Jacek Lutomski, Krzysztof Gottesman i Luiza Zalewska, współautorzy publikacji "Raport o telewizji. Tydzień z pilotem.” („Rzeczpospolita”)
- za bardzo rzetelne i obiektywne przedstawienie rzeczywistości najpotężniejszego medium – telewizji, publicznej i komercyjnej
Rafał Kasprów za tekst „Zaginiona autostrada” („Rzeczpospolita”),
Halina Londowska za audycję radiową „Właściwość według właściwości” (PR Białystok),
Bogdan Wasztyl za tekst „Paragraf na Wujka” („Dziennik Polski”).
Jacek Hugo-Bader, autor tekstu „Archipelag złotego deszczu” („Gazeta Wyborcza”)
za ukazanie dramatycznych losów twórców nuklearnej potęgi Związku Radzieckiego, opartej na niewolniczym podporządkowaniu naukowców idei mocarstwowej.
Juliusz Urbanowicz za cykl artykułów o krajach-pariasach; Kubie i Iranie („Wprost”).
Anna Marszałek i Leszek Kraskowski,
współautorzy tekstu „Tajemniczy lobbysta” („Rzeczpospolita”)
za ukazanie mechanizmu korupcji na styku władzy państwowej i wielkiego biznesu.
Ireneusz Dańko, Dariusz Janowski i Włodzimierz Kalicki
cykl tekstów „Polowanie na białe kruki” („Gazeta Wyborcza”),
Piotr Głuchowski tekst „Nietykalni, czyli korupcja w wymiarze sprawiedliwości” („Gazeta Wyborcza”).
Dawid Bartosik, autor informacji „Raport UOP o bezpieczeństwie państwa” – Internet (PAP)
za bezprecedensowe ujawnienie sprawy zagrożeń bezpieczeństwa państwa.
zespół dziennikarski „Rzeczpospolita On Line” („Rzeczpospolita”)
- za profesjonalny serwis informacyjny złożony z materiałów gazety i tekstów pisanych specjalnie dla wydania internetowego.
zespół Gazety Internetowej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP.
z dziedziny ochrony środowiska
Nagroda
Elżbieta Mierzyńska, autorka cyklu tekstów „Publiczna debata Olsztyn XXI wieku” („Gazeta Olsztyńska”)
- za zainicjowanie pubicznej debaty na temat ochrony przestrzeni miasta
Anna Fostakowska za tekst „Mięśniaki podróżują trzecią klasą” („Gazeta Wyborcza”),
Ewa Ligęza-Sienniarska za tekst „Chlor – podstępny zabójca” (dwutygodnik „Środowisko”).
Nagroda
Irena Piłatowska, autorka audycji „Dzień gniewu, dzień ostatni” (Studio Reportażu i Dokumentu PR)
- za dramatyczną relację o bestialstwie kłusowników ryb.
Czesława Borowik za audycję „Słynne kozy pani Kasi” (PR Lublin),
Anna Kaczkowska za audycję „Park” (PR Lublin).
Nagroda
Danuta Markowska-Resich i Elżbieta Lenarczyk, współautorki reportażu filmowego „Stop – temat dla ekologa – Rajd “Kormoran”” (TYP Pr.1)
-za wielostronne przedstawienie konfliktu wokół rajdu samochodowego na terenie chronionym.
Adam Bogoryja-Zakrzewski za blok materiałów ekologicznych („Panorama” TYP),
Beata Sławińska za reportaż filmowy „Wataha” (OTV Poznań, TYP).
Jury odrębne w składzie: Barbara Błaszczyk, Adam Cymer, Andrzej Sadowski.
Zbigniew Bartuś -„Dziennik Polski”, Bogdan Wasztyl - „Dziennik Polski”.
Beata Brokowska - „Gazeta Olsztyńska”, Elżbieta Mierzyńska -„Gazeta Olsztyńska”, Iwona Trusewicz -„Rzeczpospolita”.
Anna Kaczkowska - PR Lublin.
Krystyna Lewicka-Ritter - OTV Bydgoszcz, TYP
(Lista Konkursowa podaje spis prac nadesłanych na Konkurs SDP.
Kolejność: Kategoria [nazwa, idea] podział na Publikacje prasowe, Audycje radiowe, Programy telewizyjne, Internet, Książki.
Poszczególne prace: nazwisko, imię autora/autorów, tytuł, medium, data opublikowania, uwagi.
Zaznaczenia boldem dotyczą nagród, podkreślenia wyróżnień honorowych).
PUBLIKACJE PRASOWE :
Bartuś Zbigniew: Nasze drugie A, biznes po polsku – Dziennik Polski, 23.03.2000
Bartuś Zbigniew: Siła przyciągania; Pirat ze złotym piórem – Dziennik Polski, 18.02; 21.02.2000
Bednarz Iza: Więc kto? – Gazeta Wyborcza, 06.10.1999
Bubnicki Rafał: (współautor 2 artykułów Anna Marszałek) cykl artykułów dotyczących popełnienia plagiatu przez posła SLD J. Jankowskiego oraz innych plagiatów w AE i AM – Rzeczpospolita,
Cegiełkowski Piotr: Nagrody klienta czyli marne widoki na dotację – Wydawca, grudzień 1999
Cieślak Mateusz, Szymborski Tomasz: Wojewoda ponad prawem – Trybuna Śląska – Dzień, 18.04.2000
Cieślak Mateusz: Byłem pierwszy za to płacę – Trybuna Śląska – Dzień, 21.04.2000
Cieślak Mateusz: Czy oszczędności M. Kempskiego wnoszą 15 mln nowych złotych? – Trybuna Śląska, 12.04.2000
Cieślak Mateusz: Nie mam nic do ukrycia – Trybuna Śląska – Dzień, 18.04.2000
Fostakowska Anna: Studia kupię najchętniej ekonomiczne – Gazeta Wyborcza, 13.04.2000
Hugo-Bader Jacek: Portret rodziny bez wnętrza – Gazeta Wyborcza, 09.12.1999
Jacewicz Tadeusz: Wybór komentarzy – Tygodnik Gospodarczy,
Kania Dorota: cykl artykułów o nadużyciach prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce –
Życie, marzec 2000
Kasprów Rafał: Zaginiona autostrada – Rzeczpospolita, 24.07.01999
Kasprów Rafał:, Matusz Józef Człowiek stalowej woli Rzeczpospolita, 16.11.1999
Lipiński Piotr: Bolesław Niejasny – Gazeta Wyborcza, 06.04; 27.04;11.05; 25.05; 08.06.2000
Lipiński Piotr: Dać się pożreć ale pożyć – Gazeta Wyborcza, 16.12.01999
Lipiński Piotr: Role Żymirskiego – Gazeta Wyborcza, 30.09.2000
Markiewicz Wojciech: 100 najbiedniejszych Polaków – Polityka, 29.04.2000
Markiewicz Wojciech: Bigos na wydmach – Polityka, 11.12.1999
Markiewicz Wojciech: Pocztmajstrzy – Polityka, 12.02.2000
Markiewicz Wojciech: Się pracuje – Polityka, 29.04.2000
Marszałek Anna, Kraskowski Leszek: Tajemniczy lobbysta – Rzeczpospolita,
Nowak Włodzimierz, Kuźmiak Angelika Noc w Wildenhagen – Gazeta Wyborcza, 09.03.2000
Pawlas Jerzy: Dług nie został spłacony – Nasz Dziennik, 8.07.1999
Pawlas Jerzy: Erozja korupcyjna zwyczajna – Nasz Dziennik, 12.10.1999
Pawlas Jerzy: Gdzie są związkowcy – Nasz Dziennik, 10.12.1999
Pawlas Jerzy: Lustracja czwartej władzy – Nasz Dziennik, 31.05.2000
Pawlas Jerzy: Nauka tylko dla bogatych – Nasz Dziennik, 04.10.1999
Pawlas Jerzy: Prawo do mieszkania – Nasz Dziennik, 27.07.1999
Pawlas Jerzy: Widmo dekomunIza:cji – Nasz Dziennik, 14.02.2000
Porębski Tadeusz: Trąd w ursynowskim ratuszu – Nowa metropolia, 31.01.2000
Prandota Mirosław Anatomia draństwa – Aneks, kwiecień 2000
Puszyńska Joanna: Sam na sam z Polską Ludową; Wstrzymane do wyjaśnienia – Rzeczpospolita, 15-16.04.2000
Pytlakowski Piotr: Pełnomocnik – Polityka, 20.01.1999
Pytlakowski Piotr:, Sumliński Wojciech: Józek, zostaw ten bałagan – Polityka, 29.04.2000
Reszka Paweł Jeśli prezes, to brać może – Rzeczpospolita, 20.06.2000
Sroczyński Grzegorz Książka wisiała manikura trwała – Gazeta Wyborcza, 07.10.1999
Szewczyk Tadeusz: cykl artykułów: Kowal zawinił, szewca powiesili; Kto ponosi winę za to? Kolej na wymiar sprawiedliwości – Gazeta Bieszczadzka, 06.08.1999; 20.08.1999; 03.09.1999
Torański Błażej: W brudnych rękawiczkach – Rzeczpospolita, 29.11.1999
Trusewicz Iwona: Milczenie na patelni – Rzeczpospolita, 12.06.2000
Trusewicz Iwona: Nie ma do czego wracać Rzeczpospolita, 27.01.2000
Trusewicz Iwona: Śmierć poza kolejnością – Rzeczpospolita, 06.03.2000
Wasztyl Bogdan: Paragraf na „Wujka” – Dziennik Polski, 19.11.1999
Wasztyl Bogdan: Spokojny sen katów; Targowisko pamięci – Dziennik Polski, 26.11.1999; 14.04.2000
Wasztyl Bogdan: Taśma Teresy – Dziennik Polski, 03.09.1999
AUDYCJE RADIOWE:
Brakowiecki Wojciech: Godzina muzyki i myśli – Wolność w eterze – Radio Lublin, 31.08.1999
Gałek Cezary: Cena wolności 24.03.2000; Patriotyzm po polsku 20.06.2000 Radio Zachód Zielona Góra
Juszczyk Dorota: Pan Dyrektor – Radio Merkury, 13.03.2000
Krysowata Jolanta: Ludzie z Barytu – Polskie Radio, Pr. I 9.09.1999
Londowska Halina: Właściwość według właściwości – Polskie Radio Białystok, 20.12.1999
Mamos Elżbieta, Tycner Aleksandra: Historia nie całkiem europejska – Polskie Radio pr. I, 22.06.2000
Mamos Elżbieta: cykl: „Senior” – Polskie Radio pr. I, 22.02.2000
Mamos Elżbieta: cykl: Drogi i bezdroża ośrodek Tęcza 2.06.2000; ośrodek szkolno-wychowawczy w Łodzi 5.05.2000 – Polskie Radio pr. I
Marks Mariusz: Bez przebaczenia – Radio Wrocław, 17.03.2000
Michałowska Ewa, Piotrowski Tomasz: Bal na dwie gminy – Polskie Radio Studio Reportażu i Dokumentu 23.06.2000
Rudnik Jolanta: Więzienie do końca – Radio Koszalin, 25.05.2000
Sawicka Małgorzata: Ulotka – Mały dramat prowincjonalny – Radio Lublin, 16.02.2000
Szkurłat Ewa: Bunt – Radio Kraków, 8.12.1999
Terlecki Przemysław: Żyłam do tyłu – 50 lat bez prądu Radio Merkury, 16.01.2000
Tycner Aleksandra, Wohlan Hubert, Dudek Bartosz: „Most” Kolonia Warszawa (n/t odszkodowań dla robotników przymusowych) – Polskie Radio pr. I i Deutsche Welle, 10.03.2000 i 11.03.2000
Tycner Aleksandra: cykl: My i życie „Leje się woda w Dyminach” – Polskie Radio pr. I, 23.09.1999
Tycner Aleksandra: cykl: My i życie „Wariaci” – Polskie Radio pr. I, 1.07.2000
Tycner Aleksandra: cykl: My i życie „Zakład dla ociemniałych, bez ociemniałych” – Polskie Radio pr. I, 13.01.2000 i 20.01.2000
Urbanik Danuta Marzyliśmy z Tatem – Radio Kraków, 10.06.2000
Żółtowska-Tomasz:ewska Urszula Mores znaczy czarny – Polskie Radio pr. I Studio Reportażu i Dokumentu
PROGRAMY TELEWIZYJNE:
Danilewicz Blanka [red.]: Suwarow-Piotr:owska Alina, Liberska Magdalena, Ciechoński Leszek: Magazyn Expresu Reporterów – TVP Redakcja Reportażu
Kalina Jerzy, Wołosiuk Leszek: Czarnobylcy – O/Białystok TVP nie emitowane
Krasucki Witold Przemyśl to... Magazyn Expresu Reporterów TVP 11/1999
Paciorkowska Barbara Krucjata – Magazyn Expressu Reporterów TVP
Paciorkowska Barbara: Krawcy, kieszonki, doliniarze – Magazyn Expressu Reporterów TVP
Trzcińska Anna: Dać świadectwo TVP O/Bydgoszcz 1999
Trzcińska Anna: I tylko dziwek żal – TVP O/Bydgoszcz 2000
Trzcińska Anna: Robota głupiego p.s. Rzecznicy praw – TVP O/Bydgoszcz 1999
Wawrzeniuk Mikołaj, Warszycki Roman: Graffiti i krew TVP O/Białystok I/2000
Kategoria II
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego
za publikacje prasowe, radiowe lub telewizyjne
o problemach międzynarodowych
PUBLIKACJE PRASOWE :
Hugo-Bader Jacek: Archipelag złotego deszczu – Gazeta Wyborcza 16.03.2000
Pawlak Beata: Chusty i dżinsy Dziewczyny z SarajEwa: – Gazeta Wyborcza, 17.06.2000
Trusewicz Iwona: Polska ze snu, Polska z jawy – Rzeczpospolita, 11.04.2000
Urbanowicz Juliusz: cykl artykułów o życiu w krajach – pariasach, odizolowanych od reszty świata wskutek polityki władz: Socjalizm albo życie; 7.05.2000; Słońce Iraku 24.10.1999; Perska pierestrojka 4,07.1999 – Wprost
AUDYCJE RADIOWE:
Michałowska Ewa: Hatikva – znaczy nadzieja – Polskie Radio Studio Reportażu i Dokumentu, 27.05.2000
Stangneth Angelika, Plesner Zbigniew: Radio Pomerania Polskie Radio Szczecin, 27.02.2000
Marks Mariusz: Podróż z Gruberg do Zielonej Góry Radio Wrocław
Linkiewicz Irena: Jutta przylatuje z bocianem Radio Zachód, 18.06.2000
PROGRAMY TELEWIZYJNE:
Milewicz Waldemar: Róg biedy Etiopia; Łzy jak krople deszczu Kosowo – TAI TVP, 12.05.2000; 9.06.2000
Romaszewska-Guzy Agnieszka: Seria relacji z Kosowa po wejściu wojsk NATO – Wiadomości TVP
Kategoria III
Nagroda WATERGATE
za publikacje prasowe, radiowe lub telewizyjne
– z zakresu dziennikarstwa śledczego
PUBLIKACJE PRASOWE :
Bartuś Zbigniew, Wasztyl Bogdan: Rada na konflikty; Teraz damy radę; Zakładnicy RP – Dziennik Polski, 2.06.2000; 3.06.2000; 9.06.2000
Bińkowski Marian: Kto tu s(rz)ądzi? – Życie Warszawy, 24.02.2000
Bińkowski Marian: Łowcy głów i poczucie bezpieczeństwa – Rzeczpospolita, 25-
Cegiełkowski Piotr: Romans detektywistyczny czyli widok na dotację
Cieślak Mateusz: Ochrona „na gębę” – Trybuna Śląska – dzień na Górnym Śląsku, 28.12.1999
Dańko Ireneusz, Janowski Dariusz, Kalicki Włodzimierz: Polowanie na białe kruki – Gazeta Wyborcza, 27.09-18.12.1999
Domagała Jerzy: cykl: Przestępstwa, których nie ma – Rzeczpospolita, 3.03; 4-5.03; 6.03; 7.04; 14.04; 21.04.2000
Głuchowski Piotr: Nietykalni, czyli korupcja w wymiarze sprawiedliwości – Gazeta Wyborcza, – 13.11.1999
Kasprów Rafał, Kraskowski Leszek, Marszałek Anna: Najlepiej sprzedać pieniądze – Rzeczpospolita, 4-5.02.2000
Kasprów Rafał: Koktajl energetyczny – Rzeczpospolita, 11.05.2000
Kraskowski Leszek: Kryptonim „Kormoran” czyli gra w okręty – Rzeczpospolita, 26.09.1999
Kraskowski Leszek: Banki utopione w żelatynie – Rzeczpospolita, 1.02.2000
Krysowata Jolanta: Wrocławska dżungla – Przegląd, 05.1999
Markiewicz Wojciech: W najlepszym towarzystwie – Polityka, 3.07.1999
Pytlakowski Piotr, Sumliński Wojciech: Cesarski dwór – Polityka, 5.02 2000
Pytlakowski Piotr, Sumliński Wojciech: Koledzy w ruch – Polityka, 26.02.2000
Pytlakowski Piotr: Pozew Wellera – Polityka, 24.07.1999
Reszka Paweł: Święto policji w Jabłonnie Lackiej – Rzeczpospolita, 08.06.2000
Siwicki Marek, Gęsicki Paweł: Dwie umowy; Jak sprzedawano bramkarza; Stomil pod lupą – Gazeta Wyborcza, 30.05.2000; 31.05.2000
Sumliński Wojciech: Kolejna prywata posła Goryszewskiego – Gazeta Polska, 13.10.1999
Sumliński Wojciech: Paliwowy prominent – Gazeta Polska, 8.09.1999
AUDYCJE RADIOWE:
Marks Mariusz: Poszukiwany listem gończym – Radio Wrocław, 24.03.2000
Żółtowska-Tomaszewska Urszula: W cudzych rękach – Polskie Radio Studio reportażu i dokumentu, 20.12.1999
PROGRAMY TELEWIZYJNE:
Klimas Łucja: Fałszywy testament – TVP Magazyn Reporterów, I/2000
Krasucki Witold: Nie ma mocnych – TVP Magazyn Reporterów, X/1999
Kategoria IV
Nagroda im. JACKA KALABIŃSKIEGO
za publikacje prasowe, radiowe lub telewizyjne
– pierwszeństwo w podaniu informacji
PUBLIKACJE PRASOWE :
Bartosik Dawid: Raport UOP o bezpieczeństwie państwa opublikowany w PUBLIKACJE PRASOWE
ecie – PAP S.A. 3.04.2000 Bartuś Zbigniew: cykl Archiwum przymusu a/ Śladem grabieży b/ Moc słowa Auschwitz c/ Archiwum X – Dziennik Polski, 6.08.1999; 7-8.08.1999; 10-11.08.1999 Bilicka Ewa: Opolski park jurajski – Nowa Trybuna Opolska”,5.02; 11.02.2000 Cieślak Mateusz: Bumar do gospodarki – Trybuna Śląska, 27.10.1999 Cieślak Mateusz: Wielki kontrakt zablokowany – Trybuna Śląska, 25.10.1999 Drozdowska Beata: Bogusław Grabowski wycofał swoją kandydaturę na stanowisko premiera PAP 30.05.2000 Netka Kazimierz :Ponad 200 lat pod wodą – Dziennik Bałtycki, 12.01.2000 Netka Kazimierz: Pod krzyżackim zamkiem – Dziennik Bałtycki, 05.10.1999 Netka Kazmierz: Psy w butach – Dziennik Bałtycki, 05.01.2000 Trusewicz Iwona: Jezioro runęło na miasto – Rzeczpospolita, 4.02.2000 Tumidalski Wojciech: Cykl materiałów dot. Palenia akt SB na Szczęśliwicach PAP 6.07.99; 3.11.199; 6.01; 14.01; 1.02; 5.04; 11.04.2000 Urban Anna: UW: albo wyjście z koalicji albo zmiana premiera – PAP, 21.05.2000 Węglarczyk Bartosz: Wajda ma Oscara – Gazeta Wyborcza, 20.01.2000 AUDYCJE RADIOWE: Strycharzewska Anna: Wybuch w Enschede – Radio Lublin, 13.05.2000 PROGRAMY TELEWIZYJNE: Kolenda-Zaleska Katarzyna: Prof. Chwalba nie ujawnił AWA-owi, że był członkiem PZPR – „Wiadomości” TVP,20.01.2000 Kolenda-Zaleska Katarzyna: Marek Biernacki jest kandydatem AWS na szefa IPN-u – „Wiadomości” TVP, 20.01.2000 Kolenda-Zaleska Katarzyna: Propozycje podatkowe – „Wiadomości” TVP, 27.03.2000 Kategoria
V Nagroda im. MARKA CARA – za informacyjne publikacje internetowe PUBLIKACJE PRASOWE
etowe
Kasprów Rafał: Wielkie wojny wirtualne – Rzeczpospolita, 22.12.1999 Kopyt Marek: Rzeczpospolita On Line – Rzeczpospolita, 1.07.1999-30.06.2000 Redakcja Gazety PUBLIKACJE PRASOWE
etowej TAI: Wiadomości TVP PL – opracowanie specjalne „Siepień’80” plus jedno wydanie dzienne 2000 – Wiadomości TVP, 2000 Talko Leszek: Ja śpię, snajper strzela – Gazeta Wyborcza, 01.06.2000 Talko Leszek: Utłukę na miazgę zęby twojej matki – Gazeta Wyborcza, 20.04.2000 Talko Leszek: Utoń w Amazonie – Gazeta Wyborcza, 05.02.2000 Torański Błażej: Szef łódzkiego ZUS odwołany – Rzeczpospolita, 13.09.1999 Zespół redakcyjny Serwisu Informacyjnego „Wiadomości” WP S.A., Aleksander Wierzejski, kierownik redakcji: Serwis „Wiadomości” WP – Wirtualna Polska S.A., codziennie Kategoria
V I Nagroda im. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO za publikacje prasowe, radiowe lub telewizyjne − tematyka ekonomiczna, ze szczególnym uwzględnieniem problemów małych i średnich przedsiębiorstw PUBLIKACJE PRASOWE
: Bartuś Zbigniew: Gry naftowe – Dziennik Polski, 14.04.2000 Bartuś Zbigniew: W imieniu RP – Dziennik Polski, 15.10.1999 Brokowska Beata: Kasztanowo czyli życie z szumem turbiny – Gazeta Olsztyńska, 29.10-1.11.1999 Brokowska Beata: Klan iławski – Na lądzie i na wodzie – Gazeta Olsztyńska, 13-15.07.1999 Brokowska Beata: Klan pasłędzki – Niedaleko padło jabłko od jabłka – Gazeta Olsztyńska, 16-18.07.1999 Brokowska Beata: Mazurskie gniazdo rodziny Tadajów – Gazeta Olsztyńska, 17-18.09.1999 Brokowska Beata: Silna tradycja z zapachem pieniędzy – Gazeta Olsztyńska, 19-21.05.2000 Brokowska Beata: Zwykłe życie z zamianą ról – Gazeta Olsztyńska, 12-14.05.2000 Kasprów Rafał: Walka kapitału z czarami – Rzeczpospolita, 11.02.2000 Mierzyńska Elżbieta: Do życia potrzeba nam 400 porodów – Gazeta Olsztyńska, 25-27.02.2000 Mierzyńska Elżbieta: Dusza ma kolor szampana – Gazeta Olsztyńska, 17-19.11.1999 Mierzyńska Elżbieta: Kapelusze dla WęgorzEwa: – Express Pojezierza, 22-28.07.1999 Mierzyńska Elżbieta: Kucharz wielu narodów – Express Pojezierza, 22-28.07.1999 Mierzyński Sebastian: Na Krutynią w kolorach firmowych – Gazeta Olsztyńska, 2-4.06.2000 Mierzyński Sebastian: Walka o Szynort – Expresss Pojezierza, 8-14.07.1999 Pawlas Jerzy: Filozofia podatków – Nasz Dziennik, 7.01.2000 Pawlas Jerzy: Pracownik właścicielem – Nasz Dziennik, 17.11.1999 Pawlas Jerzy: Prawo do własności – Tygodnik AWS 31.10.1999 Pawlas Jerzy: Suwerenność gospodarcza – Nasz Dziennik, 8-9.04.2000 Pawlas Jerzy: Tylko razem możemy być silni – Nasz Dziennik, 27.06.2000 Pawlas Jerzy: Uwłaszczyć pracowników – Nasz Dziennik, 19.01.2000 Pawlas Jerzy: W tym polska siła – Nasz Dziennik, 2.05.2000 Torański Błażej: Nasadzenia, czyli skok na kasę Rzeczpospolita, 8.05.2000 Trusewicz Iwona: Miękkie serce szefa – Rzeczpospolita, 2.02.2000 Trusewicz Iwona: Dzierżawcy zwracają ziemię Rzeczpospolita, 4.01.2000 Wasztyl Bogdan: Wewnętrzne sprawy firmy – prawo Marii – Dziennik Polski, 2.06.2000 Wasztyl Bogdan: Siła papieru – Dziennik Polski, 16.06.2000 AUDYCJE RADIOWE: Kaczkowska Anna: Szansa dla Hreczkosieja; Fortuna z mąki i wody; Słodki jubileusz; NATO w Starej Wsi – Radio Lublin, Polskie Radio pr. III, 26.07; 16.01; 30.07; 04.06.2000 Legowicz Wiktor: Informator ekonomiczny cykl Polskie Radio pr. III – przykładowe audycje Piłatwska Irena: Miejsca, które zaskakują – Studio Reportażu i Dokumentu Polskie Radio pr. I, 28.02.2000 PROGRAMY TELEWIZYJNE: Bogoryja-Zakrzewski Adam Blok materiałów o tematyce ekonomicznej – „Panorama” TAI-TVP pr. II od 1.07.1999 do 30.06.2000 Duda Lidia: Tutaj wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem – „Ekspres Reporterów-Magazyn” TVP pr. II Lewicka-Ritter Krystyna: Panorama wsi – TVP Bydgoszcz I kaseta od 07.1999; II kaseta od 12.1999 do 04.2000; III kaseta od 06 do 07. 2000 Lipińska Renata: Dłużnik – Ekspress Reporterów-Magazyn, pr. II TVP V/2000 Matczak Sławomir: Panorama TVP 2 – „Panorama” TVP, 2.09; 22.09; 15.09.1999; 14.02.2000 Żuławnik Mirosław [realizacja], Parnas Igor [scenariusz], Kraśko Piotr: [prowadzenie], Kowalski Janusz {producent]: Bezpieczny bank – TVP pr. I ,14.04.2000 Kategoria
VII Nagroda im. STEFANA MYCZKOWSKIEGO za publikacje prasowe, radiowe lub telewizyjne
PUBLIKACJE PRASOWE
: Felińska-Trojanowska Małgorzata: cykl artykułów o walce z duńskim hodowcą Wojna z tuńczykiem i Duńczykiem Nie chcemy Duńczyków Chlewnia przy chlewni Fostakowska Anna: Mięśniaki podróżują trzecią klasą – Gazeta Wyborcza- Magazyn, 13.01.2000 Ligęza-Sieniarska Ewa: Chlor – podstępny zabójca – Środowisko, 31.03.2000 Ligęza-Sieniarska Ewa: Wokół Turwi – Środowisko, 15.12.1999 Mierzyńska Elżbieta: Publiczna debata Olsztyn XXI wieku – 9 publikacji Przestrzeń dobrem wspólnym – Gazeta Olsztyńska, 14-16.01.2000 Dlaczego nie budować na miarę Paryża i Nowego Jorku? – Gazeta Olsztyńska, 21-23.01.2000 Mam wrażenie, że miasto oszalało – Gazeta Olsztyńska, 11-13.02.2000 Czy przymus oryginalności stworzy klimat miejsc? – Gazeta Olsztyńska, 28-30.01.2000 Przepisy pozwalają na architekturę przypadku – Gazeta Olsztyńska, 4-6.02.2000 Apelujemy o więcej szacunku dla rzeki – Gazeta Olsztyńska, 18-20.02.2000 Dlaczego brzydną polskie miasta? – Gazeta Olsztyńska, 25-27.02.2000 Chciałem wybudować piękną wioskę – Gazeta Olsztyńska, 17-19.03.2000 Miasto trzeba urządzić jak dom – Gazeta Olsztyńska, 31.03-2.04.2000 Mierzyński Sebastian: cykl: Urokliwe i czyste miejsca Warmii i Mazur U źródeł. Łyna jak warmiński Niemen – Gazeta Olsztyńska, 19-21.05.2000 Pod skrzydłami bocianiej sławy. Nim rozlegnie się wieki klekot – Gazeta Olsztyńska, 7-9.04.2000 Tajemnica wielkiej wody. Śniardwy kocha się lub nienawidzi – Gazeta Olsztyńska, 23-25.06.2000 Mikołajki czekają na lata. Łap turystę kto może – Gazeta Olsztyńska, 26-28.05.2000 Netka Kazimierz: cykl artykułów dotyczących Borów Tucholskich [8/VII] i [9/VII] Jak zamienić szare na zielone – Dziennik Bałtycki, 25.04.2000 Nad Czarną Wodą – Dziennik Bałtycki, 25.04.2000 Preparator z Borów – Dziennik Bałtycki,25.03.2000 W zwierzęcym sanatorium – Dziennik Bałtycki,29.12.1999 Lekarze drzew – Dziennik Bałtycki,26.10.1999 Po wiedzę do lasu – Dziennik Bałtycki, 25.11.1999 Netka Kazimierz: cykl artykułów o tematyce przyrodniczej, o ochronie i życiu zwierząt – Dziennik Bałtycki, Szympans w dziecięcym foteliku 30.06.200 Brodacz bagienny 09.06.2000 Mysz – nie mysz 02.06.2000 Żywe strzały doskonałe 26.05.2000 Brunatny brutal 19.05.2000 As wywiadu w kominie 12.05.2000 Zazdrosna Kaśka 14.04.2000 Mistrz polowania 07.04.2000 Uskrzydlony medyk 24.03.2000 Latające „koty” 3.03.2000 Kruczuś z Rowokołu 18.02.2000 Ubogie mlekopijki 11.02.2000 Modre pociski 04.02.2000 Pogromca mrówek 14.01.2000 Orzeł – król przestworzy 14.01.2000 Wampir z portretu 07,01.2000 Książe leśnego misterium 26.11.1999 Pawlas Jerzy: Rewolucja energetyczna Porębski Tadeusz: Budowlana orgia – Nowa metropolia, 1.04.2000 Torański Błażej: Widać na kałużach – Rzeczpospolita, 28.04.2000 Torański Błażej: Wykupić Faustynów, czyli stan zawieszenia – Rzeczpospolita, 20.03.2000 AUDYCJE RADIOWE: Borowik Czesława: Słynne kozy pani Kasi – Radio Lublin Kaczkowska Anna: Park – Radio Lublin, 5.09.1999 Kolmer Anna, Furga-Jurgiel Małgorzata: Świat i my – Radio Szczecin, 15.06; 22.06.2000 Londowska Halina: Rak Nieborak; Biebrzański bilans – Radio Białystok, 15.06 i 26. 04.2000 Marks Mariusz: Zwiastun dobrego samopoczucia – Radio Wrocław, 17.09.1999 i 06/2000 Piłatowka Irena: Dzień gniewu, dzień ostatni PR Warszawa[CD] Szkurłat Ewa:Tajemnice przyrody – 7 rozmów Radio Kraków PROGRAMY TELEWIZYJNE: Bogoryja-Zakrzewski Adam: Blok materiałów – ochrona środowiska – Panorama TAI TVP pr., 2 1.07.1999- 30.06.2000 Ekosękocin Komputerowe sadzonki Skażenie Zalewu Zegrzyńskiego Ekologiczne gospodarstwo Czystsza produkcja i pomoc NF OŚ Dofinansowanie z „Ekofunduszu” Komputery w lesie Prywatyzacja lasów Sprzeciw przeciwko poszerzaniu Puszczy Białowieskiej Markowska-Resich Danuta, Lenarzyk Elżbieta: Stop-temat dla ekologa; Rajd Kormoran – TVP pr. I, 12.08.1999 Sławińska Beata: Wataha – TVP Poznań, 26.01.2000 Wierzba Józef: Magazyn ekologiczny NATURA – TVP Białystok, 19.07; 31.07; 16.08.1999; 1.02; 6.03; 20.03; 17.04.2000 Download: Laureaci konkursu SDP 2000.doc, Lista konkursowa SDP 2000.doc
z dziedziny ochrony środowiska