Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało pisma do ponad 30 największych wydawców i nadawców w Polsce z apelem o wsparcie akcji pomocy dla ukraińskich dziennikarzy. Listy otrzymali Prezesi następujących firm: Agora S.A., AVT Korporacja sp. z o.o., Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o., Business Centre sp. z o.o., Bonnier Business Polska, Burda Media Polska sp. z o.o., Edipresse Polska S.A., Egmont Polska Sp. o.o., Elamed sp. z o.o., Express Media sp. z o.o., Fratria sp. z o.o., G+J Gruner+Jahr Polska sp. z o.o., Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej Gość Niedzielny, Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z o.o., Gremi Media sp. zo.o., International Data Group Poland S.A., Infor Biznes sp. z o.o., Marquard Media Polska sp. z o.o., Murator S.A., Phoenix Press sp. z o.o., Polityka sp. zo.o., Polskapresse sp. z o.o., Profus Management, Media Regionalne, Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., AWR Wprost sp. z o.o., Eurozet, Telewizja Polska, Telewizja Polsat, ITI, Grupa Radiowa Time, Radio Maryja, Polskie Radio S.A.

Szanowni Państwo,

W imieniu Narodowej Unii Dziennikarzy Ukrainy oraz Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zwraca się z apelem do wydawców i nadawców o wsparcie akcji pomocy ukraińskim dziennikarzom.

Potrzebne są środki na wsparcie dziennikarzy ukraińskich, którzy ucierpieli w czasie wydarzeń na Majdanie oraz później w czasie inwazji na Krym.

Dziennikarze ukraińscy w ciągu ostatnich miesięcy stali się celem rozlicznych ataków - najpierw milicji i służb specjalnych Ukrainy, potem „nieznanych sprawców” i wreszcie rosyjskiego wojska i prorosyjskich bojówkarzy. Efektem tego jest śmierć dwóch dziennikarzy (jeden z nich zginął kilka dni temu) oraz ponad 160 przypadków napaści i pobić pracowników mediów.

Wielu dziennikarzy straciło swój sprzęt, bez którego freelancerzy nie mogą pracować i utrzymywać swoich rodzin, a także nie mogą przekazywać informacji o wydarzeniach na Ukrainie szerokiej opinii publicznej.

Kilku dziennikarzy jest w trakcie długotrwałego i kosztownego leczenia, co oczywiście także uniemożliwia im zarobkowanie. 

Część poszkodowanych dziennikarzy ma zamiar wystąpić na drogę sądową domagając się ukarania winnych napaści na nich oraz uzyskania odszkodowania za wyrządzone straty – jest to kosztowna procedura wymagająca zaangażowania prawników.

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) i Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) na bieżąco monitorują sytuację na Ukrainie. Z inicjatywy EFJ w dniach 19-21 lutego br. do Kijowa udała się Międzynarodowa Misja na rzecz bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich dziennikarzy. W skład misji, poza ukraińskimi organizacjami dziennikarskimi, EFJ i IFJ,  weszły takie organizacje jak International Media Support (IMS), Fundacja Open Society, the World Association of Newspapers and News Publishers (WAN-IFRA), Article19 oraz Reporterzy bez Granic. Członkowie misji w swoim raporcie potwierdzili istnienie wszystkich przypadków brutalności i bezprawia wobec pracowników mediów, podkreślali niezwykle trudne warunki pracy dziennikarzy i apelowali do władz Ukrainy o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom, zaś do instytucji europejskich o wyegzekwowanie tych żądań. (http://www.ifj.org/en/articles/violence-against-journalists-in-ukraine-demands-international-engagement)

Polscy dziennikarze wspierają swoich ukraińskich kolegów: zbiórka pieniędzy, które ukraińscy dziennikarze rozdysponują wśród najbardziej poszkodowanych kolegów według najlepszej wiedzy o potrzebach i na podstawie zebranej dokumentacji, może w

realny sposób przyczynić się do poprawy sytuacji mediów, ale przede wszystkim - poszczególnych dziennikarzy ukraińskich.

Polskie media obecne są na Ukrainie bez przerwy i jest to ogromnym wsparciem moralnym dla Ukraińców.  Ukraińscy dziennikarze nie jeden raz pomagali  dziennikarzom z Polski. W imię solidarności ludzkiej i zawodowej, apelujemy także do polskich wydawców o konkretną pomoc finansową przeznaczoną dla ukraińskich dziennikarzy.

Zbiórka publiczna prowadzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich posiada zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (nr. 65/2014). Zebrane środki przekazywane są partnerskim organizacjom na Ukrainie i wydatkowane na cele wskazane w pozwoleniu na zbiórkę (częściowe refundacje zniszczonego sprzętu, czasowe zapomogi dla osób, które ucierpiały i nie mogły pracować, pomoc prawna i medyczna dla poszkodowanych dziennikarzy).

W przypadku jakichkolwiek pytań bardzo prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Romaszewską-Guzy, tel. 601600047 lub Panią Agnieszką Dworczyk, tel. 668380035 lub na adres mailowy: polishinfo@sdp.pl 

W imieniu ukraińskich dziennikarzy z góry dziękujemy za życzliwe potraktowanie apelu o pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof Skowroński                                                  Agnieszka Romaszewska-Guzy

Prezes                                                                            Wiceprezes

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl