Wizyta w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, wyprawa do Puszczy Białowieskiej, panel dyskusyjny w Ambasadzie Fińskiej „Świadomość środowiskowa i polityka ekologiczna w Polsce” oraz spotkanie z Klubem EKOS. To program wizyty grupy dziennikarzy z Finlandii (23-27.05.2017 r.).

Spotkanie Fińskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Środowiskowych z przedstawicielami EKOS miało miejsce w Siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, gdzie obie organizacje zaprezentowały swoją dotychczasową działalność i dorobek. Finowie założyli swoją organizację w 1991 r. Należy do niej ponad 100 dziennikarzy z prasy, radia i telewizji.

Jak wspominali przedstawiciele organizacji podczas spotkania w SDP początkowo skupiali się na tradycyjnie rozumianym dziennikarstwie środowiskowym, informowaniu o ochronie przyrody przed zanieczyszczeniami. Z czasem rozszerzyli zainteresowania o zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, ekoefektywnością, a także na odpowiedzialność korporacyjną i obywatelską. Główna aktywność stowarzyszenia to wyjazdy studyjne, organizacja szkoleń, seminariów i działalność wydawnicza.

Organizacja udziela także pomocy finansowej dla dziennikarzy. - To wsparcie dla naszych członków, którzy chcą poprawić swoje umiejętności zawodowe - powiedział Pekka Virtanen, prezes stowarzyszenia. Organizacja stara się także o granty na swoją działalność oraz korzysta ze środków firm komercyjnych.

Co roku wydaje informator, w którym firmy zamieszczają reklamy swojej działalności. Podróże Finów imponują swoim zasięgiem, to m.in.: Indonezja, Chiny, Gwatemala, Rosja (Kolska Elektrownia Atomowa), Afryka (park narodowy Serengeti, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Jednym z głównych tematów ich wyprawy do Puszczy Amazońskiej był nielegalny wyręb i wykorzystanie lasów tropikalnych. Dziennikarze środowiskowi odwiedzili także kilkakrotnie Komisję Europejską i Parlament Europejski.

Finowie biorą udział także w konferencjach ONZ w sprawie zmian klimatycznych na całym świecie (m.in. COP 2010 w Cancun w Meksyku).

Więcej o działalności stowarzyszenia na stronie: www.ymparistotoimittajat.fi

Robert Borkacki
prezes zarządu

 

fot. Spotkanie fińskich dziennikarzy i klubu EKOS w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl