PRAWO

 

Ślepym pozwem w hejtera

Posłowie Nowoczesnej złożyli w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego i w prawie telekomunikacyjnym. Propozycje mają uprościć procedurę walki o ochronę dóbr osobistych w sieci. Nowoczesna chce wprowadzenia do polskiego prawa tzw. ślepego pozwu. Osoba pokrzywdzona mogłaby złożyć do sądu pozew bez wskazywania danych hejtera. Wystarczy, że wskaże komentarz internetowy, który ją obraził, datę, godzinę i miejsce publikacji oraz login jego autora.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Nowy abonament rtv ma obowiązywać od 2019 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło prace nad projektem nowej ustawy o abonencie radiowo-telewizyjnym. Nowe przepisy, zakładające, że danina będzie pobierana z podatkiem dochodowym i składkami na KRUS, mają zostać wprowadzone z początkiem 2019 roku. W ciągu kilku tygodni okaże się, czy będą wymagały notyfikacji w Komisji Europejskiej. O tym, że projekt nowej ustawy abonamentowej jest już gotowy, poinformował w środę koordynujący prace nad nim wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zamach według Macierewicza

Szef MON złożył doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej. Chce, by ścigała Tomasza Piątka. Macierewicz zarzuca dziennikarzowi m.in. "stosowanie przemocy i groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu zaniechania czynności służbowych" czy "publiczne znieważenie i poniżanie konstytucyjnego organu RP". Chodzi o informacje zawarte w książce Piątka "Macierewicz i jego tajemnice".

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Prezydent Donald Trump pozwany za blokowanie użytkowników na Twitterze

Organizacja broniąca wolności słowa Knight First Amendment Institute z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku pozwała prezydenta USA za blokowanie użytkowników na Twitterze. Argumentuje, że jest to sprzeczne z pierwszą poprawką do konstytucji USA. Pozew złożony w Nowym Jorku dotyczy konta @realDonaldTrump, które prowadzone jest osobiście przez prezydenta Donalda Trumpa, nie jest to natomiast oficjalne konto prezydenta USA, które prowadzi Biały Dom.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zniesławienie nie dotyczy rodziny

Naruszenie prywatności danej osoby nie przesądza o tym, że doszło też do naruszenie prywatności krewnego - orzekł Sąd Najwyższy. Ojciec wraz z małoletnim synem domagali się od miasta Warszawy przeprosin i po 300 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie ich prywatności poprzez ujawnienie związku partnerskiego ojca z mężczyzną. SN uznał, że prywatność ojca naruszono, ale syna już nie.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Piotr Kania pełnomocnikiem zarządu TVP ds. utworzenia Agencji Kreacji, Oprawy i Reklamy

Zarząd Telewizji Polskiej powołał Piotra Kanię na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia Agencji Kreacji, Oprawy i Reklamy. Do jego obowiązków należy utworzenie jednostki, która będzie produkować cała oprawę dla wszystkich anten Telewizji Polskiej - głównych i tematycznych. Kania dotychczas pracował w TVP jako wydawca programów informacyjnych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zsuzsanna Ohidi zastąpi Iwonę Kossmann w kierowaniu Marquard Media Polska

Iwona Kossmann nie będzie już prezesem Marquard Media Polska. Zastąpi ją Zsuzsanna Ohidi, CEO Marquard Media Hungary, która ma zarządzać wydawnictwami w Polsce i na Węgrzech. Kossmann została prezesem Marquard Media Polska we wrześniu ub.r., zastępując wówczas Alicję Skrzypczak. W połowie marca br. Marquard Media Polska rozstał się z dyrektor reklamy Ewą Kozłowską, która pracowała na tym stanowisku od października ub.r.

Źródło: Press.pl

 

Polskie Radio uruchomi cyfrowe Radio Chopin

1 października br. - w Międzynarodowym Dniu Muzyki, Polskie Radio uruchomi cyfrowe Radio Chopin, które będzie nadawać różne rodzaje polskiej muzyki. PR uruchomiło już ten kanał dwa lata temu z okazji rozpoczynającego się XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W swojej nowej formule Radio Chopin zostanie poświęcone muzyce polskiej. Audycje zawierać będą twórczość od średniowiecza do XX-go wieku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Radiowe Centrum Kultury Ludowej ma zostać oddzielone od radiowej Dwójki

Zarząd Polskiego Radia SA 14 czerwca br. podjął uchwałę, na mocy której RCKL ma zostać wyłączone ze struktury Programu II Polskiego Radia i stać się "samodzielną komórką organizacyjną". O tej decyzji zarząd poinformował Piotra Kędziorka, kierownika redakcji RCKL Programu II. Dziennikarze dowiedzieli się też, że 17 lipca o przyszłości RCKL ma zdecydować rada nadzorcza Polskiego Radia. Pracownicy Dwójki obawiają się, że to początek większych czystek w redakcji.

Źródło: Press.pl

 

Rafał Adamczak zastępcą dyrektora muzycznego Eska TV i Eska TV Extra, Michał Celeda - Radia Eska

Michał Celeda został zastępcą dyrektora muzycznego Radia Eska, zaś Rafał Adamczak zastępcą dyrektora muzycznego kanałów Eska TV i Eska TV Extra. Celeda nowe obowiązki będzie łączył z dotychczasowym stanowiskiem sekretarza redakcji. Nowi zastępcy zostali powołani w kilkanaście dni po powołaniu dyrektorów muzycznych Eski i Eski TV.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Nowe koncesje udzielone przez KRRiT

KRRiT rozstrzygnęła kolejne postępowanie koncesyjne. Koncesje otrzymały: Medialne Centrum Kujaw Sp. z o.o. na nadawanie programu "Kujawy" na 99,4 MHz, Agencja Reklamowa Radio Park Sp. z o.o. na nadawanie programu radiowego "Radio Polska Muzyka" na 101 MH oraz Radio ABC Sp. z o.o. na nadawanie programu Radio Starogard na 89,8 MHz.

Źródło: KRRiT

 

Michał Majewski i Sylwester Latkowski staną przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Komisja do spraw zbadania sprawy Amber Gold przyjęła harmonogram kolejnych przesłuchań. Znalazło się w nim 14 nowych nazwisk. Jako ostatni świadkowie mają stanąć przed komisją dziennikarze - były redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Sylwester Latkowski oraz były dziennikarz tego tygodnika Michał Majewski. Z harmonogramu wynika, że mają oni złożyć zeznania 25 października.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Czabański zapoluje na prezesa

Prezes Telewizji Polskiej Jarosław Kurski jest na urlopie, ale nad jego głową znowu zbierają się czarne chmury. Z nieoficjalnych informacji "DGP" wynika, że stery na Woronicza miałby przejąć Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Oprócz odwołania w grę wchodzi także zawieszenie prezesa TVP. Może to zrobić zarówno rada nadzorcza spółki, jak i minister kultury (stanowi walne zgromadzenie). Rada nadzorcza ma wtedy prawo delegować do zarządu kogoś ze swojego grona.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Emitel zakończył wdrażanie MUX-8

Emitel zakończył wdrażanie trzeciego - ostatniego - etapu ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Procentowa wartość pokrycia populacji Polski sygnałem MUX8 o standardowej jakości od 30 czerwca br. wynosi 97,4 proc., a o podwyższonej - 91,6 proc. Od tego dnia emisja MUX-8 prowadzona jest łącznie z 73 stacji nadawczych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Szymon Mazur odchodzi z internetowej redakcji publicznego Radia Poznań

31 sierpnia Szymon Mazur kończy pracę w Radiu Poznań. Złożył wypowiedzenie i zostało ono przyjęte. To kolejna osoba, która kończy pracę w rozgłośni, odkąd jej prezesem został Filip Rdesiński. Mazur pracował w Radiu Poznań (do niedawna Radio Merkury) od września 2009 roku. Początkowo był koordynatorem ds. internetu. Potem został redaktorem. Odpowiadał za strony internetowe Radia Merkury, MC Radio, oraz za obsługę mediów społecznościowych.

Źródło: Press.pl

 

Lucjan Olszówka: z Polskiego Radia 24 na reportera Superstacji

Lucjan Olszówka od czerwca jest reporterem Superstacji, gdzie pracuje w redakcji "Informacji dnia" i przygotowuje materiały do codziennych wydań. Do końca marca był związany z Polskim Radiem 24, skąd odszedł po tym jak nie przedłużono z nim umowy. W latach 2012-2015 Olszówka pracował w regionalnej mazowieckiej rozgłośni Polskie Radio RDC (obecnie Radio dla Ciebie), gdzie zajmował się głównie polityką samorządową oraz prezentował serwisy informacyjne.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl