Zmarły przed 11 laty dziennikarz Jan Kołkowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Kołkowicz był dziennikarzem i publicystą, autorem wielu artykułów i opracowań dotyczących AK i WiN, zaangażowanym w działalność opozycyjną od początku lat 70.
„Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych” - czytamy na stronie lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Od chwili powstania NSZZ „Solidarność” Jan Kołkowicz zaangażował się także w działalność związkową, którą kontynuował również po wprowadzeniu stanu wojennego. Utrzymywał kontakty z działaczami nielegalnych struktur „Solidarności” w Warszawie, Szczecinie, Białej Podlaskiej, Siedlcach i Lublinie. W 1985 r. zaangażowany był w tworzenie na terenie dawnego województwa bialskopodlaskiego Partii Liberalno-Demokratycznej „Niepodległość”. Z powodu swojej działalności był inwigilowany i kontrolowany przez SB.
W wolnej Polsce współpracował z prasą lokalną, regionalną i ogólnopolską. Zmarł 29 czerwca 2007 roku w Międzyrzecu Podlaskim. 15 czerwca tego roku dziennikarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Uroczystości związane z odznaczeniem redaktora Jana Kołkowicza odbyły się 29 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim na Lubelszczyźnie.
W uznaniu zasług prezydent RP pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu głowy państwa order został wręczony przez doradcę prezydenta Zofię Romaszewską, bratu dziennikarza - Piotrowi Kołkowiczowi.
Przy okazji tej uroczystości w Międzyrzecu Podlaskim odsłonięta została też tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Kołkowiczowi oraz rondo jego imienia. Tego samego dnia odbyła się również promocja książki pt. „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”.
Tomasz Nieśpiał