PRAWO

 

Antoni Macierewicz ukarany przez sąd grzywną za brak odpowiedzi na pytania dziennikarza "Polityki"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rażąco naruszył prawo, nie odpowiadając na pytania dziennikarza "Polityki" Juliusza Ćwielucha. Dotyczyły one Katarzyny Szymańskiej-Jakubowskiej, która tymczasowo zastępowała Bartłomieja Misiewicza na stanowisku rzecznika prasowego resortu. Sąd pod koniec maja orzekł, że minister wykazał się w tej sprawie bezczynnością. Nałożył na niego 500 zł grzywny i zobowiązał do odpowiedzi na wniosek dziennikarza o udostępnienie informacji publicznych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Tomasz Lis wygrał proces z tygodnikiem "W Sieci"

9 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że tygodnik "wSieci" (Grupa Medialna Fratria) ma przeprosić Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska) za okładkę z 2013 r. i wpłacić 20 tys. zł na cel społeczny. Tomasz Lis został przedstawiony w mundurze stylizowanym na nazistowski, w czapce z "trupią główką" oraz zakrwawionym różańcem w ręku i podpisem: "Prawie jak Goebbels". Wyrok jest prawomocny.

Źródło: Press.pl

 

Krystyna Pawłowicz przegrała proces z Agorą za tekst w "Dużym Formacie"

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w ostatnią środę pozew Krystyny Pawłowicz przeciw spółce Agora SA o ochronę dóbr osobistych. Przyczyną procesu - w którym powódka domagała się przeprosin i wpłaty 20 tys. zł zadośćuczynienia - był artykuł Marcina Wójcika pt. "Ze mną trzeba grzecznie", zamieszczony w 2013 r. w "Dużym Formacie", dodatku do "GW". Posłanka zarzuciła autorowi artykułu manipulację i tendencyjne zbieranie oraz przedstawianie materiałów, a większość przytoczonych wypowiedzi Pawłowicz była "przerobiona lub zmyślona" albo też bezprawnie ujęta jako dosłowne cytaty. Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Nowelizacje abonamentu tv skierowane do komisji

W czwartek wieczorem posłowie zdecydowali, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zostanie skierowany do pracy w komisji kultury i środków przekazu. Dalej procedowany też będzie poselski projekt zakładający zastąpienie abonamentu rtv dotacją budżetową.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Słoneczko Gadu-Gadu może zaświecić na nowo

Legendarny komunikator prawdopodobnie zostanie przejęty przez technologiczną firmę Sare. Ma ona wobec niego ambitne plany. Rada nadzorcza Sare zgodziła się na nabycie aktywów Gadu-Gadu, będących własnością Xevin Consulting Limited, za nie więcej niż 2,4 mln zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana do 30 września. Obejmuje sprzęt serwerowy, komunikator GG, domeny internetowe oraz prawa do znaków towarowych i logotypów.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Dwójka nie będzie transmitować Mazurskiej Nocy Kabaretowej

TVP 2 nie będzie w tym roku transmitować Mazurskiej Nocy Kabaretowej - imprezy obecnej na tej antenie od 1999 roku. "Presserwisowi" udało się potwierdzić tę informację u organizatora - w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Kabaretowej "Paka" (nie podaje na razie, czy i która telewizja pokaże imprezę). To kolejna impreza kabaretowa, z której zrezygnowała TVP 2.

Źródło: Press.pl

 

Hejt znika szybciej

Media społecznościowe kasują mniej więcej trzy piąte wpisów zgłaszanych jako rasistowskie lub ksenofobiczne. Hejterskie komentarze i filmy zamieszczane przez Europejczyków najczęściej wymierzone są w migrantów i uchodźców. To tylko niektóre wnioski, jakie znalazły się w najnowszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat zwalczania nielegalnej mowy nienawiści na Facebooku, YouTube i Twitterze.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Adamiak-Sroczyńska i Płużański poprowadzą poranki w Polskim Radiu 24

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska zadebiutuje 22 czerwca i będzie gospodynią porannego pasma co czwartek. Zajmie miejsce Wiktora Świetlika, który przestał prowadzić poranki, odkąd został dyrektorem radiowej Trójki. Z kolei Tadeusz Płużański będzie prowadzić poranki w środy od 14 czerwca. Dotychczas w ten dzień pasmo nie miało swojego stałego gospodarza.

Źródło: Press.pl

 

Druga młodość dla "Konia Polskiego"

Miesięcznik "Koń Polski" to najstarszy magazyn hippiczny w Polsce. Ukazywał się od 1965 roku i publikował m.in. relacje z zawodów, porady hodowlane, a nawet teksty poświęcone historii kawalerii. Obecnie pismo się nie ukazuje, ale prawdopodobnie wkrótce tytuł znów ma pojawić się w kioskach. W styczniu kupił go Polski Klub Wyścigów Konnych, zwany popularnie Polskim Jockey Clubem.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Ewa Siedlecka wśród blokujących miesięcznicę smoleńską

Dziennikarka "Polityki" Ewa Siedlecka znalazła się wśród zatrzymanych uczestników tzw. kontrmiesięcznicy organizowanej przez Obywateli RP. Siedlecka została wyniesiona przez policję według, której działania uczestników kontrmanifestacji naruszały porządek publiczny.

Źródło: Press.pl

 

Wirtualna Polska inwestuje 15,6 mln zł w eSky.pl

Grupa Wirtualna Polska i właściciele eSky Group zawarli warunkową umowę nabycia 6,3 proc. akcji w spółce eSky.pl. Cena wynosi 15,6 mln zł. Jest to kolejna inwestycja Grupy WP w sektorze e-commerce. eSky jest internetowym agentem turystycznym.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Radio Katowice z główną nagrodą w konkursie Silesia Press

12 raz rozdano nagrody Silesia Press. Główna nagroda - za reportaż "Oblicza prawdy" - trafiła do Moniki Krasińskiej i Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej z Polskiego Radia Katowice. Reportaż opowiada historię 78-letniego Feliksa Meszki, mężczyzny, który za groźby karalne przez 11 lat był zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele śląskich mediów, oceniło blisko 100 prac - artykułów, reportaży, felietonów, wywiadów.

Źródło: Press.pl

 

Stefan Bukowski dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Zarząd Polskiego Radia powołał Stanisława Bukowskiego na stanowisko dyrektora Agencji Muzycznej. Zastąpił Krzysztofa Kura, który pełnił tylko obowiązki dyrektora - do czasu powołania nowego szefa. Na stanowisko zastępcy dyrektora tej struktury powołano Wojciecha Kwapisza (obejmie funkcję 14 czerwca).

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Ks. Sowa o "Gazecie Polskiej": nie polemizować, zniszczyć

TVP Info opublikowało nowe nagrania z podsłuchów w restauracji "Sowa & Przyjaciele". W spotkaniu, do którego miało dojść 7 lutego 2014 roku, uczestniczyli m.in. były rzecznik rządu Paweł Graś, b. minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, b. szef BOR gen. Marian Janicki; biznesmen Jerzy Mazgaj i ks. Kazimierz Sowa. Ten ostatni odnosząc się do "Gazety Polskiej" mówił: "nie polemizować, zniszczyć".

Źródło: TVPInfo.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl