Iwona Sznajderska
XI. South East Europe Media Forum (SEEMF) -International Conference
Public discourse in Europe: “Can media help to save democracy?”
Forum: “Fake News – How Should Europe Counter Them?”
Commission on Media Policy
Sofia, Bułgaria (27-29.11.2017r.).
O niezależności, jakości i odpowiedzialności mediów w czasach przełomu politycznego i technologicznego dyskutowało w Sofii blisko 300 dziennikarzy, medioznawców oraz właścicieli i dyrektorów instytucji masowego przekazu podczas największej konferencji medialnej w Europie Południowo-Wschodniej. Forum jest przygotowywane co roku przez South East Europe Media Organisation (SEEMO) – instytucję wspierającą wolność i niezależność mediów w krajach bałkańskich: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Mołdawii, Rumunii i Serbii. Stałymi współorganizatorami konferencji są Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) i Central European Initiative (CEI). Wśród tegorocznych uczestników byli też goście z innych części Europy, w tym z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech, Ukrainy i Polski.
Uczestnicy Forum poddali dyskusji następujące zagadnienia:
- Media i polityka w Bułgarii
- Ochrona wolności mediów – Strategie pomocy
Jak sprawić, żeby członkowie i kandydaci do UE postępowali według wspólnych norm?
- Dziennikarstwo jako pole bitwy – „Fake news” i propaganda
Jak daleko zaszła dezinformacja i jakie są potencjalne środki zaradcze?
- Europejska sfera publiczna – Odpowiedzialność i umiejętność korzystania z mediów
Co powinni zrobić dziennikarze i elity polityczne, aby osiągnąć wysoką jakość debaty?
- Dziennikarstwo 2020 – Czynniki sukcesu w trudnych warunkach
Nowe pojęcia i szanse związane z cyfryzacją w czasach presji ekonomicznej i politycznej
- „Fake news” – W jaki sposób Europa powinna zwalczać fałszywe informacje?
W czasie konferencji przyznano nagrody dla wyróżniających się dziennikarzy śledczych: Victora Mosneag’a z Moładwii Yevhenii Motorevsk’iej z Ukrainy -.
Szczególnej wagi wyróżnienie – Dr Erhard Busek SEEMO Award – zostało wręczone podczas spotkania Komisji Polityki Medialnej (29.11.2017 r.). Nagrodę za 2017 r. otrzymała Marina Constantinoiu z Bukaresztu w Rumunii, redaktor naczelna portalu miscareaderezistenta.ro., za serię 50 artykułów śledczych opartych na archiwach komunistycznych służb bezpieczeństwa Rumunii i NRD, Securitate i Stasi. Dziennikarka odkryła dowody na liczne zabójstwa uchodźców z krajów Europy Wschodniej, którzy usiłowali wydostać się z obozu sowieckiego przez granicę rumuńską na Dunaju. Wśród zabitych przez służby byli też Polacy.