Znane i lubiane utwory Stanisława Moniuszki w niezwykle oryginalnym opracowaniu Marii Pomianowskiej, z wykorzystaniem instrumentów etnicznych z różnych stron świata, usłyszymy w czwartkowy wieczór, 30 maja w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5. Początek koncertu o godz. 19. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach cyklu Maj na Foksal, organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Na słuchanie i śpiewanie moniuszkowskich przybojów oraz promocję nowego, wyjątkowego projektu Marii Pomianowskiej pt. „Moniuszko z 1000 i jednej nocy”, w szacie graficznej przygotowanej przez wybitnego artystę grafika Andrzeja Pągowskiego, zapraszają zarząd Fundacji „NIEZALEŻNY FUNDUSZ KULTURY POLCANART” oraz Maria Pomianowska.

„Pomysł „Moniuszko z 1000 i jednej nocy” to próba przeniesienia muzyki wybitnego polskiego kompozytora w świat dźwiękowej fantastyki. To podróż  wyobraźni, której osią są wybrane dzieła Stanisława Moniuszki. Odwiedzamy miejsca spotkania niezwykłych brzmień, gdzie afrykański balafon brzmi doskonale z polską suką spod Biłgoraja, doprawiony rytmem indyjskiej tabli. Kryterium doboru instrumentarium na które opracowałam utwory Moniuszki, była chęć stworzenia nowej barwy i emocji w muzyce.  Materiał na płycie to pieśni bez słów, gdzie całe historie i ich przebieg rozgrywają się na płaszczyźnie li tylko dźwięku...” – tłumaczy Maria Pomianowska.

W wieczorze wezmą udział: dr hab. Maria Pomianowska – suka i instrumenty etniczne, Natalia Kovalenko – sopran, Aleksander Ładysz – bas, dr Jarosława Domagała – fortepian oraz wybrani instrumentaliści. Prowadzenie koncertu Maria Pomianowska i Aleksander Ładysz.

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

  

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl