PRAWO

 

SN oddalił skargę Pitery

To koniec dziewięcioletniego procesu "Gazety Polskiej" z Pawłem Piterą. Sąd Najwyższy oddalił pozew reżysera wobec Tomasza Sakiewicza, wydawcy tygodnika i autora tekstu, który ujawnił akta IPN-u z reżyserem jako zarejestrowanym przez SB tajnym współpracownikiem. W 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że pozew Pitery jest bezzasadny. W 2015 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w całości podtrzymał rozstrzygnięcie SO. Reżyser złożył skargę kasacyjną, którą SN oddalił.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

 

Święczkowski ściga Czuchnowskiego

60 tys. zł na cel dobroczynny i przeprosin domaga się Prokuratura Krajowa od dziennikarza "Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego. Zarzut: naruszenie wiarygodności szczególnie ważnego dla państwa organu. Żądania prokuratury, którą kieruje Bogdan Święczkowski, dotyczą tekstu publicystycznego pt. "I ty możesz zostać Józefem K." z 13 kwietnia 2017 r.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Koniec głośnej sprawy sądowej

Sąd Okręgowy w Przemyślu podtrzymał wyrok sądu rejonowego w sprawie byłego redaktora naczelnego czasopisma "Przemyski Telegraf". Chodzi o tekst jego autorstwa pt. "Układ Chomy z REM II". Szef firmy REM II oskarżył dziennikarza o pomówienie i narażenie firmy na utratę wiarygodności i zaufania niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Sąd I instancji uznał redaktora naczelnego za winnego i skazał na karę grzywny w wysokości 2 tys. zł i wpłatę nawiązki na cel charytatywny. SO w Przemyślu podtrzymał ten wyrok. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Źródło: „Życie Podkarpackie”

 

Dziennikarz wygrał w sądzie

Piotr Żytnicki nie pomówił byłego wicemarszałka Przemysława Piasty - uznał poznański sąd i uniewinnił dziennikarza "Wyborczej". Chodziło o artykuł z lipca 2015 r. "Z polityka wyrósł rasista". Piaście nie spodobało się użycie w tytule słowa "rasista". Uznał to za pomówienie i wytoczył dziennikarzowi proces karny. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: „Gazeta Wyborcza Poznań”

 

Rząd przyjął nowelizację ustawy abonamentowej

Rada Ministrów na posiedzeniu w środę przyjęła projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zakłada, że operatorzy płatnej telewizji przekażą Poczcie Polskiej zgłoszenia swoich klientów o posiadaniu telewizorów. W stosunku do pierwotnego projektu ograniczona została abolicja dla dłużników abonamentowych. Nowelizacja ma dać dodatkowo ponad 600 mln zł rocznie z abonamentu.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Aksamitna ukrainizacja Ukrainy

Parlament w Kijowie przyjął ustawę nakładającą na właścicieli stacji telewizyjnych obowiązek nadawania co najmniej 75 proc. programów po ukraińsku. Lokalnym telewizjom - głównie na wschodzie i południu kraju - zmniejszono tę kwotę do 50 proc. Podobne rozwiązania wprowadzono jesienią 2016 r. dla rozgłośni radiowych, a wcześniej zukrainizowano filmy kinowe oraz reklamę.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Włodzimierz Szaranowicz odchodzi, Marek Szkolnikowski ma zostać szefem TVP Sport

Włodzimierz Szaranowicz tylko do końca maja br. będzie dyrektorem TVP Sport - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Jestem zmęczony, prowadziłem ten kanał ósmy rok, czas na odpoczynek - mówi Szaranowicz. Nie odchodzi jednak z telewizji, będzie komentował wybrane wydarzenia sportowe. Następcą Szaranowicza na stanowisku dyrektorskim najprawdopodobniej będzie jego zastępca - Marek Szkolnikowski, który został wiceszefem kanału w lutym br. Z TVP Sport związany jest od 2008 roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Agora otrzymała 135 mln zł limitu kredytowego

Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", zawarła z DNB Bank Polska umowę, zgodnie z którą otrzyma 135 mln zł limitu kredytowego. Przeznaczy go m.in. na spłatę poprzedniego kredytu. Na limit kredytowy pozyskany przez Agorę składa się maksymalnie 25 mln zł kredytu nieodnawialnego i dwa limity kredytowe w wysokości do 35 mln zł i do 75 mln zł - poinformowano w komunikacie giełdowym. Spółka zobowiązała się do spłaty nowego kredytu w 12 równych kwartalnych ratach kapitałowych.

Źródło: Press.pl

 

Zbigniew Zegler nowym dyrektorem muzycznym Radia ZET

W czwartek, 1 czerwca br. Zbigniew Zegler dołączy do Grupy Eurozet i obejmie stanowisko dyrektora muzycznego Radia ZET. Zastąpi Joannę Sołtysiak, która odchodzi z firmy za porozumieniem stron. Powodem zakończenia współpracy "były różnice w wizji polityki muzycznej Radia ZET". Zegler z Radiem ZET był związany jako prowadzący w latach 1996-97. W latach 2012-2015 pracował jako szef muzyczny Programu I Polskiego Radia.

Źródło: Wirtualnmedia.pl  

 

Były wicedyrektor Trójki Szymon Sławiński w sekretariacie programowym Dwójki

Szymon Sławiński, który w zeszłym tygodniu stracił stanowisko zastępcy dyrektora radiowej Trójki, trafił do Programu II Polskiego Radia. Z informacji "Presserwisu" wynika, że Szymon Sławiński pracuje w sekretariacie programowym Dwójki i ma odpowiadać za koncerty organizowane przez tę antenę.

Źródło: Press.pl

 

TVP stawia na piłkę ręczną

Telewizja Polska zakupiła od Związku Piłki Ręcznej w Polsce prawa do pokazywania rozgrywek towarzyskich i eliminacyjnych reprezentacji kobiet i mężczyzn, finałowych spotkań Pucharu Polski oraz PGNiG Superligi kobiet w piłce ręcznej. Umowa będzie obowiązywać do 2020 r. TVP posiada już licencje na nadawanie Mistrzostw Europy i Świata kobiet i mężczyzn w szczypiorniaku do końca 2018 roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVP chce mieć sublicencję na piłkarską Ligę Mistrzów

Telewizja Polska jest zainteresowana nabyciem od Polsatu sublicencji na transmisje z piłkarskiej Ligi Mistrzów - dowiedział się "Presserwis". Według nieoficjalnych informacji prawa do tych rozgrywek w przetargu UEFA zdobyła Telewizja Polsat (poprzednio należały do NC+). Nadawca tego nie komentuje, a UEFA dotychczas nie ogłosiła zwycięzcy przetargu na transmisje meczów w latach 2018-21.

Źródło: Press.pl

 

Magierowski w MSZ

Marek Magierowski, który 5 maja zrezygnował ze stanowiska rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy, został wiceministrem spraw zagranicznych. W resorcie ma odpowiadać za dyplomację ekonomiczną w Azji. Magierowski do 2015 r. pracował jako dziennikarz.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Bartłomiej Misiewicz będzie miał show w TV Republika, Joanna Lichocka i Jerzy Targalski ze stałymi programami

TV Republika wprowadza trzy nowe programy do ramówki. Swoje miejsce dostają Joanna Lichocka (jako gość) i Jerzy Targalski (jako prowadzący). Trwają też wewnętrzne ustalenia w TV Republika na temat programu, który miałby prowadzić w tej stacji Bartłomiej Misiewicz. - Nie mamy jeszcze gotowej koncepcji na ten program, na razie ścierają się różne pomysły, więc za wcześnie, żeby coś powiedzieć - informuje Wirtualnemedia.pl Dorota Kania.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dziennikarze przejęli od Burdy Chip.pl

Część byłego zespołu polskiej wersji "Chip" przejmuje serwis WWW magazynu od wydawnictwa Burda Media. Stronę od niemieckiego właściciela kupiła spółka L-Space, założona przez dziennikarzy. Polska firma zawarła umowę licencyjną z Chip Holding, dzięki czemu witryna będzie nadal działała pod marką "Chip". Redakcja współpracować ma z Chip.de. Wartości transakcji nie podano.

Źródło: Press.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl