To będzie uczta duchowa z poezją Zbigniewa Herberta, akwafortami Michała Wójcika oraz niebiańską muzyką na hangu Marii Kochańskiej. Na spotkanie pt. „Herbert: To, co najważniejsze. Poezja-plastyka-muzyka” zapraszamy w środę, 22 maja o godz. 18 do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez Maj na Foksal przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Wiersze Mistrza przeczyta aktor scen warszawskich Paweł Jakubowski, a gospodynią wieczoru będzie dziennikarka Monika Florek-Mostowska.

„Posługując się uprawianą przeze mnie XVI-wieczną techniką akwaforty, dysponującą niezwykle oszczędnymi środkami waloru (czerń i biel) starałem się udowodnić jej wciąż ogromną siłę wyrazu i nieograniczone możliwości twórcze” – tłumaczy Michał Wójcik. – „Jako „bazę” przyjąłem wybrane wiersze Zbigniewa Herberta. Nie był to wybór przypadkowy. Chciałem uchwycić i wyrazić współczesną poezję za pomocą starej, klasycznej techniki by udowodnić sobie i odbiorcom, że czarno-biała technika akwaforty jest w stanie służyć artyście do twórczej konfrontacji ze współczesnością, na przykładzie najwybitniejszego poety. To temat mojej pracy doktorskiej , ilustrowanej akwafortami, odrzuconej przed obroną na mojej macierzystej uczelni w Gdańsku, a obronionej z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.”

Bohaterowie wieczoru:

Michał Wójcik - studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w ASP w Gdańsku. W 2001 obronił pracę dyplomową w pracowni prof. Wiesława Dembskiego z grafiki artystycznej i aneks u prof. Macieja Świeszewskiego z malarstwa. Od roku 2003 do 2012 był asystentem w IV Pracowni Grafiki Artystycznej - Wklęsłodruku. Laureat konkursu „Gdańska Grafika Roku 99” (III nagroda), GTPS Gdańsk. W 2000 roku otrzymał stypendium im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie. W 2005 roku zdobył I Nagrodę w Konkursie na Pomorską Grafikę Roku. W roku 2011 obronił pracę doktorską pod tytułem „Czerń i biel. Komu to potrzebne?” będącą zbiorem impresji graficznych do wybranych wierszy Zbigniewa Herberta. Obrona odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.  Od roku pracuje na stanowisku adiunkta w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku i kieruje pracownią grafiki artystycznej.

Maria Kochańska – podróżniczka, muzyk, kompozytorka, laureatka XI edycji programu „Mam talent”. Jej nietypowy instrument to hang drum - miłość Marii od pierwszego usłyszenia. Gra na nim codziennie. Nigdy nie pobierała żadnych lekcji, pozwoliła intuicji, aby sama odnalazła swoją indywidualną technikę oraz styl grania. Większość utworów, które gra, są jej własnymi kompozycjami. Z czasem odkryła, że można na hangu grać różne piosenki, mimo że posiada on zaledwie 11 dźwięków. „Wygląda na starożytny muzyczny sprzęt wykopany gdzieś w Azji, a to jest europejski, bardzo nowoczesny instrument.”

Paweł Jakubowski – aktor teatralny i filmowy, scenarzysta, reżyser, lektor. „Jeśli już raz współtworzysz spektakl, projekt filmowy, czujesz adrenalinę i słyszysz oklaski z widowni, to już nigdy o tym nie zapomnisz, zawsze będziesz chciał do tego wracać – to właśnie piękno aktorstwa!”

Monika Florek-Mostowska – dziennikarka, podróżniczka, autorka książek, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. „Postanowiłam zajmować się publicystyką jako free-lancer, ponieważ dojrzałam do tego, by podejmować prace zgodnie z własnym sumieniem i wewnętrznym systemem wartości. Nie chcę być jedynie media workerem wykonującym od początku do końca zlecenia właściciela gazety czy rozgłośni radiowej. Cenię sobie niezależność.”

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl