Ks. Stanisław Małkowski, kapelan „Solidarności”, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki, będzie gościem kolejnego wydarzenia z cyklu Maj na Foksal, przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Początek spotkania  w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5, w środę, 29 maja o godz. 18.  

Ks. Stanisław Małkowski, rocznik 1944, jest kaznodzieją, publicystą, społecznikiem. W PRL był działaczem opozycji demokratycznej i kapelanem „Solidarności”  Jeszcze w seminarium duchownym poznał Jerzego Popiełuszkę, kilka lat później został jego przyjacielem, a następnie  współpracownikiem. Pomagał mu w duszpasterstwie. Wraz z nim, od 1982 r. odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu Msze za Ojczyznę przyciągające tłumy wiernych. 

13 grudnia 1981 r., w dniu ogłoszenia stanu wojennego, był jedynym duchownym katolickim z Warszawy, który został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa. Uniknął jednak internowania. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku znalazł się na liście niewygodnych księży sporządzonej dla zastępcy dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, pułkownika Adama Pietruszki, których zamierzano skrytobójczo zgładzić. Figurował na niej pod numerem pierwszym, przed księdzem Jerzym Popiełuszką.

W 1983 r., decyzją kurii archidiecezji warszawskiej, został odsunięty od pracy duszpasterskiej i przeniesiony do posługi kapelana na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie. Pomimo to podejmował się dalej działalności kaznodziejskiej. Zapraszany do różnych warszawskich i podwarszawskich parafii wygłaszał tam swoje wykłady, rekolekcje i homilie cechujące się licznymi odwołaniami do katolickiej nauki społecznej, a wymierzone przeciwko panującemu w Polsce ustrojowi socjalistycznemu. Publikował też pod różnymi pseudonimami w prasie podziemnej oraz niezależnej („Biuletyn Informacyjny”, „Krytyka”, „Spotkania”, „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Wojenny”, „Więź”, „Znak”).

Po 1989 r. był gorącym orędownik dekomunizacji i lustracji w Polsce. Krytycznie odnosił się do ustaleń Okrągłego Stołu i spotkań w Magdalence.

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl