Newsweek.pl opisał kilka sytuacji, w których rządzący mieliby korzystać z pomocy zaprzyjaźnionych mediów, m.in. „Super Expressu”, aby osłabić wydźwięk niekorzystnych dla siebie informacji. Wydawca „SE” zapowiedział, że rozważa pozwanie Ringier Axel Springer Polska za nieuczciwą konkurencję.

Chodzi o tekst Wojciecha Cieśli i Jakuba Korusa pt. „Przepalanie tematów, czyli jak kłamie władza”, który ukazał się na portalu Newsweek.pl. Opisano w nim kilka sytuacji kiedy zadziałał mechanizm „przykrywania” informacji, które mogą szkodzić władzy, materiałami o pozytywnym wydźwięku. Podano przykład, że kiedy „Gazety Wyborcza” przygotowywała materiał o tym, że prezes Orlenu Daniel Obajtek został właścicielem zabytkowego dworku, a Ministerstwo Kultury przyznało dotację na jego odnowienie, w „Super Expressie” ukazał się artykuł pt .„Kupił dworek, by leczyć dzieci. Sam też walczy z chorobą” (prezes Orlenu cierpi na syndrom Tourette’a), opisujący dobroczynną działalność Obajtka. Autorzy tekstu w Newsweek.pl zacytowali anonimowego działacza PiS pracującego do niedawna w Orlenie. „Zapadła decyzja, żeby zrobić ustawkę z Super Expressem, zanim ukaże się tekst w Wyborczej. Ktoś od nas wysłał „Superakowi” zdjęcie dworku”- stwierdził informator. Kolejnym przykładem „ustawki” miała być szeroko komentowana seria publikacji „Super Expressu” o adopcji przez premiera Mateusza Morawieckiego i jego żonę dwójki dzieci.

Do publikacji Newsweek.pl od razu odniosła się spółka TIME (należąca do grupy kapitałowej ZPR Media), wydawca „Super Expressu”. Stwierdziła, że jej zdaniem artykuł „zawiera nieprawdziwe informacje, naruszające jej dobre imię, jako wydawcy dziennika » Super Express«”. Zauważyła, też iż „z uwagi na fakt, że jest to kolejna publikacja wymierzona w interesy TIME SA i Grupy ZPR, dokonana przez konkurencyjnego wydawcę, działania te mogą nosić znamiona nieuczciwej konkurencji. W związku z tym TIME SA rozważa skierowanie sprawy na drogę sadową” – napisano w oświadczeniu.

jka, źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl