W związku z bezprecedensową sytuacją jaka zaistniała w Olsztynie 15 sierpnia, kiedy to lokalne władze administracji rządowej, władze samorządowe i miejskie, nie zorganizowały obchodów z okazji 95-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w stolicy regionu Warmii i Mazur, list otwarty w tej sprawie do dr. Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna, wystosował członek Rady Miasta – Marek Nowacki.

W liście tym radny stwierdza: „W związku z uchyleniem się wojewody warmińsko-mazurskiego oraz marszałka województwa od zorganizowania w Olsztynie w dniu 15 sierpnia 2015 obchodów dnia Bitwy Warszawskiej, będących jednocześnie świętem Wojska Polskiego, proszę o wyjaśnienie przyczyn niepodjęcia się również przez Pana tego zaszczytnego a wynikającego z imponderabiliów narodowych obowiązku. Państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest [...] na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., która została stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej”.

Sygnatariusz listu podkreślając charakter tego szczególnego dnia, jako okazji „przypomnienia, szczególnie młodym mieszkańcom Olsztyna, o heroizmie i poświęceniu pokolenia, które w 1918 odzyskało niepodległość, a następnie powstrzymało najazd bolszewickiej Rosji na Polskę i Europę”, kieruje apel na ręce Prezydenta Miasta: „Nasza pamięć, postawa, szacunek i stosunek do życia oraz dokonań naszych przodków są probierzem współczesnego patriotyzmu. Oddanie należnej pamięci i czci bohaterom wojny polsko-rosyjskiej jest naszym obowiązkiem, który wynika nie tylko z ustaw czy uchwał przyjętych przez parlament Rzeczypospolitej, lecz ze zwykłego polskiego odruchu serca”.

W związku z kompromitującym uchyleniem się zarówno wojewody, jak i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego od zorganizowania w stolicy województwa stosownych obchodów, na prezydencie miasta ciążyła szczególna odpowiedzialność. – Miał Pan obowiązek wynikający z  mandatu społecznego zorganizować lub chociaż zainicjować uroczyści – stwierdza w liście radny Nowacki, dodając: „jest Pan Prezydentem miasta mającego ambicje metropolitalne, miasta wpisanego od stuleci w historię Ojczyzny. Panie Prezydencie noblesse oblige”.

Święto 15 sierpnia w Polsce – czyli liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia NMP – to dzień ustawowo wolny od pracy, jak widać władze potraktowały to dosłownie.

Przypomnijmy, że przygotowane oddolnie uroczystości patriotyczne odbyły się obok olsztyńskiego Pomnika Wolności. Zorganizował je miejski komitet Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób.

Trzeba mieć tylko nadzieję, że tegoroczna kompromitacja wszystkich władz rządzących w Olsztynie, wywodzących się z koalicji PO-PSL i lewicy, nauczy czegoś...

Ireneusz St. Bruski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl