Białoruski Komitet Śledczy w środę rano zatrzymał tymczasowo dziennikarzy portalu nieruchomości Realt.by oraz pracownika czasopisma „Sielskaja haspadarka”.  We wtorek podobny los spotkał ośmiu dziennikarzy portalu TUT.by i niezależnej agencji Biełapan.

W redakcji serwisu Realt.by, który zajmuje się publikacją ogłoszeń kupna i sprzedaży nieruchomości oraz analizowaniem rynku, odbyło się  przeszukanie – śledczy skonfiskowali komputery. Do aresztu trafili  Ihar Chamra, Maryna Saroka, Alena Masłowskaja, główny redaktor Realt.by Uładzisław Kulecki oraz dziennikarz gazety „Sielska haspadarka” Alaksiej Żukou. 

To nie jedyne represje, który spotkały w ostatnim czasie media na Białorusi. We wtorek zatrzymano ośmiu dziennikarzy portali TUT.by i niezależnej agencji Biełapan. W tych redakcjach również odbyły się przeszukania – śledczy skonfiskowali twarde dyski komputerów.

Komitet Śledczy wszczął sprawę karną na podstawie art. 349.2 KK przewidującego kary za „nielegalny dostęp do informacji komputerowej” i „spowodowane znacznej szkody”. Przepis przewiduje kary grzywny, więzienia do 2 lat oraz, co najważniejsze zakaz wykonywania zawodu – w tym przypadku redaktora. Dziennikarze mieli rzekomo w nielegalnych sposób zdobyć hasło abonamenckie państwowej agencji informacyjnej Biełta, przez co mieli dostęp do informacji przed ich publikacją na stronie Belta.eu.

jka, źródło: Bielsat.eu

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl