Projekcja filmu dokumentalnego Aliny Czerniakowskiej „Myśli o Polsce” to będzie już jedno z ostatnich wydarzeń tegorocznego cyklu imprez Maj na Foksal, organizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zapraszamy w poniedziałek, 10 czerwca o godz. 19 do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.

Dokument przedstawia sylwetkę historyka dra Józefa Garlińskiego, którego komunistyczne władze nie dopuszczały na rynek wydawniczy w Polsce.  Bohater opowiada o swojej pracy naukowej w Anglii i wydawanych na Zachodzie książkach, które tłumaczone były na kilkanaście języków. W rozmowie autorki filmu z Garlińskim podjęte zostały m.in. wątki: antypolonizmu Żydów amerykańskich, antysemityzmu Polaków, konieczności pamięci o zbrodniach dokonanych na Polakach, ale również potrzebie wybaczenia wrogom. Historyk podjął się również oceny dzisiejszej sytuacji Polski i perspektyw wynikających ze wstąpienia do Unii Europejskiej.

Alina Czerniakowska to wybitna polska dokumentalistka, bardziej znana za granicą niż w kraju, gdzie produkowane nawet na zlecenie Telewizji Polskiej filmy - ze względu na swoją pełną gorzkiej prawdy o naszej historii wymowę - nie są promowane. Dwukrotna laureatka Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie W 1999 r. została odznaczona Medalem Polonia Mater Nostra Est. Dokumentalistka publikuje swoje felietony na łamach „Niedzieli”. W 2013 r. jej dokument „Ojczyzna dwóch narodów” o dr Dorze Kacnelson zdobył pierwszą nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie ojczyzny” w Częstochowie.

W tym roku otrzymała Nagrodę Specjalną Zarządu Głównego SDP, ufundowaną przez Fundację Stefczyka, w ramach Nagród SDP za 2018 rok, za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych.

 

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl