Zmarły przed 11 laty dziennikarz Jan Kołkowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Kołkowicz był dziennikarzem i publicystą, autorem wielu artykułów i opracowań dotyczących AK i WiN, zaangażowanym w działalność opozycyjną od początku lat 70.

„Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych” - czytamy na stronie lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Od chwili powstania NSZZ „Solidarność” Jan Kołkowicz zaangażował się także w działalność związkową, którą kontynuował również po wprowadzeniu stanu wojennego. Utrzymywał kontakty z działaczami nielegalnych struktur „Solidarności” w Warszawie, Szczecinie, Białej Podlaskiej, Siedlcach i Lublinie. W 1985 r. zaangażowany był w tworzenie na terenie dawnego województwa bialskopodlaskiego Partii Liberalno-Demokratycznej „Niepodległość”. Z powodu swojej działalności był inwigilowany i kontrolowany przez SB.

W wolnej Polsce współpracował z prasą lokalną, regionalną i ogólnopolską. Zmarł 29 czerwca 2007 roku w Międzyrzecu Podlaskim. 15 czerwca tego roku dziennikarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Uroczystości związane z odznaczeniem redaktora Jana Kołkowicza odbyły się 29 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim na Lubelszczyźnie.

W uznaniu zasług prezydent RP pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu głowy państwa order został wręczony przez doradcę prezydenta Zofię Romaszewską, bratu dziennikarza - Piotrowi Kołkowiczowi.

Przy okazji tej uroczystości w Międzyrzecu Podlaskim odsłonięta została też tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Kołkowiczowi oraz rondo jego imienia. Tego samego dnia odbyła się również promocja książki  pt. „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”.

Tomasz Nieśpiał

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl