Projekcja filmu „100 lat polskiego sportu” Zbigniewa Rytela, wystawa fotografii sportowych Rafała Oleksiewicza, a na koniec występ kapeli „Lwowska fala” – tak będzie wyglądał wieczór przygotowany przez Oddział warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w ramach cyklu Maj na Foksal. Początek o godz. 17 w środę, 5 czerwca, w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.

„100 lat polskiego sportu” to niezwykły dokument, który zabiera widza w podróż przez 100 lat zwycięstw, porażek, dramatów i euforycznej radości z tego, co osiągali polscy zawodnicy. Łączy historię i sport, ale pokazuje przede wszystkim człowieka. Autorem filmu jest Zbigniew Rytel, dziennikarz, były reprezentant Polski w lekkiej atletyce, autor wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. Srebrnym Wawrzynem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Film, który zobaczymy w środę przy Foksal, zdobył w tym roku Nagrodę SDP im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej.

Po seansie naszym gościem będzie dr Robert Gawkowski, historyk związany z Uniwersytetem Warszawskim, znawca przedwojennego sportu i uroczy gawędziarz. Opowie on m.in. o tym: Jak wyglądało miasto, kiedy Makabi Warszawa walczyła z Legią? Dlaczego kolebką polskiego sportu był Lwów? Skąd pochodzili najlepsi polscy piłkarze?

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Rafała Oleksiewicza – wybitnego artysty, który specjalizuje się w fotografii sportowej, laureata Grand Press 2019 za zdjęcie sportowe. Autor od kilkunastu lat dokumentuje występy polskich sportowców na arenach krajowych i międzynarodowych.

Wieczorem zaś zagra sześcioosobowa kapela „Lwowska fala”, która na co dzień kultywuje tradycje przedwojennego Lwowa, a nam przypomni najsłynniejsze piosenki z tamtych czasów.

Źródło: OW SDP

Fot. TVP Sport

 Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl