Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich do antynagrody Hiena Dziennikarska Roku 2013 nominowało Ewę Bąkowską - dziennikarkę tygodnika "7 Dni Kalisza".

Nominacja dotyczy nie samego tekstu "Skandal obyczajowy w szkole pod Kaliszem. Pedofil w spódnicy" zamieszczonego w piśmie "7 Dni Kalisza" w numerze z dnia 9 października, lecz sposobu zbierania materiałów do tekstu.

Dziennikarka pisząc o romansie nauczycielki z uczniem ujawniła obyczajowe przestępstwo, jednak sama złamała podstawowe standardy zawodu dziennikarza. Rozmawiając z nauczycielką i z rodziną chłopca przedstawiała się jako psycholog. Wykorzystała przy tym zaufanie jakim obdarza się osoby wykonujące zawód psychologa. Stało się to w sytuacji, gdy bohaterka tekstu - bez względu na odpowiedzialność jaką poniesie za swoje czyny - takiej pomocy oczekiwała i potrzebowała. Dziennikarka zamiast udzielić wsparcia rozmówczyni, ujawniła jej wypowiedzi objęte tajemnicą zawodową.

Krytyka - nominacja do Hieny - nie dotyczy ujawnienia przestępstwa ale przyjętej filozofii, która sankcjonuje każde zachowanie, byle tylko zdobyć informacje potrzebne do wykorzystania w materiale dziennikarskim.

Nie można się zgodzić, by w dziennikarstwie cel uświęcał środki. Są i muszą być granice, których przekraczać nie wolno. Postawa dziennikarki z Kalisza niszczy wiarygodność środowiska dziennikarskiego i jest niezgodna z obowiązującymi zasadami etycznymi. Podszywanie się pod osoby zaufania publicznego redukuje pracę dziennikarza do oszukiwania rozmówców.

Warszawa, 12 grudnia 2013 r.

W imieniu Zarządu Głównego SDP

Krzysztof Skowroński

Prezes SDP

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl