Sejm przyjął w czwartek wieczorem kilkadziesiąt poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu Karnego, w tym dotyczącą art. 212., który w pierwotnej wersji miał umożliwiać ściganie pomówienia z urzędu – poinformował serwis Press.pl.

Poprawka, którą zaakceptował Sejm wykreśla zmiany wprowadzone nowelizacją do art. 212, zakładające wprowadzenie kary do roku więzienia za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią”. Zmiany, które wcześniej zaproponował Sejm, przewidywały także że pomówienie mogłoby być ścigane nawet z urzędu. Po ostrych protestach środowisk dziennikarskich, w tym także Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, minister sprawiedliwości  Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wycofa się z zaostrzenia art. 212, a Senat zaproponował stosowne poprawki w nowelizowanym właśnie Kodeksie Karnym.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich od lat walczy o całkowite zniesienia art. 212. O tym, że stanowi on poważne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce, podkreślano na środowej konferencji zorganizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (relacja).

jka, źródło: Press.pl  

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl