Znany lubelski dziennikarz i wieloletni działacz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zmarł 15 czerwca. Od lat chorował na rzadką odmianę nowotworu.

 

Marek Gędek był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał w podziemnych strukturach „Solidarności”, Konfederacji Polski Niepodległej, Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany w 1986 roku i zwolniony na podstawie amnestii z tegoż roku.

Angażował się w działalność różnych organizacji dziennikarskich, od 1993 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 1994-1998 był też członkiem Rady Etyki Mediów.

Wiele lat poświęcił pracy w mediach. Był m.in. dziennikarzem, redaktorem i wydawcą w "Kurierze Lubelskim", "Dzienniku Wschodnim" i "Gazecie Wyborczej".  Tworzył i redagował media branżowe, m.in. „Nasz BeDeK”, „Lubzel”, „Boss”, „Bankier”, „Lider”.  W latach 90. współpracował z "Rzeczpospolitą".

Pracował jako ekspert z zakresu marketingu, reklamy i public relations.

W ostatnich latach skoncentrował się jednak na pracy naukowej. Pisał książki, był autorem map i atlasów historycznych. W 2009 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od 2010 roku był związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kilkanaście lat temu zachorował na rzadką odmianę nowotworu. Mimo wielu operacji i kosztownych kuracji, nie poddawał się. "Rodzina, bliscy, moi studenci mobilizują mnie do działania. Gdyby nie oni, pewnie bym już się poddał, bo rak niszczy nie tylko ciało, ale i zatruwa myśli. Gdy nie ma żadnego oparcia, to wtedy się umiera, bo się myśli tylko o chorobie" – mówił w 2015 roku "Kurierowi Lubelskiemu".

Marek Gędek zmarł 15 czerwca w wieku 53 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 20 czerwca. Początek o godzinie 12.00 w Kaplicy Cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Tomasz Nieśpiał 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl