Organizacja polonijna w USA Coalition of Polish Americans (Koalicja Amerykanów Polskiego Pochodzenia) wystosowała  list do szefa RASP Marka Dekana w związku z procesem, który jego firma wytoczyła Witoldowi Gadowskiemu. W piśmie tym broni polskiego dziennikarza.

Witold Gadowski został pozwany przez Ringier Axel Springer Polska o ochronę dóbr osobistych za stwierdzenie m.in., że: „media koncernu Springer działają przeciwko polskiej racji stanu.” 

W październiku 2017 r. portal wPolityce.pl zamieścił fragmenty komentarza Witolda Gadowskiego o polityce historycznej Niemiec. „To Niemcy robili mydło z ludzkiego tłuszczu. To Niemcy robili abażury z ludzkiej skóry. To Niemcy robili maskotki z ludzkich kości. To Niemcy rozsiewali po polach popioły zwęglonych ludzi jako nawóz. To wszystko robili «kulturalni» Niemcy. Dziś, kiedy słyszę, że m.in. w ZDF, „Fakcie”, Axel Springer zasiadali wermachtowcy, SS-mani - to rozumiem skąd ta agresja na Polskę" - napisał publicysta. Tekst zaraz usunięto z portalu, a jego wydawca odciął się od opinii dziennikarza.
Pierwsza rozprawa w tej sprawie miała się odbyć 23 listopada 2018 r., ale została odwołana. Do sądu przyszło wówczas wiele osób wspierających dziennikarza. Teraz w obronie Witolda Gadowskiego stanęła Coalition of Polish Americans (Koalicja Amerykanów Polskiego Pochodzenia), która wystosowała list otwarty do Marka Dekana, szefa Ringier Axel Springer Polska.

„Coalition of Polish Americans wysłała ostre w treści stanowisko w sprawie procesu: Gadowski kontra Ringer Axel Springer. Niespodziewane poparcie dla mnie zza oceanu. Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót. Dziękuję Rodacy. Nie odpuszczę ani milimetra prawdy!” – napisał Witold Gadowski na Twitterze.

W liście czytamy m.in.: „Drogi panie Dekan, piszemy, aby sprzeciwić się sprawie, jaką Axel Springer Polska wniósł przeciwko polskiemu dziennikarzowi Witoldowi Gadowskiemu za stwierdzenie oczywistości: Niemcy popełniły haniebne zbrodnie w Polsce podczas II wojny światowej, a po wojnie członkowie partii nazistowskiej i SS pracowali dla niemieckiego giganta medialnego. (...) Jesteśmy ogólnie zaniepokojeni powtarzającymi się próbami użycia przez niemieckie media ich siły finansowej i wpływów, by stłumić prawa polskich dziennikarzy do wolności słowa - zwłaszcza w odniesieniu do nazistowskich zbrodni wojennych i związanych z nimi spraw nazistowskich.” Autorzy listu podkreślili, „że sprawa przeciwko polskiemu dziennikarzowi budzi zastrzeżenia, szczególnie ze względu na fakt, że okupowana Polska była miejscem, w którym popełniono wszystkie główne niemieckie zbrodnie II wojny światowej.” Wyrazili też pełne poparcie dla dziennikarza. „Jesteśmy z panem Witoldem Gadowskim i żądamy, aby Axel Springer zakończył postępowanie sądowe przeciwko niemu, przeprosiło pana Gadowskiego i wszystkich Polaków za zbrodnie wojenne i próby rewizji tej historii. Nalegamy, abyście wykazali, że dobre stosunki z Polską mają znaczenie, że historia ma znaczenie, i uznali prawo Polaków do uznania ich bolesnych strat oraz prawo do obrony dobrego imienia ich kraju” – czytamy w liście.

jka, źródło: Wirtualnemedia.pl
 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl