Tegorocznym laureatem Europejskiego Festiwalu Produkcji Telewizyjnych, Radiowych i Internetowych: Prix Europa w Berlinie, w prestiżowej kategorii „Najlepszy europejski telewizyjny serial fabularny” został niemiecki serial pt. „Nasze matki, nasi ojcowie” poświęcony II Wojnie Światowej.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyraża oburzenie przyznaniem tej nagrody. Uważamy, że hasło festiwalu Prix Europa, które podkreśla wagę wysokiej jakości produkcji, a także prestiż konkursu, uważanego za najważniejszy w swojej dziedzinie w Europie, zobowiązuje do niezależnej i uczciwej oceny nadesłanych na konkurs produkcji.

W przypadku zwycięskiego serialu nie można mówić o jego wysokiej jakości. Po rozpoczęciu emisji wywołał on w Polsce i zagranicą liczne uzasadnione protesty i oburzenie. Autorzy bezpodstawnie i niesprawiedliwie przedstawili żołnierzy polskiej Armii Krajowej, największej podziemnej armii, walczącej z napastnikiem – Niemcami hitlerowskimi, jako skrajnych i bezwzględnych antysemitów. Było to zabiegiem nieuczciwym, a także niezwykle szkodliwym dla rozumienia historii II wojny światowej.

Serial skutecznie rozpowszechnił kłamliwą ocenę Polski i Polaków podczas wojny oraz ich postawy wobec tragedii Holocaustu. Niemiecka telewizja ZDF, współproducent serialu, przyczyniła się tym serialem do oczyszczenia świadomości młodych Niemców z poczucia winy za ich dziadków, poprzez zręczne przerzucenie części odpowiedzialności na naród polski, który podobnie jak naród żydowski, miał być przez Niemcy hitlerowskie zmieciony z powierzchni ziemi.

 

W werdykcie jury pisze: „Poprzez historię 5 młodych ludzi, widz ma możliwość stwierdzić, jak to jest, kiedy trzeba stanąć w obliczu prawdziwej wojny. Już podczas pierwszych 10 minut widz przywiązuje się do grupy przyjaciół (...)”.

Naszym zdaniem to wstyd, że film promujący i utrwalający kłamstwo historyczne otrzymał nagrodę w konkursie, będącym wizytówką m.in. Unii Europejskiej. Podstawowym kryterium poważnych nagród dziennikarskich powinna być prawda.

 

Warszawa, 18 listopada 2013 r.

 

W imieniu Zarządu Głównego SDP

Krzysztof Skowroński

Prezes

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl