Klub Publicystyki Kulturalnej SDP zaprasza na swoje comiesięczne spotkanie. Najbliższe odbędzie się w środę, 3 października 2018 r., o godz. 17, w Klubie „Cudzysłów" w Domu Dziennikarza, przy Foksal 3/5 w Warszawie.
Tym razem gośćmi będą dwaj znani publicyści, autorzy książek, wiceprzewodniczący Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP: Jerzy Biernacki oraz Wojciech Piotr Kwiatek.
Zapraszam serdecznie,
Teresa Kaczorowska, przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP
Jerzy Biernacki (urodzony w Warszawie, 23 listopada 1936 r.). Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1956-1961, bez tytułu magistra). Pierwsze lata po studiach, w latach 60., pracował w wydawnictwach książkowych, jak: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, „Auriga”, Biuro Wydawnicze „Ruch” (literatura dla dzieci pod egidą Marcina Szancera), „Wiedza Powszechna”, m. in. przy „Wielkim Słowniku Polsko-Angielskim” prof. Stanisławskiego. Później zatrudniony był kolejno: w dziale kulturalnym „Głosu Pracy (1967-1971), w magazynie „Polska” (wersja na Zachód, w 6 językach – polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i szwedzkim i w 100 tys. nakładu, po 13 grudnia 1981 r. zredukowana w wersjach i nakładach) – (lata 1971-1987); w „Gazecie Polskiej” (1993-1994), w tygodniku „Nasza Polska” (1995-2003).
Od lat 60. współpracował również (regularnie i nieregularnie) m.in. z: „Nowymi Książkami”, „Nową Kulturą”, „Kulturą”, „Literaturą”, „Literaturą na Świecie”, „Kulturą i Życiem”, „Teatrem” „Wspólnotą Polską”. Od 2004 r. współpracował też z innymi pismami: „Kultura i Biznes”, „Nasz Głos” (Civitas Christiana), „Forum Dziennikarzy”, a później z portalem SDP (liczne przedruki w „Bez Wierszówki” i „Debacie”). Ostatnio - w portalu „Prawy.pl”. Tematem jego tekstów jest krytyka literacka, publicystyka kulturalna, w ostatnich latach publicystyka moralno-polityczna.
Jego pierwsza książka krytyczno-literacka i publicystyczna, złożona z esejów i artykułów głównie z okresu ośmioletniej współpracy z „Kulturą i Biznesem” – ukazała się we wrześniu 2014 r. pt. „Wolimy bohaterów” (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa). W tym samym roku miał duży udział w napisaniu i redakcji książki Marii Jedlińskiej-Adamus „Bohaterowie i kaci. Moje wspomnienia” (Oficyna Wydawnicza „Rytm”, Warszawa 2014). Jego ostatnia książka „Mam pytanie” to zbiór cotygodniowych felietonów publikowanych pod tym tytułem w tygodniku „Nasza Polska” w latach 2013-2015 (Wydawnictwo „Antyk”, Warszawa 2018).
Wojciech Piotr Kwiatek – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego - w 1977 r. obronił pracę magisterską nt. polskiej powieści kryminalnej na porównawczym tle literatury Zachodu, która ukazała się drukiem jako „Zagadki bez niewiadomych” (2007). Był stałym recenzentem nowości wydawniczych z dziedziny literatury sensacyjno-kryminalnej w dwutygodniku „Nowe Książki” (1976–1986), sekretarzem redakcji Miesięcznika Literackiego Młodych „Nowy Wyraz” (1977–1979), pracował w Państwowym Wydawnictwie „ISKRY” jako specjalista ds. literatury sensacyjno-rozrywkowej (1979–1990), prowadząc samodzielnie dwie serie książek kryminalnych: „Klub Srebrnego Klucza” oraz „Ewa wzywa 07”. Przez wiele lat współpracował z niezależną prasą konserwatywną. Był sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność” i „Naszej Polski”, publikował także w „Polsce Dzisiaj”, „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Nowym Państwie”. Brał udział w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych nt literatury sensacyjno-kryminalnej. Obecnie w Radiu Wnet prowadzi Magazyn Kulturalny „Smaki i niesmaki” oraz Kurier Kulturalny, w którym informuje o nowościach na rynku kultury. Działa też w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, gdzie stworzył i prowadzi DKF DIALOG.
Jako autor książek debiutował w r. 1987 minipowieścią kryminalną „Za żadne pieniądze”. Kolejne książki to: zbiór nowel sensacyjno - kryminalnych „Słaba płeć” (1988), „Gra o wszystko” (1990), „Zagadki bez niewiadomych” (2007), „Akrobaci i kuglarze” (wyd. I - 1993, wyd. II – 2014), „Obywatel” (2012), „KRZYŻNE” (2018). Przez 3 lata pisał dla Radia Wnet odcinkową powieść sensacyjno-polityczno-kryminalną „KRETOWISKO”, którą sam czytał co tydzień na antenie Radia.