We wtorek, 14 maja zapraszamy na pokaz nagrodzonego Feniksem 2019 filmu dokumentalnego Jolanty Hajdasz „Powrót” o arcybiskupie Antonim Baraniaku, salezjaninie, kapelanie i sekretarzu Prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Początek projekcji w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 o godz. 18.00

Film został w tym roku uhonorowany Nagrodą Feniksa przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Jury w uzasadnieniu napisało: „ >Powrót< to dalszy ciąg historii, której nie wolno nam pomijać i której nie wolno fałszować. A czysto po ludzku – wyraz moralnego i etycznego sprzeciwu przeciwko niesprawiedliwości dotykającej innego człowieka. Jolanta Hajdasz po raz kolejny wraca do postaci abp. Antoniego Baraniaka, stanowiącego przykład kanonicznej wręcz wierności i pokory – człowiek wielkiej wiary, a zarazem skromnego, cichego, dyskretnego i dobrego kapłana. Film >Powrót< prezentuje obraz człowieka, od którego można uczyć się przede wszystkim wierności przekonaniom, od których się nie odstępuje.” 

Maria Giedz na portalu sdp.pl tak pisała o tym filmie: „Przepiękne zdjęcia Poznania, Rzymu, Krakowa, Warszawy, Komańczy, a nawet wsi Marszałki i innych, znakomita muzyka, poruszający śpiew, łagodzą wstrząsające wypowiedzi, jak chociażby tę, Barbary Zawieja, córki Ludwika Baraniaka, brata abp. Antoniego Baraniaka: >Arcybiskupa Baraniaka w więzieniu trzymano nieruchomo pod kapiącą na głowę wodą, po kilku godzinach każde spadnięcie takiej kropli w to samo miejsce na głowie jest przeżywane, jak uderzenie obuchem<.

Trzymano go nago w szambie, wyrywano mu paznokcie, licząc, że się złamie, bo był przecież sekretarzem prymasa kard. Augusta Hlonda, a po jego śmierci dyrektorem sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Aresztowano go tej samej nocy, co kardynała Wyszyńskiego (25/26 września 1953 roku), ale to on, a nie Wyszyński, trafił do największej katowni więźniów politycznych, do więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.”

 

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl