„Jak być szczęśliwym w społecznościach, w których musimy żyć?" – to tytuł wykładu prof. Marka Wosińskiego, psychologa z Arizona State University, który otworzy tegoroczny cykl imprez Maj na Foksal organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Początek w czwartek, 9 maja o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Społeczności, w których żyjemy to na przykład rodzina, zespół w pracy, koledzy na uczelni, wspólnota sąsiedzka czy religijna. Psychologowie zajmujący się zagadnieniem poczucia szczęścia, są zgodni co do tego, że relacje osoby z jej otoczeniem społecznym odgrywają w jej życiu ważną rolę. Trudno jest znaleźć człowieka, który nie chciałby należeć do zdrowej, efektywnie funkcjonującej i wspierającej społeczności. Gdzie taką znaleźć lub jak taką stworzyć? W czasach współczesnych trzeba włożyć wiele wysiłku, aby wytworzyć u członków społeczności poczucie wspólnoty. A dlaczego poczcie wspólnoty jest ważne? Ponieważ bez niego członkowie społeczności nie będą zadowoleni z życia oraz nie będą się angażowali w realizację celów ważnych dla społeczności.

 W trakcie spotkania poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

1. Co sprawia, że utożsamiamy się ze swoją społecznością?

2. Kiedy czujemy wpływ na losy społeczności?

3. Czy mamy przekonanie, że nasze potrzeby mogą zostać zaspokojone przez społeczność?

4. W jaki sposób i po co warto tworzyć i przeżywać wspólnie historie?

Współorganizatorem wykładu jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Marek Wosiński i Mira Jankowska, która poprowadzi czwartkowe spotkanie

 

Prof. Marek Wosiński jest psychologiem społeczności, przez 25 lat związany był z Arizona State University. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja psychologia kliniczna i pedagogiczna), odbył liczne staże w Polsce, Kanadzie i Anglii. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych w 1990 r., prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Katowickim.

W latach 1993 - 2003 Marek Wosiński był dyrektorem Centrum Doradztwa w Mesa w Arizonie. Zajmował się m.in. poradnictwem małżeńskim i  koordynował liczne programy wzmacniania społeczności. Zaczął specjalizować się w psychologii społeczności. W 2003 r. otworzył prywatną praktykę dr Marek - Coaching Through Life Transitions, która oferowała m.in. wsparcie dla osób doświadczających poważnych zmian w swoim życiu. Prof. Marek Wosiński jest też twórcą fundacji Global Network for Sustainable Development (Globalna Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - GNSD). Zajmuje się ona edukowaniem młodych ludzi zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się w oparciu o wymianę doświadczeń.

opr. jka

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl