Konkurs 2002 r.



Strona 1: Laureaci; Lista konkursowa;


Laureaci
10. Konkursu Nagrody SDP 2002


Nagroda Główna Wolności Słowa

Anna Kaczkowska (Polskie Radio Lublin), autorka audycji „Nie ma kary dla prezydenta”

- za ujawnienie skandalicznej bezczynności policji, prokuratury i sądu oraz bezkarności sprawcy brutalnego gwałtu – ustosunkowanego biznesmena w Białej Podlaskiej.

Honorowe wyróżnienia

Piotr Adamowicz i Filip Gawryś (Rzeczpospolita), współautorzy artykułu „Nieczysty wymiar sprawiedliwości”

Alicja Maciejowska (Polskie Radio), autorka audycji „Zwolniony ze służby... dla dobra służby”

Bogdan Wasztyl (Dziennik Polski), autor cyklu artykułów „Paragraf na niewinnego; Nie było błędó; Z ograniczoną odpowiedzialnością”

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Ernest Zozuń (Polskie Radio), współautorzy radiowej kampanii przeciw korupcji


Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

Marcin Mamoń i Mariusz Pilis (TVP Program 1.) współautorzy filmu dokumentalnego „Cena prawdy”

- za doskonale zrealizowany zapis reporterskiej wyprawy do Czeczenii, odważnie odsłaniający różne oblicza tej wojny

Paweł Reszka (Rzeczpospolita), autor cyklu „Człowiek bestia”

- za przejmujące korespondencje z Afganistanu Izraela oraz pogłębioną refleksję nad okrucieństwem tkwiącym w człowieku

Honorowe wyróżnienia

Anna Fostakowska (Gazeta Wyborcza), autorka tekstu „Dzieci ukryte przed baronową”

Magdalena Grzebałkowska (Gazeta Wyborcza), autorka tekstu „Szef zamieszkał w raju”

Maja Narbutt (Rzeczpospolita), autorka tekstu „Kandydaci na wrogów ludu”


Nagroda specjalna „Inicjatywa”

Piotr Adamowicz (Rzeczpospolita), autor artykułu „Druga ojczyzna Holendrów”

Zbigniew Gach (Dziennik Bałtycki), autor artykułu „Łaciate przeznaczenie”

- za ukazanie ludzkiego wymiaru integracji europejskiej na przykładzie Holendrów, którzy stali się z własnego wyboru rolnikami w Polsce


Nagroda im. Marka Cara

Renata Mazurowska-Łuczak (Studencki Serwis Informacyjny), redaktor naczelna internetowego

– za interesująco redagowaną witrynę informacyjną dla środowiska studenckiego

Jan Piekło, autor magazynu internetowego „Forum – Żydzi-Polacy-Chrześcijanie”

- za wprowadzenie do Internetu ważnej problematyki współżycia i współpracy ludzi odmiennego pochodzenia, tradycji i wartości


Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda Piszka

Artur Brzozowski, Andrzej Jaworski, Mirosław Maciorowski i Jakub Michalak (Gazeta Wyborcza), współautorzy cyklu reportaży o dolnośląskich sportowcach „Za metą”

- za barwny obraz sukcesów mistrzów sportu dawnych lat i towarzyszących im emocji


Nagroda im. Władysława Grabskiego

Zbigniew Bartuś (Dziennik Polski), autor cyklu artykułów

- za ukazanie patologii wynikającej z niedziałania prawa w zakresie ochrony uczciwego obrotu gospodarczego


Nagroda im. Stefana Myczkowskiego

Barbara Pajchert (Przekrój), autorka reportażu „Jezioro z trupią czaszką”

- za alarm w sprawie zagrożeń dotykających ludzi mieszkających obok wielkiego zbiornika osadów poflotacyjnych Polskiej Miedzi

Krystyna Bonenberg (Aura), autorka cyklu publikacji

- za konsekwentną popularyzację zjawisk i mechanizmów działania świata przyrody





Lista konkursowa


(Lista Konkursowa podaje spis prac nadesłanych na Konkurs SDP.

Kolejność: Kategoria [nazwa, idea] podział na Publikacje prasowe, Audycje radiowe, Programy telewizyjne, Internet, Książki.

Poszczególne prace: nazwisko, imię autora/autorów, tytuł, medium, data opublikowania, uwagi.

Zaznaczenia boldem dotyczą nagród, podkreślenia wyróżnień honorowych).


Kategoria I

Nagroda Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich,praw człowieka


PUBLIKACJE PRASOWE :

Adamowicz Piotr, Gawryś Filip: Nieczysty wymiar sprawiedliwości – Rzeczpospolita, 29.12.2001

Adamowicz Piotr, Stankiewicz Andrzej: Apteka dla jubilera – Rzeczpospolita, 31.08.2001

Bartosiak Arkadiusz: Nasze cudze dzieci – Rzeczpospolita, 11.01.2002

Bartosiak Arkadiusz: Synu, jesteś nie tylko Piotrem – Rzeczpospolita, 29.03.2002

Bogdanowicz Małgorzata, Piotrowski Mariusz, Szczepanik Renata : Withaus czyli wielki powrót – gazeta Giżycka, 16.08.2001

Bogdanowicz Małgorzata: Nie, bo nie – Gazeta Giżycka, 04.10.2002

Brodacki Krystian: cykl: Wołanie o ratunek; Obudźmy się; Jakieś przyczyny – Tygodnik Solidarność, 12.10.2001; 12.04; 21.06.2002

Bujara Małgorzata: Sprawa Księdza z gminy Dukla – cykl Gazeta Wyborcza, 14.08; 08.11; 22.12.2001

Chrzanowski Krzysztof: Reduktor – Press, 15.03-14.04.2002

Darski Wojciech: Kłamstwo tolerancji? – Życie Warszawy, 26.10.2001

Dryhusz Ewa: Pierwsza czytająca bajki – Kurier Świdnicki, 28.12.2001

Gluza Zbigniew, Madoń-Mitzner Katarzyna, Knyt Agnieszka, Gleb Tomasz, Zarzycki Michał: kwartalnik Karta nr 32, 33, 34, 07.2001-04.2002

Groblewski Kazimierz: cykl: Piwo to sport, a sport to zdrowie; Komisja regulaminowa zbada; Prohibicja na billboardach – Rzeczpospolita, 29.03; 30.03; 31.03.2001

Grzebałkowska Magdalena: Co się zdarzyło w klubie Anapolon – sprawiedliwość w Malborku – Gazeta Wyborcza, 27-28.102001; 23-24.03.2002

Grzebałkowska Magdalena: Szef zamieszkał w raju – Gazeta Wyborcza, 07.03.2002

Hodak Magdalena: Grunt to rodzinka – Nowe Życie Pabianic, 12.02.2001

Hodak Magdalena: Pałac bez nadzoru – Nowe Życie Pabianic, 18.12.2001

Hodak Magdalena: Panie szofer, gazu – Nowe Życie Pabianic,

Kania Dorota, Szulc Robert: cykl o TVP; Koledzy z TVP; Telewizyjne biuro zleceń; Jak zarobić w telewizji; Były złe umowy – Życie, 13.07; 14-15.07; 31.08.2001

Karnowski Michal, Potocki Andrzej, Ćwik Filip: Pani minister milczy [kontynuacja] Przerwane milczenie – Newsweek Polska, 28.04; 05.05.2002

Kittel Bartold, Marszałek Anna: Kasjer z Ministerstwa Obrony – Rzeczpospolita, 07.07.2001

Kittel Bertold: Gdzie jest były asystent wicepremiera – Rzeczpospolita, 22.01.2002

Kittel Bertold: Pasza z PZU – Rzeczpospolita, 22.02.2002

Kittel Bertold: Policja w gabinetach – Rzeczpospolita, 10.04.2002

Kowalski Marcin: Napiszesz – pożałujesz – Gazeta Wyborcza, 30.05.2002

Kowalski Marcin: Przeżyłem, by odpowiedzieć – Gazeta Wyborcza, 02.10.2002

Książek Marek: cykl pt. Jerzy Borowski – mocny człowiek lewicy?; Bohater sezonu; Skazy na karierze; Sojusz czyści szeregi – Gazeta Olsztyńska, 15-16.06.2002 i 22-23.06.2002

Kubajek Artur: Ekolog kontra Ksiądz – 7 dni-Mazowiecki Tygodnik Regionalny, 05.11.2001

Kubik Mariusz: Jerzy Giedroyć (1906-2000) – Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego, 14.09.2001

Marszałek Anna: Profesor i gangsterzy – Rzeczpospolita, 25.03.2002

Miecik Igor: Tępe narzędzie – Polityka, 16.06.2001

Pawlas Jerzy: Bezbronni działacze – Tygodnik Solidarność, 07.01.2002

Pawlas Jerzy: Łamanie związku – Tygodnik Solidarność, 30.01.2002

Pawlas Jerzy: Nieznanym pracownikom wolnego słowa – Nasz Dziennik, 13.12.2001

Piotrowski Mariusz, Pałuszyńska: Pan prezes – Gazeta Giżycka, 09.08.2001

Południk Elżbieta: Ostatni sen ściany wschodniej – Rzeczpospolita, 18.07.2001

Pradonta Mirosław: Życie za cenę więzienia – Gazeta Sądowa

Sadłowska Katarzyna: Dotacje nie dla każdego – Rzeczpospolita, 04.07.2001

Stankiewicz Michał: Zaproszenie do tanich zakupów –Rzeczpospolita, 23.10.2001

Stankiewicz Andrzej, Subotić Małgorzata: Powrót wodzireja – Rzeczpospolita, 04.02.2002

Szymborski Tomasz: – Park wielkich atrakcji – Rzeczpospolita, 11.10.2001

Szymborski Tomasz: Kupić, podzielić, sprzedać, zarobić, – Rzeczpospolita, 17.06.2002

Torański Błażej: Ja, Czekalski – Nowe Państwo, 24.08.2001

Trusewicz Iwona: To jest nasza gorycz – Rzeczpospolita, 10.06.2002

Trzaska Bogumiła: 5 publikacji związanych z powodzią na Podkarpaciu 2001- Tygodnik Nadwiślański, 02.08-01.11.2001

Wasztyl Bogdan: Rachunekza pałę – Dziennik Polski, 24.05.2002

Wasztyl Bogdan: Zbrodnia pod togą – Dziennik Polski, 30.11.2001

Welantyk Piotr: Cynizm w obliczu śmierci – Super Nowości, 30.11.2001

Zasada Stanisław: Misja pojednania – Przegląd Reader’s Digest, 09.2001

Ziembiński Maciej Konrad: Pranie szmalu – tygodnik „komu i czemu”, 03.04.2002 19.06.2002


AUDYCJE RADIOWE:

Adamowicz Piotr, Gawryś Filip: Nieczysty wymiar sprawiedliwości – Rzeczpospolita, 29.12.2001

Bogoryja-Zakrzewska Hanna, Zozuń Ernest: kampania radiowa – Stop korupcji: Lewa kieszeń pana profesora; 4 nogi łóżka a życie – Polskie Radio S.A., 07.2001

Borowik Czesława: Niemcy – Radio Lublin S.A., 02.10.2001

Borowik Czesława: Tam, gdzie ziemia dobra, ptaki przylatują – Radio Lublin S.A., 15.07.2001

Głowacka Alina, Szwaja Wawrzyniec [realizator]: Dziwne barwy wolności Wacława Falkowskiego – Polskie Radio/Szczecin, 27.01.2002

Kaczkowska Anna: Nie ma kary dla „prezydenta” – Radio Lublin, 24.04.2002

Kaczmarek Jacek: Burka – reportaż o sytuacji afgańskich kobiet – Polskie Radio S.A. pr. III, 17.01.2002

Maciejowska Alicja: Zwolniony ze służby...dla dobra służby – Polskie Radio S.A., 17.06.2002

Nabel Małgorzata: Kubek – Polskie Radio S.A., pr. III, 15.08.2001

Patora Tomasz, Stelmasik Marcin, Witkowski Przemysław: Łowcy skór wraz z późniejszymi publikacjami o „nekroaferze”: Skóra; Spowiedź – reportaże radiowe – Gazeta Wyborcza/Łódź; Radio Łódź, 23.01; 25.01.2002

Pradonta Mirosław: Życie za cenę więzienia – Gazeta Sądowa

Sawicka Małgorzata: O krzyż i mogiłę – Radio Lublin S.A.. 23.06.2002

Trusewicz Iwona: To jest nasza gorycz – Rzeczpospolita, 10.06.2002

Żółtowska-Tomaszewska Urszula: Psychologia stosowana – Polskie Radio S.A. pr. I, 13.06.2002


PROGRAMY TELEWIZYJNE:

Blachnicki Tomasz: Ochrona – Telewizja Wisła sp. z o.o. Superwizjer, 03.03.2002

Duda Lidia: U nas w Pietraszach – TVP S.A. pr. 2, Magazyn Expressu Reporterów, 15.01.2002

Filipiak Jacek, Bazan Jacek: Żyje się – Telewizja Wisła sp. z o.o. Superwizjer, 08.11.2001

Kalina Jerzy: Pogońza prawdą – TVP Białystok, 25.06.2002

Kazen Lidia: Dzieci dworca – Telewizja Wisła sp. z o.o. Superwizjer, 09.12.2001

Kielar Piotr, Czerny Inga: Szum – TVP S.A., pr.2, redakcja artystyczna, 29.12.2001

Lewicka-Ritter Krystyna: Panorama wsi [dwutygodnik], TVP Bydgoszcz

Mamoń Marcin, Pilis Mariusz: Cena prawdy – TVP.S.A. pr. 1, 17.10.2001

Wszystko Janusz, Dąbrowska Anna, Mazurek Maria: 3 odcinki programu: Od A do N, czyli od alkoholu do narkotyków – TVP O/Lublin, 24.05; 10.05; 14.06.2002

Zmarz-Koczanowicz Maria: Siłaczka – TVP 1, 17.06.2002


Kategoria II

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o tematyce międzynarodowej


PUBLIKACJE PRASOWE :

Bartosiak Arkadiusz: Przeklęte wyspy – Rzeczpospolita, 07.09.2001

Darski Wojciech: Świat po Manhattanie – Życie Warszawy, 14.09.2001

Dryhusz Ewa: Chleb powszedni dyplomaty, zachwiana codzienność – Kurier Świdnicki, 19.04.2002

Fabjański Marcin: cykl publikacji po ataku terrorystów na Nowy Jork – Gazeta Wyborcza, wrzesień 2001

Fabjański Marcin: cykl: Dumny czerwony neon; Wszyscy znali Bellsa; Porterety burmistrzów Nowego Jorku – Gazeta Wyborcza, 10.2001-01.2002

Fabjański Marcin: Michael Bloomber – Randka w ciemno – Gazeta Wyborcza, 03.01.2002

Fostakowska Annna: W norze – Gazeta Wyborcza-Duży Format, 23.05.2002

Grzebałkowska Magdalena: Szef zamieszkał w raju – Gazeta Wyborcza, 07.03.2002

Hugo-Bader Jacek, Krzemień Edward: Wygnanie i powrót cara Symeona – Gazeta Wyborcza, 28.03.2002

Kowalska Karolina: Mieliśmy tu wielki zamach – Gazeta Wyborcza, 12.10.2001

Lizut Mikołaj: Indianie walczą z Matriksem – Gazeta Wyborcza, 30.04.2002

Mirska Anna: Byłam u Moona – Życie, 26.04.2002

Narbutt Maja: Kandydaci na wrogów – Rzeczpospolita, 18-19.05.2002

Pajchert Barbara: Allach mówi: nie zabijaj – Przekrój, 21.10.2001

Reszka Paweł: Człowiek i bestia – cykl korespondencji z Afganistanu, Izraela – Rzeczpospolita, 05.11.2001-20.04.2002

Stankiewicz Andrzej, Subotić Małgorzata: Scenariusz Zbrodni – Rzeczpospolita, 15.09.2001

Stefanicki Robert: korespondencje z wojny izraelsko-palestyńskiej – Gazeta Wyborcza, 03-04.2002

Stefanicki Robert: Pusty tron Dalajlamy – Gazeta Wyborcza, 13.10.2001

Toczyski Piotr: Helweci idą w świat – Unia & Polska – niezależny magazyn europejski, 18.03.2002

Toczyski Piotr: Helwecki przykład – Unia & Polska – niezależny magazyn europejski, 30.07.2001

Toczyski Piotr: Pomnik dla Wilhelma Tella – Unia & Polska – niezależny magazyn europejski, 02.07.2001

Trzciński Jan: Ja cię kocham, a ty śpisz – Rzeczpospolita, 07.07.2001

Tuzow-Lubański Eugeniusz: cykl: Aleja czarnych róż – Dziennik Kijowski, czerwiec-lipiec 2002

Zasada Stanisław: Misja pojednania, Przegląd Reader’s Digest, 09.2001


AUDYCJE RADIOWE:

Białek Ireneusz, Perdus-Białek Małgorzata: Kim jesteśmy dla świata – Polskie Radio S.A., 30.10.2001

Czarnecki Łukasz: World Trade Center i co dalej – Polskie Radio Szczecin, 31.12.2001

Kałuża Małgorzata, Michałowska Ewa: Był dzień, Polskie Radio S.A., 11.06.2002


PROGRAMY TELEWIZYJNE:

Marcin Mamoń i Mariusz Pilis:Cena prawdy – TVP 1

Milewicz Waldemar: Będzie piękny, radosny dzień – TVP S.A.. 11.04.2002

Wawrzeniuk Mikołaj: Jestem dziennikarzem nie przestępcą – TVP S.A. O/Białystok, 03.09.2002


Kategoria III

Nagroda specjalna „Inicjatywa”

za promocję przedsiębiorczości w kontekście integracji z Unią


PUBLIKACJE PRASOWE :

Adamowicz Piotr: Druga ojczyzna Holendrów – Rzeczpospolita, 17.01.2002

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz , Stankiwicz Michał: Rewolucja w ochronie środowiska; Polsko-niemiecke czyszczenie – Rzeczpospolita, 06.03.2002

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej, Matusz Józef: Na własną rękę; Szlak został przetarty – Rzeczpospolita, 13.02.2002

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej, Sadłowska Katarzyna: Jak zakłdać firmę; W krajach „pietnadtki” Spółka Europejska; „Zabawa w Unię” – zostań negocjatorem – Rzeczpospolita, 17.10.2001

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej, Szczepanik Marek: Prawnik z Unii Europejskiej – Rzeczpospolita, 28.11.2001

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej: Fiskus z Brukseli – Rzeczpospolita, 14.11.2001

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej: Konto we Francji, akcje z Londynu – Rzeczpospolita, 12.12.2001

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej: Między nami regionami – Rzeczpospolita, 31.10 – 1.11.2001

Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej: Praca w zgodzie z normą – Rzeczpospolita, 22.05.2002

Brokowska Beata: Euro do portfela, franki do muzeum – Gazeta Olsztyńska, 28-30.12.2001

Dryhusz Ewa: Drzewo skautowej przyjaźni – Kurier Świdnicki, 02.11.2001

Dzięgielewska Agnieszka: Projekt dla puszczy – Las polski, 06.2002

Gach Zbigniew: Łaciate przeznaczenie – Dziennik Bałtycki, 11.01.2002

Gajda Olga: Pieniądze na nowe technologie są, ale trzeba się postarać – Rzeczpospolita, 20.11.2001

Gajda Olga: Na razie wyłącznie dla eksporterów – Rzeczpospolita, 18.12.2001

Gajda Olga: Szansa nie tylko dla dostawców soków, serów, kiełbas i jaj – Rzeczpospolita, 23.04.2002

Jesionowska Tamara: Strachy liczone w euro – Gazeta Giżycka, 9-10.03.2002

Kapsa Jarosław: Ciesz się Cieszynem – Wspólnota, 2-18.08.2001

Kapsa Jarosław: 3. Strefa gospodarcza nad Ropą – Wspólnota, 3-17.10.2001

Kapsa Jarosław: Cmolas obywatelski – Wspólnota, 1-12.01.2002

Kluczkowska Ewa – red. prowadzący, Jacyszyn Andrzej – oprac. Graficzne, Bielecki Jędrzej, Stankiewicz Andrzej, Kraskowski Leszek: Nowy pieniądz Europy – Rzeczpospolita, dodatek specjalny EURO, 27.12.2001

Rutkowski Włodzimierz: Forum dialogu społecznego – Nowe Sygnały, 16.06.2002

Rutkowski Włodzimierz: Kolejowe hobby – Nowe Sygnały, 07.07.2002

Rutkowski Włodzimierz: Nowe wyzwania – Nowe Sygnały, 10.02.2002

Rutkowski Włodzimierz: Systemy zarządzania środowiskiem – Nowe Sygnały, 15.07.2001

Rutkowski Włodzimierz: Z wytycznymi ulic – Nowe Sygnały, 15.07.2001

Skowrońska Małgorzata: Na metodę „mama mamie” – Gazeta Wyborcza, 28.12.2001

Stankiewicz Andrzej, Matusz Józef: Praca dla Polaków w instytucjach Unii; Młodzi podkarpaccy eurotomani– Rzeczpospolita, 30.01.2002

Stankiewicz Andrzej: Musimy przetłumaczyć wszystko – Rzeczpospolita, 18.07.2001

Toczyski Piotr: Duch chłopski na swoim – Unia & Polska – magazyn niezależnych publicystów, 25.04.2002

Toczyski Piotr: Granica – Unia & Polska – magazyn niezależnych publicystów, 17.10.2001

Trusewicz Iwona: Margines z przyszłością – Rzeczpospolita, 30.07.2001

Trusewicz Iwona: Niech pan nie prowokuje – Rzeczpospolita, 10.06.2002

Zamojska Aneta: Jak starosta wierzbę sadził – Gazeta Współczesna (Białystok), 24.05.2002

Zamojska Aneta: Trzciniarze – Gazeta Współczesna (Białystok), 26.04.2002


AUDYCJE RADIOWE:

Borowik Czesława: Drogi życia – Radio Lublin S.A., 19.09.2001

Borowik Czesława: Hagada – Radio Lublin S.A., 20.02.2002

Borowik Czesława: Wybraniec losu – Radio Lublin S.A., 13.02.2002

Lichocka Halina, Rezner Wojciech, Zadrożna Sylwia, Grzyb Roman, Stankiewicz Robert: Polski biznes w Unii Europejskiej – 3 odcinki audycji – Polskie Radio S.A., Radio Biznes, 04.10; 10.10; 07.11.2001

Sawicka Małgorzata: Sołtys z Guciowa – Radio Lublin S.A., 10.03.2002

Kwiatkowski Dariusz: cykl: Nie traćmy ich z naszego życia; Z ekologią na ty; Obojętność wrogiem działania – Polskie Radio S.A. pr. I, 22.08-20.12.2001

Traczkowska Monika: Unijne vademecum – Polskie Radio S.A. pr. III, 3-27.07.2001

Kaczkowska Anna: Za górą – Radio Lublin S.A., 15.05.2002

Londowka Halina: Sposób na sukces – Polskie Radio Białystok, 13.05.2002


Kategoria IV

Nagroda im. Marka Cara

za publikacje internetowe

PUBLIKACJE PRASOWE etowe

Mazurowska-Łuczaj Renata: Studencki Serwis Informacyjny – ww.info.korba. pl 18.12.2001, 16.04; 21.05; 20.06; 28.06.2002

Piekło Jan: Mój Ojciec i Sara – Magazyn

PUBLIKACJE PRASOWE etowy Forum: Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Przybylski Przemysław, Rumianek Artur: serwis

PUBLIKACJE PRASOWE etowy www.oceania.openweb.pl


Kategoria V

Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka

za publikacje o tematyce sportowej


PUBLIKACJE PRASOWE :

Bartuś Zbigniew: Nie ma jak w ekstraklasie – Dziennik Polski. 18.05.2002

Bartuś Zbigniew: Sens bicia – Dziennik Polski. 26.01.2002

Brzozowski Artur, Jaworski Artur, Maciorowski Mirosław, Michalak Jakub: Za metą – cykl opowiadań o dolnośląskich sportowcach – Gazeta Wyborcza Wrocław, 17.05. – 21.06.2002

Kowalski Marcin: Miasto na sztandze – Gazeta Wyborcza, 04.10.2002

Łatka Joanna: Przyciąganie obowiązuje każdego – Program 3 PR S.A., 08.05.2002

Szczepanik Renata: Premier nie przyleciał, minister nie żeglował – Gazeta Giżycka 13.06.2002

Wasztyl Bogdan: W biegu – Dziennik Polski, 02.03.2002

Wytrążek Zbigniew: Był sobie klub – Przegląd Warmiński, 24.11.2002

Wytrążek Zbigniew: Mocniejsze depnięcie – Tygodnik Warmiński, 22.06.2002

Wytrążek Zbigniew: Radość z odwagi – Przegląd Warmiński, 17.11.2001

Zapert Tomasz: Ciężar na całe życie – oddział warszawski Dziennika Chicagowskiego 7/8.07.2001

Zapert Tomasz: Nie chciał żyć – Rzeczpospolita 17/18.11.2001

Zapert Tomasz: Ta ostatnia niedziela – oddział warszawski Dziennika Chicagowskiego 25/26.08.2001

Zbrożek Konrad: Bojery – lodowa formuła – Życie Warszawy, 03.01.2002


Kategoria VI

Nagroda im. Władysława Grabskiego

za publikacje z dziedziny ekonomicznej


PUBLIKACJE PRASOWE :

Bartuś Zbigniew: Agenci i szantaże – Dziennik Polski, 22.02.2002

Bartuś Zbigniew: Kopalnia pieniędzy – Dziennik Polski, 15.02.2002

Bartuś Zbigniew: Na wydmuszkę [cykl]– Dziennik Polski, 23.11.2001; 01.-02.2002

Bogdanowicz Małgorzata: Radziecka głowa prezesa – Gazeta Giżycka, 20-26.06.2002

Brokowska Beata: Kobieca ręka, skuteczny styl – Gazeta Olsztyńska, 1-3.03.2002

Brokowska Beata: Lepiej mieć szczęście niż złoto – Gazeta Olsztyńska, 17-19.08.2001

Brokowska Beata: Nigdy cukier nie smakował tak gorzko – Gazeta Olsztyńska, 13-15.07.2001

Deptuła Tomasz: Made in USA – Newsweek Polska, 09.06.2002

Deptuła Tomasz: Niebezpieczna księgowość – Newsweek Polska, 16.12.2001

Deptuła Tomasz: Zdeprawowane Wall Street – Newsweek Polska, 05.05.2002

Gajda Olga: Partner potrzebny od zaraz – Rzeczpospolita, 25.06.2002

Gajda Olga: Szkoleniami zajęła się prokuratura – Rzeczpospolita, 28.05.2002

Gajda Olga: Warto szykować dokumenty – Rzeczpospolita, 04.12.2001

Gołębiewska Marcelina: Pierwszomajowa bezradność – Nowy Przemyśl – miesięcznik gospodarczy, maj 2002

Grzegorczyk Waldemar: Banków coraz mniej, za to coraz większe – Rzeczpospolita, 10.06.2002

Grzegorczyk Waldemar: Spory o opcje – Rzeczpospolita, 29.10.2001

Kubajek Artur: Mazowiecki gaz – 7 dni – Mazowiecki Tygodnik Regionalny, 28.09.2001

Małkiewicz Aleksander, Pantak Jerzy: Z własną rurą – Wspólnota, 04.08.2001

Netka Kazimierz: Elektrociepłownia gazem podmorskim pędzona – Dziennik Bałtycki, 04.12.2001

Netka Kazimierz: Niewykorzystany skarb – Dziennik Bałtycki, 07.03.2002

Netka Kazimierz: Pomorskie dary natury – Dziennik Bałtycki, 2/3.05.2002

Nowak Bogumiła: Kobiety postawiły na swoim – Olsztynianka, listopad 2001

Pawlas Jerzy: Rezerwowa siła robocza – Nasz Dziennik, 03.10.2001

Pawlas Jerzy: Właściciel nie mus być zarządcą – Tygodnik Solidarność, 06.0.2002

Prandota Mirosław: Przegrany wygrany przetarg – Życie Warszawy, 04.01.2002

Stankiewicz Andrzej, Subitić Małgorzata: My, władza pieniężna – Rzeczpospolita, 27.04.2002

Stankiewicz Andrzej, Subitić Małgorzata: Wilk w skórze prezesa – Rzeczpospolita, 30.03.2002

Torański Błażej: Łódzka paczka – Rzeczpospolita, 2-3.02.2002

Trusewicz Iwona: Hydrozagadka – Rzeczpospolita, 11.02.2002

Trusewicz Iwona: Przewrót pałacowy – Rzeczpospolita, 05.12.2001

Trusewicz Iwona: Uzdrowiciel z Klewek – Rzeczpospolita, 12.12.2002

Trzepińska Maria: Górnictwo węgla kamiennego wciąż czeka na plan reform – Puls Biznesu, 26.06.2002

Trzepińska Maria: Tania energia płynie za granicę – Puls Biznesu, 06.06.2002

Wróblewski Łukasz: cykl publikacji na temat upadku gdańskiego browaru – Dziennik Bałtycki, 01.10; 10.12.2001; 27.02; 20-26.06.2002


AUDYCJE RADIOWE:

Kraśko Piotr, Linczuk Janina, Żołacz Sylwia, Sępiak Marcin, Petros Dorota, Jaworski

Furga Małgorzata, Kolmer Anna: Przyjaźnie o UE-MŚP (mała i średnia przedsiębiorczość) – Polskie Radio S.A. O/Szczecin, 20.05.2002

Sawicka Małgorzata: Sołtys z Guciowa – Radio Lublin S.A., 10.03.2002


PROGRAMY TELEWIZYJNE:

Jantos Henryk: Biedny nie jest gorszy – TVP S.A., pr. I, 12.04.2002

Kraśko Piotr, Linczuk Janina, Żołacz Sylwia, Sępiak Marcin, Petros Dorota, Jaworski Tomasz: Na żywo-program cykliczny – TVP S.A. pr. I, 10.04.2002

Linczuk Joanna, Olszewska Magda, Sępiak Marcin: Bez etatu-program cykliczny – TVP S.A., pr. I, 17.06.2002


Kategoria VII

Nagroda im. Stefana Myczkowskiego

międzystowarzyszeniowego klubu „Ekos”
za publikacje o problemach ochrony środowiska


PUBLIKACJE PRASOWE :

Barbara Pajchert, Jezioro z trupią czaszką – Przekrój, 15.07.2001

Bogdanowicz Małgorzata: Prawdziwy prawdziwek – Gazeta Giżycka, 11.10.2001

Bonatowska Katarzyna: Kontrowersje wokół GMO – Ekopartner, 1.2001

Bonatowska Katarzyna: Krótkie spojrzenie na łososia – Ekopartner

Bonatowska Katarzyna: W śnieżne popołudnie – Ekopartner, 2002

Bonenberg Krystyna: Dziś o katastrofach chemicznych – Aura 06. 2002

Bonenberg Krystyna: Epidemia nienawiści, napady paniki – Aura 12.2001

Bonenberg Krystyna: Klimat i powódź w zakolu Skawy – Aura, 09.2001

Bonenberg Krystyna: Losy ludzkich społeczeństw – Aura 11.2001

Bonenberg Krystyna: O dwóch, z siedmiu współczesnych cudów świata – Aura 05. 2002

Bonenberg Krystyna: Żywe zegary czyli o chronobiologii – Aura 07.2001

Byszewska Izabella, Weniawska Ewa, Kowalik Tomasz, Maćkowiak Barbara – Zielona gospodyni, 2002

Chomicka Aleksandra, Netka Kazimierz: Samowola (nie)dozwolona – Dziennik Bałtycki, 30.04.2002

Chomicka Aleksandra, Netka Kazimierz: Uprawniona samowola – Dziennik Bałtycki, 26.03.2002

Dzięgielewska Agnieszka: Kiedy tylko stopnieją śniegi – Las Polski, 02.2002

Dzięgielewska Agnieszka: Uwaga na kleszcze – Las Polski, 10.2001

Forowicz Krystyna: cykl Jak zostać milionerem; Najtrudniej będzie posprzątać; Wiatr ładniej pachnie; H2O po polsku (drugi autor: T. Belerski) – Rzeczpospolita, 2.09.2001; 20.03.2002; 24.04.2002

Fostakowska Anna: Dzieci ukryte przed baronową – Gazeta Wyborcza-Magazyn, 17.01.2002

Jesionowska Tamara: Bieg pięknych sosen – Gazeta Olsztyńska, 23-24.02.2002

Kapsa Jarosław: Azbest pod zamkiem – Wspólnota, 2-8.09.2001

Kapsa Jarosław: Chować pod ziemię – Wspólnota, 3-27.10.2001

Kapsa Jarosław: Zielony Racibórz – Wspólnota, 1-14.12.2001

Konopka Jan: Autostradą przez kas – Las Polski, 03.2002

Lenarczyk-Priwieziencew Elżbieta: Eksperymenty na drzewach – Modna Gospodyni, grudzień 2001

Lenarczyk-Priwieziencew Elżbieta: Historia roślin które zmodyfikowano genetycznie- Rzepak, cz. I i II – Modna Gospodyni, sierpień 2001

Małgorzata Kozerewska: Niebezpieczne związki i kontynuacja B. Jak bezradność – Gazeta Wyborcza, 11.07.2001; 13.07.2001

Marszałek Edward: „Rysiu” ze smreka uratowany – Las Polski, 06.2002

Marszałek Edward: Spór o retorty – Las Polski, 05.2002

Marszałek Edward: W obronie cisa – Las Polski, 05.2002

Netka Kazimierz: Wśród zwierząt – Dziennik Bałtycki, 01.02;08.02;10.05.2001

Oleszkiewicz Agnieszka: Dotlenianie miast – Ekopartner, 09.2001

Oleszkiewicz Agnieszka: Polityka transportowa narzędziem strategii rozwoju miasta– Ekopartner, 05.2002

Oleszkiewicz Agnieszka: Pollutec – Ekopartner, 01.2002

Pantak Jerzy: Żuławy toną – Wspólnota, 25.08.2001

Pudlis Eugeniusz: Ile ich jest – Echa Leśne, kwiecień 2002

Pudlis Eugeniusz: Łoś syty i sosna cała – Echa Leśne, luty 2002

Pudlis Eugeniusz: Prognozy dla żubra – Echa Leśne, maj 2002

Szczepanik Renata: Szlak wśród śmieci – Gazeta giżycka, 21.03.2002

Taradejna Marek: Drewno surowcem energetycznym – Las Polski, 04.2002

Traczykowska Monika: Unijne Vademecum – Program 3 PR S.A., 3-27.07.2001

Trusewicz Iwona: Odór w Krainie Wielkich Jezior – Rzeczpospolita, 06.09.2001

Trusewicz Iwona: Wodę kupują na herbatę i rosół – Rzeczpospolita, 18.04.2002

Wasilewski Marek: Niesprawiedliwości stało się zadość – Środowisko, 31.05.2002

Zyśk Jacek: Czyste Mazury – Kwartalnik Jaćwierz, 10.2001

Zyśk Jacek: Ostatnia w Europie? – Środowisko, 30.11.2001

Zyśk Jacek: W różnorodności siła – Echa Leśne, 11.2001

Zyśk Jacek: Wiatraki, słoma i łososie – Środowisko, 15.11.2001


AUDYCJE RADIOWE:

Traczykowska Monika: Unijne Vademecum – Polskie Radio S.A. pr. III, 3-27.07.2001

Sawicka Małgorzata: Mój ptak – Radio Lublin S.A., 19.05.2002

Kolmer Anna, Furga Małgorzata: Świat i my – Polskie Radio S.A. O/Szczecin, 05.05.2002

Kolmer Anna, Furga Małgorzata: Nimba w Nowogradzie – Polskie Radio S.A. O/Szczecin, 07.08.2001

Żółtowska-Tomaszewska Urszula: Memoriał Karpacki – Polskie Radio, Studio Reportażu i Dokumentu, 30.07.2001, 30’

Michałowska Ewa: Złoty Żuraw i Końskie Okulary: Polskie Radio S.A., 23.07.2001


PROGRAMY TELEWIZYJNE:

Sławińska-Winiecka Beata: Jak ptaki – z cyklu reportaży: to jest temat – TVP 3 O/Poznań, 07.2001

Sławińska-Winiecka Beata: Nasz świat – magazyn ekologiczny – TVP 3 O/Poznań, 10.2001

Sławińska-Winiecka Beata: Jak narkotyk – z cyklu reportaży: To jest świat – TVP 3 O/Poznań



Download: Laureaci konkursu SDP 2002.doc, Lista konkursowa SDP 2002.doc






Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Foksal 3/5

00-366 Warszawa

tel. 22 827 87 20