PRAWO
Naczelny się zmienia, sprostowanie zostaje
W najnowszej uchwale Sąd Najwyższy przesądził, że powództwo o opublikowanie sprostowania wytacza się przeciwko redaktorowi naczelnemu właściwego dziennika lub czasopisma, a nie przeciwko osobie fizycznej powołanej na to stanowisko. To oznacza, że zmiana na tym stanowisku nie będzie miała wpływu na bieg sporu sądowego. Rozstrzygnięcie dotyczyło sprawy lekarki, która domagała się od wskazanego z imienia i nazwiska Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweek Polska" sprostowania zacytowanej wypowiedzi o aborcji.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Infor Biznes przegrywa proces z Press-Service Monitoring o udostępnianie artykułów "DGP"
Infor Biznes przegrał w drugiej instancji proces z firmą Press-Service Monitoring Mediów o udostępnianie tekstów z "Dziennika Gazety Prawnej", w ramach usługi monitoringu mediów. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok z pierwszej instancji, gdzie stwierdzono, że działanie firmy mieści się mieści się w ramach prawa do cytatu i tzw. incydentalnego zwielokrotniania. Wyrok jest prawomocny.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Nadawca maila nie musi sprawdzać doręczenia
Systemy antyspamowe i antywirusowe nie mogą uniemożliwiać kontaktów z urzędem za pośrednictwem poczty elektronicznej. Skutki nieodebrania przez urząd wniosku o informację publiczną wysłanego na oficjalny adres mailowy nie mogą obciążać nadawcy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym ostatnio wyroku. Zdaniem NSA wydruk z poczty elektronicznej nadawcy stanowi dostateczny dowód, że wiadomość została wysłana.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o książce Tomasza Piątka zarzucającej mu powiązania z rosyjskimi służbami
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące książki "Macierewicz i jego tajemnice" autorstwa Tomasza Piątka, publicysty "Gazety Wyborczej". Poinformował o tym wiceminister Michał Dworczyk. - Ta książka złożona jest z samych kłamstw i pomówień - uzasadnił. Z kolei wydawnictwo Arbitor jest przekonane, że książka Tomasza Piątka jest rzetelnie napisana. Pewny swego jest również sam dziennikarz.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Prokuratorzy pilnują spraw o "polskie obozy śmierci"
Prokuratura Krajowa sprawdza, czy prokuratorzy - zgodnie z zaleceniami, które w styczniu 2017 r. wysłał do wszystkich śledczych Robert Hernand, zastępca prokuratora krajowego - przystępują do wszystkich procesów o "polskie obozy śmierci", jakie się toczą. Z danych jakie uzyskała PK, wynika, że dziś w całej Polsce trwają trzy procesy o ochronę dóbr osobistych: dwa przed Sądem Okręgowym w Krakowie i jeden przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
Źródło: „Rzeczpospolita”
LUDZIE, INSTYTUCJE
2,42 mld euro kary dla Google'a
Komisja Europejska nałożyła rekordową karę na giganta na rynku wyszukiwania. Bruksela argumentuje, że Google - wykorzystując to, że ludzie najczęściej korzystają z tej wyszukiwarki - promował własną usługę porównującą produkty podczas internetowych zakupów. Firma nie zgadza się jednak z oceną Komisji i planuje odwołać się od niej. Oznaczać to będzie długotrwałą batalię sądową, która może być kosztowna z wizerunkowego punktu widzenia. Niezastosowanie się do zaleceń Komisji oznacza także, że firmie zaczną być naliczane odsetki w wysokości 12,5 mln euro dziennie.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
Piotr Bikont nie żyje
Dziennikarz, reżyser, krytyk kulinarny i działacz opozycji w PRL miał 62 lata, zginął w wypadku samochodowym. Jako student PWSFTviT w Łodzi został członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NZS. Pod koniec lat 80. realizował filmy dokumentalne o działalności opozycji. Do 2001 r. był dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Wraz z Robertem Makłowiczem pisywał felietony kulinarne i książki, wydał też kilka książek o tej tematyce samodzielnie. W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: Gazeta.pl
Gigantyczny atak na Ukrainie
Atak hakerów sparaliżował komputery rządu Ukrainy i wielu banków, firm transportowych i przedsiębiorstw. Wirus Petya.A zablokował działalność sieci komputerowej m.in. ukraińskiego rządu, dwóch lotnisk, Poczty Ukrainy, koncernu gazowego Naftohaz.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Kukiz chce odwołania prezesa TVP
Paweł Kukiz złożył do Rady Mediów Narodowych wniosek o niezwłoczne odwołanie szefa TVP Jacka Kurskiego. Chodzi o organizację Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Mało tego, lider Kukiz'15 złożył w tej sprawie jeszcze doniesienie do prokuratury. Dodatkowo rockman chce, by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła dotychczasowe umowy na organizację festiwalu.
Źródło: Fakt.pl
Marcin Kowalski odchodzi z "Gazety Wyborczej"
Dziennikarz śledczy Marcin Kowalski w połowie lipca rozstanie się z "Gazetą Wyborczą" (Agora SA). - Po 17 latach pracy w "GW" czas na zmianę. Formuła, w której obecnie pracują dziennikarze w mediach, przestała mnie satysfakcjonować. Jeszcze nie wiem, jakie będą moje dalsze plany zawodowe, zajmę się tym po zakończeniu pracy w Agorze. Na pewno zostanę gdzieś wokół mediów, nie mogę bez tego żyć. Ale na własnej działalności - mówi Kowalski.
Źródło: Press.pl
Skargi do KRRiT na koncert Pietrzaka
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgłoszono ponad 20 skarg na koncert „Imieniny Pana Janka” pokazany w sobotę w TVP1. Większość dotyczy wiersza dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego na temat przyjmowania uchodźców do Polski. - Mój wiersz nie narusza dobrego smaku, nie szarga świętości. Satyra polega na wyolbrzymieniu - odpowiada Wolski.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Platforma nc+ przejmuje prawa do siatkarskiej Ligi Mistrzów CEV
Platforma nc+ nabyła wyłączne prawa telewizyjne do transmisji rozgrywek Ligi Mistrzów w piłce siatkowej CEV mężczyzn i kobiet w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. Przejęła prawa od Cyfrowego Polsatu, który transmitował Ligę Mistrzów CEV w piłce siatkowej mężczyzn i kobiet przez wiele lat.
Źródło: Canal+
Trzech dziennikarzy CNN zwolniło się z powodu artykułu o doradcy Trumpa
Trzech dziennikarzy CNN złożyło wypowiedzenie w związku z wycofaniem ich artykułu o styczniowym spotkaniu w Davos doradcy Donalda Trumpa z przedstawicielem rosyjskiego państwowego funduszu inwestycyjnego. Artykuł usunęła z portalu internetowego redakcja. Lex Haris, szef działu dziennikarstwa śledczego, autor publikacji Thomas Frank i redaktor działu Eric Lichtblau złożyli wypowiedzenie w poniedziałek.
Źródło: Press.pl
Wszystkie mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA w Cyfrowym Polsacie
Już od sierpnia 2018 roku przez trzy kolejne lata (do roku 2021) wszystkie ponad 1000 meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA wyłącznie w kanałach Polsatu. Grupa Polsat nabyła dla polskich kibiców wyłączne prawa do pokazywania LM i LE dla wszystkich kanałów dystrybucji - m.in. telewizji, internetu i urządzeń mobilnych.
Źródło: PolsatSport.pl
KRRiT ogłasza przetarg na koncesję
Po raz pierwszy w swojej historii KRRiT podjęła uchwałę o ogłoszeniu przetargu w postępowaniu o udzielenie koncesji. Podczas posiedzenia 23.06.2017 r. cztery podmioty spełniające warunki koncesyjne otrzymały wymaganą liczbę głosów. Wnioski Radia ESKA S.A., Grupy Radiowej Agory Sp. z o.o., Eurozetu Radio Sp. z o.o. i Multimedia Sp. z o.o. dotyczą udzielenia jednaj koncesji na okres 10 lat na rozpowszechnianie programu radiowego w województwie pomorskim (o zasiągu lokalnym i charakterze uniwersalnym).
Źródło: KRRiT
TVP nie odpuszcza Kielc, mimo że w sprawie festiwalu porozumiała się z Opolem
Choć Telewizja Polska porozumiała się z władzami Opola w sprawie 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, ma też zorganizować we wrześniu koncert w Kielcach, a od przyszłego roku - festiwal. - Pan prezydent poinformował mnie, że ma być koncert we wrześniu, ale organizatorem będzie TVP - mówi Anna Ciulęba, rzeczniczka prasowa prezydenta Kielc. - Od przyszłego roku, zgodnie z umowami, planujemy z TVP cykliczny festiwal w Kielcach - dodaje. TVP również podtrzymuje zamiar organizowania imprezy w Kielcach.
Źródło: Press.pl
KRRiT przyznała nową koncesję
23.06.2017 KRRiT podjęła uchwałę o udzieleniu nowej koncesji na okres 10 lat dla PPHU FAMA Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczewie na program Radio Q, częstotliwość 100,7 MHz. Koncesja obejmuje rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym i o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną dotyczącą Kutna i innych miejscowości objętych zasięgiem nadawania.
Źródło: KRRiT
Robert Sowa i Wojciech Pijanowski w letniej ramówce Radia Pogoda
Radio Pogoda zaczyna letnią akcję - "Fundusz Wczasów Pogodowych". Grupa słuchaczy, wyłonionych w ramach tego konkursu, pojedzie na wspólny urlop do Doliny Charlotty. Oprócz tej akcji, radiowcy przygotowali wakacyjne audycje. "Wakacyjną kuchnię Radia Pogoda" poprowadzi kucharz Robert Sowa, a "W co się bawić" Wojciech Pijanowski.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Olgierd Wojtkowiak dyrektorem programowym Eski
Olgierd Wojtkowiak objął stanowisko dyrektora programowego sieci Radio Eska (Grupa Radiowa Time). Sprawował funkcję szefa programowego Eski, odkąd pod koniec kwietnia br. z radiem rozstała się Iga Mackiewicz. Nowe obowiązki będzie łączyć z dotychczasową funkcją dyrektora muzycznego. Wojtkowiak związany jest z radiem od 1993 roku.
Źródło: Press.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz