Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża zaniepokojenie ukaraniem karą grzywny w wysokości  2 tys. zł reportera TVP Endy’ego Gęsiny-Torresa, autora materiału dla programu TVP „Po Prostu”. Wyrok jest  skutkiem prowokacji dziennikarskiej przeprowadzonej przez red. Gęsinę –Torresa, której efektem było obnażenie warunków panujących w polskich ośrodkach dla uchodźców, a która polegała na nielegalnym dostaniu się do jednego z takich ośrodków.

Zwracamy uwagę, że redaktor Gęsina-Torres działał w dobrze pojętym interesie społecznym, jego prowokacja dotykała sprawy niezwykle ważnej i miała swój realny efekt w postaci ukazania opinii publicznej problemu oraz wywołania debaty na ten temat. Wysoce niepokojące jest, że w wyżej wymienionej sprawie prokuratura domagała się bardzo wysokiej kary pół roku więzienia w zawieszeniu.

Nie zmienia to faktu, że samo uznanie red. Gęsiny-Torresa za winnego w tej sprawie budzi niepokój, co do kondycji wolności słowa w naszym kraju.   

 

Z poważaniem

Wiktor Świetlik

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

mec. Artur Wdowczyk

Doradca Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP    

Udostępnij
Tagi:
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl