Wywieranie nacisków na dziennikarzy, znaczna zależność mediów publicznych od władzy, to tylko część problemów z jakimi muszą się zmagać każdego dnia dziennikarze na Słowacji. Po śmierci Jana Kuciaka, dziennikarza śledczego, zamordowanego wraz z narzeczoną, do problemów z niezależnością mediów dołączył strach przed śmiercią.
Dziennikarze słowaccy nie kryją swoich podejrzeń, że do śmierci Jana Kuciaka przyczyniły się związki niektórych przedstawicieli władz Słowacji z mafią włoską. To tragiczne wydarzenie spowodowało jednak powszechny lęk w środowisku dziennikarskim.
- Mafia na terenie Słowacji nie przerwała swojej działalności – mówi Daniel Modrowsky, prezes Slovenskiego Syndykatu Nowinarov – nikt z dziennikarzy śledczych nie jest pewien, czy zajmując się jakimś tematem nie nadepnie na odcisk mafii.
Żurnaliści słowaccy biorący udział w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zwracali uwagę, że w ich kraju panuje wszechobecna korupcja. To ich zdaniem jeden z podstawowych problemów, mających również wpływ na stan mediów.
Paradoksalnie, dziennikarze słowaccy uważają, że przynależność mediów do obcego kapitału zwiększa ich odporność na niepożądane wpływy i cenzurę.
– Mieliśmy już takie przykłady, gdy wszystkie media zajmowały się tym samym problemem a materiały dziennikarskie różniły się między sobą diametralnie – mówi Pavel Novotny z gazety „Hospodarske Nowiny” – Okazywało się, że najbardziej rzetelne informacje pojawiały się w mediach należących do obcego kapitału.
Jozef Jurcisin, dziennikarz z Presova, twierdzi, że w tej chwili bardzo trudno byłoby wskazać na Słowacji jakikolwiek medium całkowicie niezależne.
– Stykają się tutaj wpływy polityczne, ekonomiczne a często wynikające chociażby z sympatii politycznych zarządzających mediami – twierdzi Jurcisin – Na dodatek można zaobserwować mocne wpływy rosyjskie w słowackich mediach. To na pewno nie gwarantuje niezależności…
Dziennikarze słowaccy uważają jednak, że sytuacja nie jest beznadziejna. Mają nadzieję, że zbliżające się wybory prezydenckie oraz późniejsze, parlamentarne, zmienią układ sił w ich kraju, co pozwoli na poprawę stanu mediów, ich niezależności i rzetelności przekazu.
Andrzej Klimczak
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Fundacji Solidarności Dziennikarskiej