W środku nocy, w środku Polski, słucham Grzegorza Brauna, który po tygodniowym areszcie, z pasją przekonuje w jaki sposób geopolityka może sprawić, że poniesiemy koszty wojny, nie zyskując w zamian nic, no może jakieś nowe Księstwo Warszawskie.

Chwilę temu skończyłam oglądać „Aidę” we francuskiej mezzo.tv, którą operator kablówki łaskawie zostawił w ofercie dla takich dziwadeł jak ja. Teraz wyłączyłam dźwięk, bo słucham przecież Brauna. Ale obraz został.

Wojna toczy się między ludźmi od zawsze. wojna blisko nas – utkana, jak powiedziałby pewnie Jung z naszego własnego Cienia, którego nie chcemy przyjąć i którego nie rozpoznajemy  – podchodzi pod granice. „Nie idźmy na tę wojnę” -  przekonuje z pasją Braun. A we francuskim mezzo.tv pojawił się właśnie Bobby McFerrin i widzę -  tylko widzę, bo przecież słucham Brauna -  jak swoim śpiewo-graniem przynosi do mojej przestrzeni błogość, radość, harmonię.

W mojej głowie pojawia się pytanie. Czy nie jest tak, że świat trwa jeszcze w jakim takim porządku tylko dlatego, że ktoś wciąż  wystawia Aidę, ktoś inny wciąż zaprasza na koncert Bobbiego McFerrina, którego potem na youtube słucha dwa i pół miliona ludzi.

Czy to możliwe, że zwykłe granie na drewnianych czy metalowych przedmiotach o wymyślnych kształtach albo zwyczajne podśpiewywanie może stwarzać przeciwwagę dla  zabaw innymi, raczej  metalowymi przedmiotami o wymyślnych kształtach i funkcjach. Dla wojny, która zawsze  wynika z myślenia o granicach, zyskach, wiecznej potrzebie zdobywania i zagarniania i podporządkowywania.  Te dwie najzupełniej różne sfery, różne energie, o których działaniu prawie nic nie wiemy, połączone w jednym świecie, w którym jesteśmy my, w środku nocy, w środku Polski.

Facebook, na którym piszę ten tekst, powstały po to by łączyć, łączyć oraz łączyć,  akurat tych  dwóch sfer połączyć mi nie pozwala.  Nie pozwala pokazać  jednoczesne linku do Brauna i linku do McFerrina. Mogę zalinkować albo jedno albo drugie.  „Tertium non datur”, podczas gdy to największa nieprawda swiata. Zawsze „datur”. Zawsze.  

https://www.youtube.com/watch?v=81uJZIF9TCs

https://www.youtube.com/watch?v=rp-viuixaec

(Ze specjalną dedykacją dla Michała Kuzia i Bartka Radziejewskiego z "Nowej Konfederacji", już oni wiedzą dlaczego. : )))

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl