Minister sprawiedliwości i prokurator generalny zapewnił, że zmiany prawne związane z tajemnicą zawodową nie będą dotyczyć dziennikarzy. Zbigniew Ziobro zajął stanowisko w tej sprawie w czasie rozmowy w audycji „Sygnały Dnia” Polskiego Radia.

Kilka dni temu w mediach pojawiły się informacje, że w szykowanej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu postępowania karnego ma znaleźć się zmiana, pozwalająca prokuratorowi wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie bez zgody sądu. Dotyczyłoby to także innych zawodów, których przedstawiciele są zobowiązani do zachowania tajemnicy, np. dziennikarzy. Zbigniew Ziobro zapewnił jednak, że planowane zmiany nie dotkną tego środowiska.  - Jeśli chodzi o dziennikarzy, to chciałbym kategorycznie zaprzeczyć – powiedział w „Sygnałach Dnia” minister sprawiedliwości. Przyznał, że rzeczywiście trwają prace nad zmianami związanymi z tajemnicą zawodową.   - Są jeszcze różne koncepcje, na pewno sprawa w najmniejszym stopniu nie będzie dotyczyć środowiska dziennikarskiego. Co do zmian w innym zakresie, nie chciałbym jeszcze zajmować stanowiska, wysłuchuję obecnie ekspertów, ustosunkuję się do tego, po wysłuchaniu wszystkich uczestników prac - podkreślił.

Ziobro tłumaczył, że z propozycją takich zmian wystąpili prokuratorzy. - Ten przepis jest przepisem dość szerokim, dotyczy różnych grup zawodowych – powiedział minister. Wyjaśniał, że sprawa jest związana z zagrożeniem terrorystycznym i najcięższymi przestępstwami. - Prokuratorzy poszukują możliwości dotarcia do dowodów - pod kontrolą sądów oczywiście - które pozwalałyby skutecznie zwalczać najcięższą przestępczość – mówił Zbigniew Ziobro.

jka, źródło: Polskieradio24.pl

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl