Pomnik Wdzięczności przed wojną był najbardziej reprezentacyjnym monumentem Poznania. Zburzony w czasie wojny do dziś nie został odbudowany. Dlaczego tak się stało? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy konferencji zorganizowanej przez zarząd Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu, która odbędzie się w środę, 23 maja o godz. 11, w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany Pomnikiem Wdzięczności, odsłonięto w 1932 r. Stanowił połączenie patriotyzmu i wiary katolickiej wyrażającej się we wdzięczności Bogu za zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu Wielkopolska znalazła się w granicach odradzającej się Polski. Był największym  i najbardziej reprezentacyjnym monumentem przedwojennego Poznania, a także jednym z trzech najważniejszych Pomników polskich - symboli naszej niepodległości - obok Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wszystkie te monumenty zostały zburzone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po jej zakończeniu tylko Pomnik Wdzięczności nie doczekał się odbudowy.

W 100-lecie odzyskania niepodległości  oraz w roku 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu chce przybliżyć idee, jakie przyświecały budowniczym pomnika  oraz postawić publicznie pytania: dlaczego ten pomnik do dziś nie został odbudowany, dlaczego obecne władze miasta są przeciwne idei jego odtworzenia. Komitet podsumuje także swoją sześcioletnią działalność.  W trakcie konferencji zostanie zaprezentowany przedwojenny fragment filmu o Poznaniu z kadrami przedstawiającymi Pomnik Wdzięczności, makieta odbudowywanego Pomnika oraz kamień węgielny poświęcony przez papieża Franciszka. Przedstawiciele KOPW przekażą pamiątkowe medale kolejnym osobom zaangażowanym w realizację idei odbudowy Pomnika Wdzięczności . Otrzymają je: Antoni Macierewicz, były Minister Obrony Narodowej, Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej,  Wojciech Fałkowski, były podsekretarz stanu w MON oraz Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W konferencji będą uczestniczyli:  przewodniczący Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności prof. Stanisław Mikołajczak,  wiceprzewodniczący – dr Tadeusz Zysk i dr Jolanta Hajdasz oraz Maciej Musiał, skarbnik, a także członkowie komitetu, m.in. osoby, które pamiętają Pomnik istniejący przed wojną – Barbara Pulik i Andrzej Gabler.

Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności jest stowarzyszeniem, które powstało w Poznaniu w 2012 r. Od sześciu lat stara się, by pomnik, który dla naszych przodków był symbolem patriotyzmu i wiary katolickiej, wrócił na ulice Poznania.

Konferencja będzie transmitowana na stronie www.pomnikwdziecznosci.pl 

Program Maj na Foksal

 jka

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl