W 23. plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej z 2018 i początku 2019 r. nagrodą „Srebrnych Ust” uhonorowana została była premier Ewa Kopacz. Drugie miejsce w głosowaniu słuchaczy Trójki zajęła Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!, a trzecie szef tej partii Ryszard Petru.

Tym razem Trójka sięgnęła po monologi i stwierdzenia nie tylko z roku minionego, ale również bieżącego – stąd „+” w nazwie. O tytuł „Srebrnoustych 2018 Plus” rywalizowało dziesięcioro kandydatów: Robert Biedroń, Tadeusz Cymański, Grzegorz Długi, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Ewa Kopacz, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Marek Kuchciński, Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus. Na wybrane wystąpienie można było głosować od 21 marca do 14 kwietnia br. 

Słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się wypowiedź wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej Ewy Kopacz, która 31 stycznia br. była gościem Agnieszki Burzyńskiej w programie „Fakt Opinie” (fakt24.pl). Była prezes rady ministrów wypowiedziała się m.in. na temat wyników sondażowych PO, które nie umacniają się pomimo kłopotów PiS-u: – Przypomnę trochę strasznie dawne czasy, kiedy były jeszcze dinozaury, a ludzie nie mieli żadnych strzelb ani broni nowoczesnej, która pozwoliłaby je zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami. Wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem nie padł, ale jeżeli miesiącami rzucali, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać. Presja ma sens. Dzisiaj każdego dnia i o każdej godzinie trzeba poprzypominać o tym, jak strasznie te taśmy, które ukazały się w GW, zburzyły wizerunek partii i jej lidera, który miał wszystkich uszczęśliwić i prowadzić ascetyczne życie – dodała.

Drugie miejsce przypadło Joannie Scheuring-Wielgus. Posłanka .Nowoczesnej (obecnie w partii Teraz!), 15 kwietnia ub.r. w programie Polsat News powiedziała tak: – I proszę mi nie wciskać tutaj dziecka z kąpielą do brzucha i proszę mi nie wmawiać, że ja coś powiedziałam.

Na trzecim miejscu uplasował się Ryszard Petru. Lider partii Teraz! w wypowiedzi dla dziennikarzy w grudniu ub.r. wytłumaczył swoje spóźnienie takimi słowami: – Przepraszam, że Państwo czekali, ale 15 minut zajęło mi, zanim znalazłem wolne miejsce na parkingu w galerii (handlowej). I taka sytuacja będzie się niestety powtarzała. Te tłumy, które są w sklepach przed świętami pokazują, że Polacy potrzebują mieć taką możliwość, żeby móc robić zakupy w niedzielę. W związku z tym wydaje mi się, że optymalnym byłoby, gdyby hasłem całej zjednoczonej opozycji w nadchodzących wyborach była likwidacja handlu w niedziele.

Gala wręczenia nagród odbyła się w środę, 24 kwietnia w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

„Srebrne Usta” to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Myślą przewodnią  plebiscytu jest przysłowie: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”.  W poprzednich edycjach zdobywcami „Srebrnych Ust” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Marek Suski, Donald Tusk, Lech Wałęsa. W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o San Escobar.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

Fot. Polskie Radio

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl