PRAWO
Sąd oddalił pozew związkowców TVP o uznanie outsourcingu za nieważny
Sąd Okręgowy w Warszawie ze względów formalnych oddalił pozew związku zawodowego "Wizja" w sprawie outsourcingu pracowników TVP. Chodziło o to, aby sąd uznał, iż przeniesienie pracowników TVP do Leasing Team byłe nieważne i przywrócił stan rzeczy sprzed restrukturyzacji. Zdaniem sądu związek zawodowy nie miał interesu prawnego do wniesienia pozwu w trybie cywilnym. Prawo do skarżenia całego procesu mają poszczególni członkowie Wizji, których dotknęło przeniesienie - tłumaczył w ustnym uzasadnieniu sędzia Paweł Pyzio.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Bloger nie odliczy VAT od codziennych zakupów
Jest pierwszy wyrok w sprawie rozliczeń blogerów. Sąd uznał, że wydatki na przedmioty codziennego użytku nie mają związku z planowaną sprzedażą reklam na stronie. Od zakupów nie można więc odliczać VAT. To kolejna niedobra wiadomość dla blogerów. Wcześniej swoje stanowisko w sprawie zaliczania ich wydatków do kosztów PIT zmienił fiskus. Początkowo skarbówka pozwalała blogerom rozliczać wszystko. Potem jednak minister finansów zmienił interpretacje.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Sprawa wpisu Michała M. Lisieckiego o ścinaniu islamskich głów trafiła do prokuratury
Działacz partii Razem, Matthew La Fontaine złożył we wrocławskiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Michała M. Lisieckiego, prezesa PMPG Polskie Media. Chodzi o wpis na Twitterze po zamachu w Sztokholmie, w którym wydawca pisał o "ścinaniu islamskich głów". Lisiecki przeprosił za te emocjonalne słowa i wpis usunął. Jednak zdaniem La Fontaine'a to nie załatwia sprawy, gdyż wydawca wpływowych tytułów prasowych jest odpowiedzialny za ton debaty publicznej w znacznie większym stopniu niż zwykły człowiek.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Moskwa skontroluje cały internet
Autorem projektu zmian w przepisach, który trafił do Dumy w poniedziałek, jest poseł kremlowskiej Jednej Rosji Witalij Miłonow. Projekt przewiduje m.in. zakaz korzystania z portali społecznościowych przez pracowników sfery budżetowej w czasie pracy oraz dzieci poniżej 14. roku życia, zakaz reklamy wróżek i medycyny ludowej oraz kary za organizowanie niezarejestrowanych protestów, a nawet informowanie o nich za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
LUDZIE, INSTYTUCJE
Tomasz Kammel reklamuje Swiss Krono za zgodą Telewizji Polskiej
Prezenter TVP2 Tomasz Kammel weźmie udział w kampanii reklamowej marki Swiss Krono. Według nieoficjalnych informacji dziennikarz poinformował kierownictwo TVP2, że zamierza wystąpić w tych reklamach, i uzyskał na to zgodę. Pozwolono mu na to, bo nie jest dziennikarzem informacyjnym i nie jest zatrudniony w TVP na etacie. W czasie trwania akcji Kammel tak jak poprzednio będzie współprowadził "Pytanie na śniadanie" i "Kocham Cię, Polsko".
Źródło: Wirtualnemedia.pl
"New York Daily News" z Nagrodą Pulitzera
"New York Daily News" i ProPublica zdobyły w poniedziałek nagrodę Pulitzera w najbardziej prestiżowej kategorii - Służby publicznej. Zostały nagrodzone za serię tekstów o długoletnim nadużywaniu prawa przez policję nowojorską. David A. Fahrenthold z "The Washington Post" otrzymał natomiast Pulitzera w kategorii Reportaż krajowy za materiały o fundacji charytatywnej Donalda Trumpa. W sumie aż trzy nagrody przypadły "The New York Times”.
Źródło: Press.pl
Dziennikarz Beniamin Filip zrezygnował z pracy w radiowej Trójce
Dziennikarz radiowej Trójki Beniamin Filip, przygotowujący i czytający serwisy informacyjne, zrezygnował z dalszej pracy w stacji, w geście solidarności z żegnającą się z Polskim Radiem Małgorzatą Spór. Dziennikarka odchodzi właśnie z PR, ponieważ po drugim trzymiesięcznym oddelegowaniu do działu dokumentacji w Informacyjnej Agencji Radiowej nie zaproponowano jej powrotu do Trójki. Filip jest związany z Trójką od 11 lat. Wcześniej pracował w Polskim Radiu BiS.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
TVP chce abonamentu także od kierowców
Telewizja publiczna podsuwa Ministerstwu Kultury pomysł na uszczelnienie abonamentu rtv. - Poprawa poboru opłat mogłaby nastąpić przez ułatwienie identyfikacji odbiorników radiowych w samochodach - czytamy w piśmie do wiceministra kultury sygnowanym przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Telewizja przekonuje, że wystarczy, by Poczta Polska uzyskała dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów (na podobnych zasadach jak obecnie organy podatkowe).
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
Grupa Onet – RASP z sześcioma segmentami wydawniczymi
Grupa Onet-RAS Polska zmienia swoją strukturą wydawniczą, wprowadzając sześć głównych segmentów: Onet, „Fakt”, Sport, moto & tech, business & lifestyle oraz treści premium. Do końca kwietnia w firmie będzie trwała reorganizacja, dopiero po jej zakończeniu mają zostać szczegółowe informacje o nowych segmentach i ich szefach. Z Grupą pożegnali się niedawno dyrektor zarządzający marką „Newsweek Polska” Dariusz Zieliński oraz Paweł Jordan, którym był dyrektorem zarządzającym segmentu motoryzacyjnego.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Były naczelny "Auto Motor i Sport" dziennikarzem Interia.pl
Juliusz Szalek został dziennikarzem działu Motoryzacja w Interii. Wcześniej był redaktorem prowadzącym serwis Moto w portalu Wirtualna Polska. Szalek z WP rozstał się na początku br. W latach 2015-2016 był redaktorem naczelnym "Auto Motor i Sport" (Motor Presse Polska).
Źródło: Press.pl
Decyzja KRRiT w sprawie skargi na audycję pt. (Nie)czyste teorie TVN24
Przewodniczący KRRiT podjął decyzję w związku ze skargą złożoną przez prof. Wiesława Biniendę na audycję pt. (Nie)czyste teorie z cyklu pt. Czarno na białym w programie TVN24 wyemitowaną 11 października 2016 r. dotyczącą opisu koncepcji członków zespołu Antoniego Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący KRRiT nakazał Nadawcy - Spółce TVN SA, zaniechanie działań polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu oraz wykorzystywaniu materiałów podczas prezentowania problemów objętych tematem audycji.
Źródło: KRRiT
Fotoreporterzy dostają przepustki do Sejmu z napisem „obsługa techniczna”
Prezes Press Club Polska w piśmie do marszałków Sejmu i Senatu sprzeciwił się temu, że fotoreporterom w parlamencie zamiast akredytacji dziennikarskich zaczęto wydawać karty dla osób z obsługi technicznej. Organizacja podkreśla, że zgodnie z Prawem prasowym fotoreporterzy są dziennikarzami, a nie obsługą techniczną redakcji lub parlamentu.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Czas, jaki spędziliśmy przed telewizorami, się skrócił
Po raz pierwszy od czterech lat czas, jaki spędziliśmy przed telewizorami się skrócił. Nieznacznie, ale jednak. Z „Informacji o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2016 r.”, opublikowanej właśnie przez KRRiT wynika, że średnio dziennie oglądaliśmy telewizję 4 godziny i 22 minuty. To o dwie minuty mniej niż w 2015 r.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
KRRiT udzieliła nowej koncesji dla Radio RPL FM
Koncesję otrzymała Fundacja Edukacji Społecznej - AUXILIUM na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym (Płock i okolice) i o charakterze uniwersalnym. Rozstrzygnięto pozytywnie wniosek o zmianę koncesji udzielonej Archidiecezji Lubelskiej polegającej na zmianie nazwy programu z "Radio eR" na "Radio Plus Lublin".
Źródło: KRRiT
Oprac. Piotr Wolniewicz