Nagrodzony w tym roku II Główną Nagrodą Wolności Słowa SDP film „Ryngraf” Doroty Kani  będzie można zobaczyć w poniedziałek, 27 maja w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 o godz. 19. To będzie kolejne wydarzenia z cyklu Maj na Foksal przygotowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Dokument opowiada o losach Stanisława Olszewskiego - żołnierza Armii Krajowej, który wstąpił do niemieckiej policji kryminalnej, pracując jednocześnie dla AK. Szczątki Stanisława Olszewskiego odkrył profesor Krzysztof Szwagrzyk podczas prac na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

W filmie wykorzystano m.in. sceny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, dokumentacje z prac poszukiwawczych prof. Krzysztofa Szwagrzyka, dokumenty dotyczące Stanisława Olszewskiego oraz nagrania świadków tej historii.

- Dr Szarek, prezes IPN, powiedział, że to skandal, że nikt nie zajął się sprawą ryngrafu. To mnie zainspirowało, by zająć się tą historią. Zapoznałam się z aktami, które znajdowały się w Instytucie Pamięci Narodowej. Kiedy przeglądałam akta dowiedziałam się, że  do tej pory Stanisław Olszewski jest uważany za osobę współpracującą z Niemcami. To jest skandal. Tam jest tyle nieścisłości… To musi być zbadane… Sąd do tej pory się tym nie zajął – opowiada Dorota Kania.

„Ryngraf”, poza nagrodą przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, wyróżniony też został nagrodą im. Janusza Krupskiego X Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.

Źródło: TV Republika

 

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl