Czytam z pewnym niedowierzaniem, że Adrian Klarenbach, dziennikarz TVP i PP, nie został w żaden sposób ukarany za wpis na Twitterze, w którym kazał się „odwalić” ministrowi Brudzińskiemu od tradycji podkarpackiej, która nakazuje w Wielki Piątek bicie kukły Żyda, odcięcie jej głowy, a następnie spalenie całej kukły. Na kukle bitej w Pruchniku był wymalowany napis „Judasz 2019. Zdrajca!”.

   Pomijając głupotę tej tradycji, warto kilka zdań poświęcić dziennikarzowi, który ją pochwala i każe od niej „odwalić się” ministrowi spraw wewnętrznych Joachimowi Brudzińskiemu. Przypomnę, że oprócz negatywnych reakcji członków rządu wobec tej idiotycznej ceremonii, również Episkopat wyraził swoją dezaprobatę. Ale Adrian Klarenbach, niezależny dziennikarz Telewizji Polskiej, szczerze i od serca napisał, że tradycja to dla niego „rzecz święta”.

   Dziennikarz TVP Info przeprosił ministra za swoje słowa, ale niesmak pozostał, bo czy tak powinien zachowywać się dziennikarz, gdziekolwiek by nie pracował? Przeprosił i - na razie - włos z głowy mu nie spadł – czyżby wcześniejsze zasługi przeważyły w ocenie jego ostatniego „wyczynu”? Widziałem niejednokrotnie popisy tego dziennikarza i co do jego stronniczości wątpliwości w ogóle nie mam.

   Jakie jednak wnioski nasuwają się na marginesie tej sprawy? Po pierwsze, Twitter jest takim samym medium jak inne i zamieszczane tam wypowiedzi mają charakter publiczny. Po drugie, dziennikarz reprezentuje na TT (i w innych środkach przekazu) nie tylko siebie, ale również instytucję, dla której pracuje. Po trzecie, zachowanie Klarenbacha naruszyło zasadę szacunku i tolerancji Karty Etycznej Mediów (zasadę nr 5). Po czwarte - według mojej oceny – postępowanie dziennikarza i jego wypowiedź naruszyły co najmniej dwa punkty Zasad etyki dziennikarskiej w TVP SA (pkt. XI i pkt. XVI).

   Dzisiaj przeczytałem, że Klarenbach poprowadzi w Polskim Radiu 24 cykl debat przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. No comments.

Marek Palczewski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl