Po szesnastu miesiącach Sejm odrzucił wniosek PiS o postawienie przed Trybunałem Stanu czterech członków Rady: Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

 

            Zdaniem wnioskodawców (posłów PiS) nie przyznając miejsca TV Trwam na cyfrowym multipleksie podczas procesu koncesyjnego w roku 2012 czterej członkowie Krajowej Rady naruszyli Konstytucję. Wniosek nie obejmował piątego członka rady Stefana Pastuszki, który podczas głosowania w sprawie koncesji wstrzymał się od głosu. Miesiąc temu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zarekomendowała umorzenie postępowania, a Sejm przychylił się do wniosku. Za głosowały PO, PSL, SLD i Twój Ruch, a przeciw PiS oraz SP. W sumie głosów za było 291, a przeciw 148.

            „Korzystny dla członków KRRiT wynik głosowania Sejmu potwierdza, że proces koncesyjny był prowadzony rzetelnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Wcześniej stwierdził to już Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił skargę Fundacji Lux Veritatis oraz spółki Mediasat, potwierdzając prawidłowość zarówno zaskarżonej decyzji, jak i poprzedzającego jej wydanie postępowania administracyjnego. Postępowania prowadzone też przez Prokuraturę Rejonową w Warszawie nie wykazały jakichkolwiek naruszeń ze strony KRRiT, które uzasadniałyby wszczęcie procedur zmierzających do postawienia zarzutów osobom wskazanym w zawiadomieniach złożonych do organów prokuratury przez Fundację Lux Veritatis” – komentuje decyzję Sejmu komunikat biura prasowego KRRiT”.

            TV Trwam otrzymała sporną koncesję rok później, w kolejnym konkursie, po złożeniu nowego, uzupełnionego wniosku.

 

AK

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl