Ukazał się nowy numer „Bez Wierszówki”, ogólnopolskiego magazynu społeczno-kulturalnego, wydawanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  

Na okładce Pomnik Katyński, dzieło prof. Andrzeja Pityńskiego. Przypominamy ten szczególny pomnik-symbol nie tylko z tej racji, że ostatnio stał się przedmiotem przedziwnego zainteresowania burmistrza Jersey City...

75 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku, świat usłyszał informację o odkryciu w Lesie Katyńskim grobów polskich oficerów zamordowanych strzałem w tył głowy. Samo miejsce straceń zostało odkryte przez Niemców w lutym 1943. Ileż musiało upłynąć lat, aby oficjalnie podano, że za zbrodnią w Katyniu z 1940 roku – do którego w 70. rocznicę zmierzała polska delegacja na czele z Prezydentem RP – stoją Sowieci. Zbrodnią ludobójstwa! Choć akurat to słowo nie chce nawet dzisiaj przejść przez usta wielu.

Tragedia z 10 kwietnia 2010 roku – po politycznych utarczkach nie tylko na warszawskim gruncie – została wreszcie upamiętniona pomnikiem smoleńskim w stolicy Polski. Ponoć był najlepszym projektem, choć zarówno jego kształt, jak i organizacja uroczystości odsłonięcia spowodowała kolejne kontrowersje oraz niekończące się dyskusje i spory. Pomijam głosy „rozbieraczy” pomnika, czy jednak nie warto zatrzymać się nad pomysłem autorstwa designera Bogdana Rutkowskiego, który red. Stefan Truszczyński przedstawia na łamach „Bez Wierszówki” (zob. s. 28-31).

Wśród wielu materiałów na łamach „Bez Wierszówki”, czasopisma Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, relacja z przebiegu sztandarowego przedsięwzięcia SDP w Olsztynie – obchodów Dni Seweryna Pieniężnego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich, którzy włączyli się w realizację tych Dni, z sukcesem odbyło się w sumie trzydzieści wydarzeń na czele ze Szlakiem Pamięci Seweryna Pieniężnego (24 lutego) i Galą Dziennikarzy Warmii i Mazur (25 lutego). W kolejnych miesiącach, aż do września, odbędą się kolejne w różnych miastach regionu, m. in. w Pieniężnie, mieście którego nazwa upamiętnia patrona żurnalistów Warmii i Mazur.

Za to, co już się odbyło w kontekście tegorocznych obchodów Dni Pieniężnego, oraz wszystkim, którzy okazali dobrą wolę i pomoc w ich realizacji – w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP dziękuję. Na kolejne wydarzenia zapraszam. A wszystkim, w których dłonie trafiło to wydanie naszego czasopisma życzę satysfakcjonującej i owocnej lektury...

Ireneusz St. Bruski

Pobierz numer 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl