PRAWO

 

PAP rezygnuje z sądowego ścigania Agory za wykorzystywanie jej treści w internetowych serwisach

22 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie (Wydział Gospodarczy) na niejawnym posiedzeniu zdecydował o umorzeniu postępowania przeciwko Agorze. Powodem jest cofnięcie pozwu przez PAP. Sąd zwrócił też pozywającemu 1500 zł wpisowego. PAP pozwała Agorę na początku czerwca br., za bezprawne - zdaniem jej prawników - wykorzystywanie treści agencji przez internetowe serwisy Agory. Jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, pozew został wycofany z sądu już 7 czerwca.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Strasburski trybunał staje w obronie polskiego reportera

Dziennikarz nie może odpowiadać karnie za to, że jego rozmówca skłamał w wywiadzie - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W 2006 r. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wywiad Marcina Kąckiego z działaczką Samoobrony A.R. na temat kulis rozdawania stanowisk partyjnych za seks. Wywiadem poczuł się dotknięty jeden z polityków, który wniósł przeciw Kąckiemu pozew o zniesławienie z art. 212 k.k. Częściowo został on uwzględniony: dziennikarz musiał zapłacić 1 tys. zł grzywny na cele charytatywne, a postępowanie karne umorzono. Kącki wniósł skargę do ETPC, który przyznał mu rację. Zdaniem Trybunału w tym przypadku sankcja karna za zniesławienie okazała się środkiem nieproporcjonalnym.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Zasłużony rzecznik Watykanu

W środę 5 lipca, w wieku 80 lat zmarł w Rzymie Joaquin Navarro-Valls długoletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Na to stanowisko został mianowany przez św. Jana Pawła II w 1984 r. Z papieżem Polakiem blisko współpracował przez ponad 20 lat, towarzysząc mu w praktyce we wszystkich podróżach zagranicznych. Urząd ten pełnił jeszcze ponad rok po śmierci Jana Pawła II - do 11 lipca 2016 r.

Źródło: „Nasz Dziennik”

 

Robert Janowski pozostaje prowadzącym "Jaka to melodia?"

Po wakacjach na antenę TVP1 wróci teleturniej muzyczny "Jaka to melodia?", a prowadzącym pozostanie Robert Janowski. Prezenter porozumiał się z Telewizją Polską, która przejęła prawo do realizacji formatu "Name That Tune", na podstawie którego powstaje "Jaka to melodia?". Program będzie produkowany wewnętrznie przez TVP, a nie przez producenta zewnętrznego jakim przez 19 lat była firma Media Corporation. Na razie nie wiadomo, czy Janowski będzie jedynym prowadzącym teleturniej.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Adam Nowiński redaktorem naczelnym "Naszego Olsztyniaka"

Adam Nowiński zastąpił Annę Szapiel-Danylczuk na stanowisku redaktora naczelnego "Naszego Olsztyniaka" (Wydawca Olsztyn). Stanowisko i objął na początku lipca br. Wcześniej był dziennikarzem "Gazety Olsztyńskiej" (Grupa WM), wydawcą serwisu Gazetaolsztynska.pl i prezenterem internetowej telewizji GO TV. Nowiński zamierza zachować dotychczasowy charakter "Naszego Olsztyniaka", tygodnika adresowanego przede wszystkim do rodzin.

Źródło: Press.pl

 

Paweł Jawor przeszedł z Radia Zet Gold do RMF FM

Po trzech miesiącach pracy w Radiu ZET Gold, Paweł Jawor przeszedł do RMF FM. Dostałem lepszą propozycję, skorzystałem z niej i przeszedłem - mówi dla Wirtualnemedia.pl. Na antenie ma zadebiutować w połowie lipca. Wcześniej był związany z Radiem Jard, Polskim Radiem Białystok,  Radiem Kolor i Rock Radiem.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVN 24, Polska Press Grupa, 300polityka, Gremi Media, WP i SGL z dofinansowaniem od Google'a

W trzecim naborze wniosków o dofinansowanie z funduszu Google DNI Innovation Fund, części projektu Digital News Initiative, pieniądze na swoje projekty otrzymało sześciu polskich wydawców. TVN 24, Gremi Media, Polska Press Grupa, Wirtualna Polska i 300polityka otrzymały środki w kategorii średnich projektów (do 300 tys. euro, do 70 proc. kosztów całkowitych), a Stowarzyszenie Gazet Lokalnych w kategorii prototypowej (do 50 tys. euro, do 100 proc. kosztów). Projekty z Polski dostały 1,182 mln euro.

Źródło: Press.pl

 

Edyta Hołdyńska: z "Do Rzeczy" do "W Sieci", wPolityce.pl i wPolsce.pl

Dziennikarka ekonomiczna Edyta Hołdyńska zaczęła pracę we Fratrii, wydawcy tygodnika "W Sieci" oraz serwisów internetowych wPolityce.pl, wGospodarce.pl i wPolsce.pl. Poprzednio pracowała w "Do Rzeczy", współpracowała też z Telewizją Republika. Niedawno ukazała się jej książka reportażowa "Emigracja ambicji".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

"Gazeta Polska" uruchomiła anglojęzyczny serwis dla Polonii

"Gazeta Polska" (Niezależne Wydawnictwo Polskie) uruchomiła 5 lipca serwis Poloniagp.com - anglojęzyczny serwis dla Polonii. Start zaplanowano specjalnie przy okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Redaktorem naczelnym serwisu jest Adrian Wachowiak, współpracownik "GP" z Londynu, szef serwisu Wyspaemigranta.co.uk. Za rozwój serwisu odpowiada natomiast Maciej Rusiński, szef Klubów "Gazety Polskiej" w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Press.pl

 

Wybór Trumpa wzmocnił w USA prestiżowe gazety

Na rozprzestrzenianiu się w internecie w niekontrolowany sposób fake newsów zyskują w Stanach Zjednoczonych zwłaszcza poważne tytuły prasowe. W ciągu sześciu miesięcy od wyborów prezydenckich "The New York Times" dodał 500 tys. cyfrowych subskrybentów, "The Wall Street Journal" - ok. 200 tys., a "The New Yorker" - 250 tys.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Jakub Bierzyński publicystą „Polityki”

Jakub Bierzyński, szef Grupy OMD, rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Polityka”. Na łamach gazety analizuje pod kątem socjologicznym bieżące wydarzenia polityczne. Jego tekst w nowym numerze „Polityki” dotyczy dyskursu o uchodźcach, a do wydania, które ukazało się miesiąc temu, napisał artykuł „Da się ukarać PiS”. W zeszłym roku szef Grupy OMD był doradcą wizerunkowym Ryszarda Petru i partii Nowoczesna.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Agnieszka Maciejewska po 22 latach odchodzi z Radia Poznań

Agnieszka Maciejewska odchodzi z publicznego Radia Poznań (do niedawna Radio Merkury), bo nie chce firmować polityki informacyjnej stacji. Maciejewska pracowała w poznańskiej rozgłośni od marca 1995 roku -  czytała serwisy, przygotowywała materiały reporterskie, współpracowała z działem kultury i reportażu. Od 1 września br. obejmie stanowisko koordynatorki Tarnowskiego Centrum Aktywności Senioralnej w Tarnowie Podgórnym.

Źródło: Press.pl

 

Formuła 1 na dłużej w kanałach Eleven Sports

Grupa Eleven Sports przedłużyła umowę, dzięki której posiada wyłączne prawa do transmitowania wyścigów Formula 1 na terenie Polski. Pośrednikiem w transakcji była agencja MP & Silva. Porozumienie umożliwia Eleven Sports pokazywanie całości zawodów FIA Formula One World Championship w sezonach 2018 i 2019, co oznacza, że stacja może nadawać relacje na żywo oraz powtórki wszystkich wyścigów, a także piątkowych i sobotnich treningów i kwalifikacji.

Źródło: SprtoweFakty.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl