Dwa dni po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich na Słowacji, Europejska (EFJ) i Międzynarodowa Federacja Dziennikarska (IFJ), wraz z siedmioma innymi organizacjami dziennikarskimi, wystosowały list otwarty do nowo wybranej prezydent Słowacji.
List rozpoczyna się od gratulacji i zwrócenia uwagi na fakt, że wybory prezydenckie odbywały się w rok po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Sygnatariusze listu z zadowoleniem odnotowali postawienie zarzutów Marianowi Kočnerowi, biznesmenowi podejrzanemu o zlecenie zabójstwa, oraz rezygnację ze stanowiska prokuratora generalnego Słowacji, po tym jak ujawniono jego kontakty z Kočnerem. Stwierdzili również, że przyjęta przez Parlament Europejski pod koniec marca rezolucja w sprawie stanu praworządności i zwalczania korupcji w UE, a zwłaszcza na Malcie i na Słowacji, jest właściwą reakcją w sytuacji rosnącego zagrożenia dla dziennikarzy w całej UE.
Problemy, z którymi organizacje dziennikarskie zwracają się do prezydent elekt Zuzany Čaputovej to:
powrót do ataków na media i dziennikarzy przez Roberta Fico, lidera partii rządzącej Smer, byłego premiera,
próba zmiany prawa prasowego przez wprowadzenie „prawa do odpowiedzi”, stanowiącego poważne zagrożenie dla wolności słowa i wolności mediów. Propozycja zobowiązująca media do publikacji odpowiedzi polityków na krytyczne materiały jest niepotrzebna, niedopuszczalna i niezgodna ze standardami europejskimi. Niesie ze sobą ryzyko ingerencji politycznej oraz autocenzury.
Przyjęciu poprawki do prawa prasowego sprzeciwia się Słowacki Syndykat Dziennikarzy (SSN), słowackie Stowarzyszenie Wydawców Prasy (AVT) i ponad 400 dziennikarzy, którzy podpisali petycję. Protest słowackich dziennikarzy i organizacji dziennikarskich popiera również CMWP SDP http://cmwp.sdp.pl/poparcie-cmwp-sdp-dla-dziennikarzy-ze-slowacji
Europejska (EFJ) i Międzynarodowa Federacja Dziennikarska (IFJ), a także Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ), Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) i kilka innych organizacji europejskich wezwały parlament słowacki, aby nie przyjmował poprawki i przypomniały, że prezydent Słowacji Andrej Kiska oświadczył 5 marca 2019 na Press Freedom Conference obywającej się w Bratysławie, że nie podpisze tej ustawy, jeśli trafi do podpisu w czasie trwania jego kadencji.
W liście otwartym organizacje dziennikarskie zwróciły się również do prezydent-elekt Zuzany Čaputovej z apelem o zawetowanie tej poprawki oraz o podjęcie kroków zwiększających bezpieczeństwo dziennikarzy na Słowacji.