Konkurs 2018 r.



Strona 1: Laureaci; Lista nominowanych;
Strona 2: Laur SDP; Wywiady z laureatami; Informacja o konkursie;
Strona 3: Galeria zdjęć z uroczystej gali konkursowej, wykonanych przez Donata Brykczyńskiego

okladka_2018

Najlepsze publikacje – Nagrody SDP 2018
Warszawa 2019, wyd. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 304 s.;
ISBN 978-83-936583-7-4
Wydawca: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Redakcja, biogramy, notki o patronach: Elżbieta Binder
Korekta: Maria Pawlina
DTP, typografia, projekt plastyczny, okładka książki i płyt: Bartłomiej Binder-Frycz
Druk: Sowa-Druk na Życzenie
ul. Raszyńska 13, 05-500 Piaseczno, tel.: +48(22) 431 81 40, www.sowadruk.pl

Zdjęcie na okładce pochodzi z fotoreportażu „Rejs” Jacka Turczyka nominowanego do nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego w kategorii „Fotografia o tematyce sportowej”

Wydanie niekomercyjne. W sprawie otrzymania książki prosimy kontaktować się z Biurem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, 00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5 lub pod adresem poczty elektronicznej: sdp@sdp.pl


Download: 

Ksiazka SDP - konkurs 2018: spis tresci




DSC_2041.jpg

Wręczenie Lauru SDP Jerzemu Jachowiczowi.
Za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w Polsce.


Galeria zdjęć z uroczystej gali konkursowej 2018, fot.: Donat Brykczyński




Laureaci
26. Konkursu Nagrody SDP 2018

Główna Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka
- ufundowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich


I Nagroda

Wojciech Biedroń - „Jak mafia rządziła Warszawą”, Tygodnik Sieci, 19 marca

II Nagroda

Dorota Kania - film „Ryngraf”, premiera na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, 1 października 2018


Honorowe wyróżnienie Głównej Nagrody Wolności Słowa

Grzegorz Głuszak – „Sprawa Tomasza Komendy”, TVN program Uwaga, marzec, czerwiec, wrzesień 2018



Nagroda Watergate

za dziennikarstwo śledcze
ufundowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich


Alina Suworow – „Pogrążeni w Państwie Prawa”, TVP2 „Świat Bez Fikcji”, czerwiec 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody Watergate

1. Andrzej Tomczak – „Pseudowęgiel”, TVP1 „Alarm”, styczeń – luty 2018

Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki – trzy publikacje: „Sankcje da antracytowego barona”, „Antracytowe FAQ. O co chodzi w aferze z donbaskim węglem”, „Antracyt u Putina”, „Dziennik Gazeta Prawna”, 28 stycznia, 12 sierpnia, 12 września 2018



Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie
ufundowana przez Polską Agencję Prasową


Monika Andruszewska – „Bierz ciało, póki dają”, „Tygodnik Powszechny”, 8 lipca 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego

1. Wojciech Pestka – „Miał być raj. Jest Krym”, miesięcznik „Odra”, styczeń 2018

Barbara Gruszka-Zych – „Paragraf 1666”, „Gość Niedzielny”, 10 czerwca 2018


Nagroda im. Krystyny Grzybowskiej

za publicystykę o tematyce europejskiej


Tomasz Grzegorz Grosse – „Unia Europejska mniej demokratyczna”, „Rzeczpospolita”, 4 stycznia 2018


Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury
ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury


Rotter-Kozera – „Wojciech Kilar – miedzy awangardą a Hollywood”, premiera w Kinie Iluzjon Warszawa, 13 listopada 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Macieja Łukasiewicza

1. Zofia Skrok – „Karliku coś ty robił w Rybniku”, TVP3 Katowice, 30 listopada 2018

2. Andrzej Mietkowski i Jan Sosiński – cykl „Archiwum zimnej wojny”, TVP Historia, 5 czerwca, 29 października, 17 grudnia 2018

Marcin Makowski – Opozycja chce krwi”, Tygodnik „Do Rzeczy”, 14 maja 2018

Martyna Kawka – „Zakładka”, TVP3 Opole, 12 grudnia 2018



Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej
ufundowana przez IPN


Jolanta Rudnik – „Trzech komandorów”, PR Koszalin, 14 maja 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Janusza Kurtyki

1. Anna Kołodziejczyk – „Ballada o pieśni”, PR Program 3, 10 stycznia 2018

Jacek Słomiński – „Relikwie”, TVP 3 Białystok, 15 września 2018



Nagroda Specjalna
Jury Głównego Konkursu o Nagrody SDP 2018
za publikacje o tematyce historycznej

ufundowana przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej

Ks. Roman Sikoń z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu – Dzieci Andersa – powrót do Afryki”, TV Trwam, czerwiec 2018



Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne pod patronatem Agencji Rozwoju Przemysłu


Jacek Krzemiński – „Drogie śmieci”, Obserwatorfinansowy.pl, 25 maja 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Wojciech Pokora – „Polski węgiel zamiast rosyjskiego gazu”, Kurier Wnet, luty 2018

Radosław Jankiewicz – „ Mafia lekowa”, TVP1, 5 lipca 2018

Małgorzata Bożek – „Ostatnia misja. Bronisław Chudzyński”, TVP3 Rzeszów, 28 stycznia 2018



Nagrodę im. Aleksandra Milskiego

dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych
ufundowana przez Fakro Sp. z o.o.


Dwumiesięcznik „Lublin. Kultura i Społeczeństwo



Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej


Dwie równorzędne nagrody

1. Magdalena Świerczyńska-Dolot – „Gdyby nie Gala”, Radio Gdańsk, 12 listopada 2018

2. Joanna Sikora – „Więzi”, Polskie Radio Białystok, 7 marca 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Stefana Żeromskiego

Maciej Dopierała – „Zaginął Daniel, ma 13 lat”, Uwaga TVN, 3 – 4 grudnia 2018



Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego

za dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia


Aleksander Ziemiańczyk – „Rozmowa z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, będąca przyczynkiem do debaty Programu 1 Polskiego Radia”, PR Program 1, 20 kwietnia 2018



Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego

za dziennikarstwo sportowe
ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.


Zbigniew Rytel – „100 lat polskiego sportu”, TVP Sport, TVP1, 11 listopada 2018


Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Kazimierza Wierzyńskiego

Michał Kołodziejczyk – „Rosja oswojona”, Portal Wirtualna Polska, 14 lipca 2018

Monika Skrzypczak – „Niepokonani – Andrzej Bury”, TVP Katowice, 12 czerwca 2018


Nagroda im. Erazma Ciołka

za fotografię społecznie zaangażowaną
ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz statuetka ufundowana przez Fundatora Prywatnego

Piotr Tracz - fotoreportaż „Ciąża uwięziona”



Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego

za fotografię sportową
ufundowana przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Jacek Turczyk - fotoreportaż „Rejs”, opublikowany w Internecie w grudniu 2018 r.



Nagroda im. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”
za publikacje o problemach ochrony środowiska
ufundowana przez PGK Termy Uniejów Sp. z o.o.


Wojciech Wybranowski – „Gangsterzy na śmietniku”, Tygodnik „Do Rzeczy”, 22 lipca 2018



Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Stefana Myczkowskiego

Radosław Jankiewicz – „Tajemnica zamku w Stobnicy”, TVP1, 8 listopada 2018

Marek Adamczyk – „Jak pokonać smok(g)a?”, „Śląski Kurier Wnet”, luty 2018

3. Anna Kolmer – „Protest w „Dolinie Miłości””, Polskie Radio Szczecin, 4 stycznia 2018



Nagrody Specjalne

Zarządu Głównego SDP ufundowane przez Fundację Stefczyka

Alina Czerniakowska – za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych


Cezary Galek – za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego “W drodze do Niepodległej” na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat  polskiej drogi do niepodległości.






Nominowani do nagród i honorowych wyróżnień

w Konkursie SDP 2018


Główna Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka ufundowana przez Zarząd Główny SDP

Barbara Gruszka-Zych: „Paragraf 1666,” Gość Niedzielny, 10.06. 2018 (nr 23)

Anita Gargas: „Tajemnice kradzieży Gęsiarki”, TVP 1, 07.09.2018

Anna Figura: „Klasa Sabiny Baral”, Polskie Radio PR III, 26.03.2018

Grzegorz Głuszczak: „Sprawa Tomasza Komendy,” TVN Uwaga, 09.03.2018, 15.03.2018, 22.03.2018, 20.06.2018, 11.09.2018


Nagroda Watergate

za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego

Wojciech Wybranowski:„ Energetyczny szpieg”, Do Rzeczy, 08.04.2018

Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki: cykl„ Sankcje dla antracytowego.”., Dziennik Gazeta Prawna, styczeń, sierpień, wrzesień 2018

Alina Suworow: „Pogrążeni w państwie prawa”, TVP 2, 06.2018

„Monika Hemperek, SMS-y do uczennicy”, Polskie Radio Lublin, 01.05.2018


Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

Wojciech Pestka: „Miał być raj, jest Krym”, styczeń 2018

Monika Andruszewska: „Bierz ciało, póki dają”, Tygodnik Powszechny, 08.07.2018

Beata Kwiatkowska: „Saidali”, PR I Polskiego Radia, 18.02.2018


Nagroda im. Krystyny Grzybowskiej

za publicystykę o tematyce europejskiej

Tomasz Grzegorz Grosse: „Unia Europejska mniej demokratyczna,” Rzeczpospolita, 04.01. 2018


Nagroda im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury
oraz popularyzację wiedzy

Barbara Gruszka-Zych: „Najładniejsze są oczy brązowe”, Gość Niedzielny, 26.08. 2018, (nr 34)

Marcin Makowski: „Opozycja chce krwi”, Tygodnik „Do Rzeczy”, 14.05.2018

[Violetta Rotter-Kozera: „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood”, Kino Iluzjon Warszawa, premiera 13.11.2018

Ilona Ptak: „Preppersi. Przygotowani ekstremalnie” TVP 3 Katowice, 12.09.2018

Zofia Skrok: „Karliku coś ty robił w Rybniku”, TVP 3 Katowice, 30.11.2018

Andrzej Mietkowski, Jan Sosiński: cykl „Archiwum Zimnej Wojny,” TVP Historia, 5.06., 29.10., 17.12.2018

Martyna Kawka: „Zakładka”, TVP3 Opole, 12.12.2018


Nagroda im. Janusza Kurtyki

za publikacje o tematyce historycznej

Jolanta Rudnik: „Trzech komandorów”, Polskie Radio Koszalin, 14.05. 2018

Dorota Kania: „Ryngraf”, Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia, 1 października 2018

Paweł Tomczyk: „Lech Jęczmyk o zamachu na JFK: komuniści pozwolili Polakom opłakiwać amerykańskiego prezydenta,” Serwis PPPCSI, 22.11.2018

Ilona Ptak: „Bohaterowie pod ziemią”, TVP 3 Katowice, 06.06.2018

Małgorzata Bożek: „Ostatnia misja - Bronisław Chudzyński”, 28.01.2018

Anna Kołodziejczyk: „Ballada o Pieśni,” 10.01.2018

Jacek Słomiński: „Relikwie”, TVP 3 Białystok, 15.09.2018

Małgorzata Jurgiel (na antenie Małgorzata Furga): „Jedenastka ze Sczecina”, PR Szczecin, 20.03.2018

Mariusz Kamiński: Józef Widerlik padł”, PR Lublin, 16.12.2018

Ksiądz Roman Sikoń: Dzieci Andersa – powrót do Afryki”, TV Trwam, czerwiec 2018


Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne

Wojciech Pokora: „Polski węgiel zamiast rosyjskiego gazu”, Kurier Wnet nr 44, luty 2018

Jacek Krzemiński: „Drogie śmieci”, Obserwatorfinansowy.pl, 25.05.2018

Jacek Krzemiński: „Podatnik na wagę złota”, Obserwatorfinansowy.pl, 19.09.2018

Radosław Jankiewicz: „Mafia lekowa”, TVP 1, 05.07.2018


Nagroda im. Aleksandra Milskiego

dla redakcji mediów lokalnych
za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności.

Dwumiesięcznik „Lublin. Kultura i Społeczeństwo,” numery: 1-2/2018, 3/2018, 4/2018, 5/2018, 6/2018, 7/2018


Nagroda im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej

Magdalena Świerczyńska-Dolot: „Gdyby nie Gala”, Radio Gdańsk, 12.11.2018 r.

Monika Skrzypczak: Mela”, TVP 2, 25.09.2018

Kinga Grabowska: cykl audycji „„Antenowa grupa wsparcia. Porozmawiajmy o życiu...”,” Radio Olsztyn, 10.06.2018 i 19.11.2018

Maciej Dopierała: „Zaginął Daniel”, ma 13 lat, Uwaga TVN, 3-4.12.2018


Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego

za dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia

Aleksander Ziemiańczyk: „Rozmowa z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch”, Polskie Radio Program I, 20.04.2018

Dominika Klimek: „Opera dla głuchych,” Program internetowy i cyfrowy DAB +4, 29.11.2018


Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego

za dziennikarstwo sportowe

Zbigniew Rytel: „100 lat polskiego sportu,” TVP SPORT, TVP 1, 02.11. 2018

Michał Kołodziejczyk: „Rosja oswojona,” Portal Wirtualna Polska, 14.07.2018

Monika Skrzypczak: Niepokonani – Andrzej Bury”, TVP Katowice, 12.06.2018


Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”
za publikacje o ochronie środowiska

Alicja Grzechowiak, „Meandertalczyk”, TVP 3 Białystok, 11.08.2018






Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Foksal 3/5

00-366 Warszawa

tel. 22 827 87 20