5 października 1938 roku odbyła się pierwsza w Polsce próbna, eksperymentalna transmisja telewizyjna. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała wystawę, przedstawiającą rozwój techniki telewizyjnej w naszym kraju. Można ją obejrzeć w siedzibie TVP, przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.
Pierwszą próbę odbioru wizji drogą radiową przeprowadzono 5 października 1938 r. Odbiór testowano na kilku rozmieszczonych w Warszawie telewizorach. Pierwszą publiczną emisję przeprowadzono 26 sierpnia 1939 roku z okazji Dorocznej Wystawy Radiowej. Pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym w sierpniu 1939 roku była „Barbara Radziwiłłówna”. W prasie pojawiły się reklamy telewizorów, a pokazy – dość oszczędnie – relacjonowała prasa. Telewizja w Polsce była w fazie dynamicznego rozwoju. Już wkrótce miały się zakończyć prace nad skonstruowaniem kamery telewizyjnej, poprawieniem jakości emisji i wzmocnieniem siły nadajników. Przerwał je jednak wybuch wojny. W 1951 roku, ponownie na wystawie radiowej, odbył się pierwszy po wojnie publiczny pokaz aparatury telewizyjnej.
Na specjalnie otwartej wystawie w gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 można obejrzeć studyjne kamery z lat 50., stoły montażowe, odbiorniki sprzed lat oraz inne elementy technologii i scenografii telewizyjnej. Na planszach zaprezentowano historię polskiej telewizji, wzbogaconą o archiwalne zdjęcia. Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Telewizji Polskiej.
opr. jka, źródło: Telewizja Polska