Portal Interia zerwał współpracę z publicystą Rafałem Ziemkiewiczem po tym jak w swoim cotygodniowym felietonie napisał:  „Do LGBT trzeba strzelać! Nie w sensie dosłownym, oczywiście - trzeba z nim walczyć”. Artykuł został usunięty z portalu.

Ziemkiewicz w swoim piątkowym tekście wyraził poparcie dla windsurferki Zofii Klepackiej, która jakiś czas temu skrytykowała przyjęcie przez władze Warszawy karty LBGT Plus, za co spadła na nią fala hejtu. W felietonie zatytułowanym „Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi”, Rafał Ziemkiewicz zachęcił do sprzeciwu wobec ideologii mniejszości seksualnych. „Chcę powiedzieć mocno i wyraźnie: do LGBT trzeba strzelać! Nie w sensie dosłownym, oczywiście - trzeba z nim walczyć, trzeba wiedzieć, że nie są to ludzie dobrej woli, ale nowi bolszewicy, nowi naziści, którzy chcą nas zniszczyć w imię swojego obłędnego ideolo. Podkreślam - mówię o „strzelani” do LGBT, do ideolo, nie do homoseksualistów”

Interia usunęła tekst Ziemkiewicza i wydała oświadczenie podpisane przez Krzysztofa Fijałka, redaktor naczelnego serwisu.

Grupa Interia wyraża głębokie ubolewanie w związku z dzisiejszym felietonem pana Rafała A. Ziemkiewicza "Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi", opublikowanym w dziale Opinie na portalu Interia.pl. Platforma Opinie służy swobodnej wymianie myśli i poglądów osób o różnych, często odmiennych przekonaniach. Popieramy i opowiadamy się za wolnością słowa, nie wtedy jednak, kiedy na naszej platformie ukazują się treści nawołujące, choć tylko w przenośni, do przemocy.

Grupa Interia postanowiła w trybie natychmiastowym usunąć powyższy felieton pana Rafała A. Ziemkiewicza i zrezygnować z użyczania mu miejsca na przyszłe felietony w dziale Opinie.

W tym samym miejscu zamieściła też wyjaśnienie Rafała Ziemkiewicza.

W dzisiejszym tekście użyłem cytatu z Józefa Mackiewicza: "do komunistów trzeba strzelać" i choć o "strzelaniu" do LGBT napisałem w cudzysłowie, pojawiła się obawa, iż cytat ten - zwłaszcza wpuszczony w medialny "głuchy telefon", pomijający odautorskie zastrzeżenia - może zostać odebrany w sposób dosłowny, z najgorszymi skutkami, za co, z oczywistych względów, redakcja nie chce ponosić odpowiedzialności. Jakkolwiek dosłowne odbieranie słów wielkiego pisarza wydaje mi się absurdem, po chwili namysłu zgadzam się, że doświadczenia takie, jak zbrodnie dokonane przez szaleńców na śp. Marku Rosiaku czy śp. Pawle Adamowiczu, każą dmuchać na zimne. Dlatego przepraszam za użycie cytatu, który wyrwany z historycznego kontekstu może być odbierany jako wezwanie do stosowania fizycznej przemocy - od czego, zapewniam, jestem jak najdalszy.

Felieton Ziemkiewicz opublikował na swoje stronie, ale z przeredagowaną końcówką, bez słów, które wzbudziły kontrowersje.

jka, źródła: Wirtualnemedia.pl, Interia.pl
 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl