Podczas czwartkowego (21.03) posiedzenia, członkowie parlamentarnej komisji przyjęli zaproponowaną przez posłów SMER - Miroslava Číža i Dušana Jarjabka, poprawkę do ustawy prasowej, która przywraca prawo do odpowiedzi dla urzędników publicznych.

   Jak podaje słowacka agencja informacyjna TASR - członkini komisji, posłanka Renáta Kaščáková (SaS) zaproponowała cztery poprawki do proponowanych zmian. Zgodnie z jej propozycją, możliwe byłoby zażądanie publikacji odpowiedzi na własne oświadczenia pod warunkiem, że nie były one wcześniej publikowane, a prawo nie powinno obejmować polityków. Proponowała również, by prawo to obejmowało jedynie informacje fałszywe, niekompetentne i zniekształcające prawdę. Zawnioskowała, by nie wprowadzać sankcji finansowych za nieopublikowanie odpowiedzi, bowiem takie sankcje mogą stać się narzędziem do zastraszania mediów. Poprawki Kaščákovej zostały odrzucone.

Poprawka trafi teraz pod obrady parlamentu. Zmiany nie dotyczą mediów internetowych.

   Szerzej o propozycjach zmian w słowackiej ustawie medialnej pisałem w tekście „Politycy myślą jedynie jak chronić siebie” (http://sdp.pl/analizy/16300,politycy-mysla-jedynie-jak-chronic-siebie-wojciech-pokora-o-ograniczaniu-wolnosci-slowa-na-slowacji,1552577174).

   Oświadczenie w tej sprawie wydało także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (http://sdp.pl/informacje/16302,cmwp-sdp-popiera-dziennikarzy-ze-slowacji,1552629092).

Wojciech Pokora

 

 

 

Udostępnij
Tagi:
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl