PRAWO

 

Czarny dzień wolności słowa w Turcji

Dzisiaj w Stambule ma rozpocząć się proces siedemnastu dziennikarzy dziennika "Cumhuriyet" oskarżonych o wspieranie organizacji terrorystycznych, za co grozi im nawet do 43 lat więzienia. Ale zarzuty są dęte i mają wyłącznie tło polityczne. Jak na ironię, w poniedziałek w kraju obchodzony jest Dzień Prasy ustanowiony z powodu zniesienia w 1908 r. cenzury państwowej. Ale współczesna Turcja to dziś największe więzienie dziennikarzy. Wg Amnesty International za kratami przebywa co najmniej 150 z nich.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Dziennikarki pozwą BBC za to, że zarabiają mniej niż mężczyźni

Grupa dziennikarek BBC zapowiada wytoczenie stacji procesu za niesprawiedliwą politykę płac w firmie. Kobiety czują się pokrzywdzone nierównymi zarobkami względem mężczyzn zatrudnionych u brytyjskiego nadawcy. BBC podało w tym tygodniu coroczny ranking najlepiej zarabiających pracowników, których pensja przekroczyła 150 tys. funtów rocznie. Pensja najlepiej opłacanego pracownika BBC opiewa na kwotę 2,2 mln funtów, podczas gdy najlepiej zarabiająca kobieta - Claudia Winkleman - otrzymała ponad cztery razy mniej - 450 tys. funtów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl  

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

MON zaprzecza informacjom o próbie werbunku dziennikarza "Gazety Finansowej'

W wydanym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza opisywanemu przez "Gazetę Finansową" werbowaniu dziennikarza Łukasza Pawelskiego do współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. - Artykuły pojawiające się w mediach na temat takiej współpracy są nieprawdziwe - wyjaśnia rzecznik prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. O próbie werbunku dziennikarz "GF" poinformował SKW oraz nadzorujący je MON.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Agora wystawiła na sprzedaż dwie kamienice w Gdańsku

Agora wystawiła na sprzedaż nieruchomości, w których mieści się redakcja gdańskiego oddziału "Gazety Wyborczej" (Agora SA). Mieszczą się one na Głównym Mieście, to dwie kamienice (przy ul. Tkackiej 7/8 i Wełniarskiej 19/20) o powierzchni 1508 mkw. Agora wycenia je na 11 mln zł. Jeszcze nie zdecydowano, gdzie będzie mieściła się nowa siedziba gdańskiego oddziału "Gazety Wyborczej" w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Źródło: Press.pl

 

Samuel Pereira szefem portalu TVP.info

Od sierpnia br. Samuel Pereira zostanie redaktorem naczelnym i kierownikiem redakcji TVP.info. Zastąpi na tym stanowisku Dominika Zdorta - wynika z nieoficjalnych informacji. Zdort ma otrzymać propozycję pozostania w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ale na innym stanowisku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Ekipa TVP Info zakrzyczana przez manifestantów, m.in. przez wicenaczelnego "Wprost"

Katarzyna Pawlina, reporterka TVP Info została w czwartek 20 lipca br. zagłuszona przez osoby manifestujące przed budynkiem parlamentu, w którym senatorowie obradowali nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zebrany wokół ekipy TVP tłum skandował: "propaganda". Wśród skandujących był Marcin Dzierżanowski, wicenaczelny tygodnika "Wprost". Do sprawy odniósł się na Facebooku Michał M. Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media (właściciel "Wprost"). Zaznaczył, że "Wprost" jest tygodnikiem dla dziennikarzy i czytelników o różnorodnych poglądach.

Źródło: Press.pl

 

Działacze PSL, PO i Nowoczesnej wyszli z programu "Młodzież kontra" w TVP Info

Działacze młodzieżówek PSL, PO i Nowoczesnej demonstracyjnie wyszli ze studia na początku ostatniego odcinka programu publicystycznego "Młodzież kontra" w TVP Info. Protestowali m.in. przeciw upolitycznieniu TVP oraz przesunięciu programu na wcześniejszą godzinę.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Rada Języka Polskiego w związku z brutalizacją języka wystąpień publicznych

Prezydium Rady Języka Polskiego PAN stanowczo zaapelowało do polityków i dziennikarzy "o zaprzestanie używania wyrazów brutalnych, deprecjonujących osoby i instytucje, określeń nacechowanych dużym ładunkiem ekspresji oraz niemanipulowanie znaczeniami wyrazów".

Źródło: Rada Języka Polskiego PAN

 

Marcin Kącki nawołuje dziennikarzy do wyjścia na ulice

Marcin Kącki, dziennikarz "Gazety Wyborczej", nawołuje dziennikarzy do protestowania w imię obrony demokracji. W wydaniu "GW" z 21 lipca br. pojawił się jego apel: "Dziennikarze, brońmy demokracji!". Kącki wyraził swój sprzeciw wobec tych, którzy "sączyli każdego dnia nienawiść, ksenofobię, wciskali kłamstwa, brednie, publikowali partyjne przekazy i zaprzeczali zdrowemu rozsądkowi".

Źródło: Press.pl

 

Tour de France na wyłączność w Eurosporcie do 2023 roku

Eurosport sfinalizował nową umowę z Europejską Unią Nadawców i Amaury Sport Organisation, dzięki której miłośnicy kolarstwa z całej Europy będą mogli śledzić każdą minutę Tour de France na żywo na kanałach stacji przez następnych sześć lat. Po raz pierwszy stacja uzyskała prawa na wyłączność do transmisji w 38 krajach. Porozumienie oznacza, że długotrwała współpraca Eurosportu przy Tour de France trwa już 32 lata - po raz pierwszy wyścig został pokazany na najpopularniejszym europejskim kanale sportowym w 1991 roku.

Źródło: Onet.pl

 

Jarosław Gowin usunięty ze składu zespołu "Znaku"

Redakcja i wydawca miesięcznika "Znak" postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu Zespołu. Ma to związek z tym, że "ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko "Znaku" było i pozostaje wierne". Gowin pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma w latach 1995-2005.

Źródło: Znak

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl