PRAWO
Nie będzie zmian w art. 212 Kodeksu karnego - senatorzy odrzucili apel RPO
Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji odrzuciły apel Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, żeby zmienić przepisy art. 212 Kodeksu karnego dotyczące odpowiedzialności karnej za zniesławienie. Adam Bodnar w swojej petycji postulował, żeby w art. 212 Kodeksu karnego zniesławienie zastąpić oszczerstwem, czyli świadomym działaniem w złej wierze. W głosowaniu za propozycją RPO opowiedział się tylko jeden członek komisji.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Zamiast do hotelu, podjedzie do sądu
Iwona P., reporterka stacji Nova TV, próbowała przeprowadzić prowokację - podszywając się pod urzędniczkę MSW prosiła policjantów o pomoc, bo zepsuł jej się samochód. Akcja wyszła mizernie, dodatkowo dziennikarka stanie przed sądem. Ma odpowiadać za naruszenie dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń: art. 65 par. 1 - wprowadzenie w błąd organu co do własnej tożsamości oraz miejsca zatrudnienia, a także art. 66 par. 1 - wywołanie niepotrzebnej czynności.
Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”
Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. małej nowelizacji ustawy medialnej
Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie dotyczące tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej, które weszła w życie w styczniu ub.r. Wynika to z faktu, że nowelizacja przestała już obowiązywać. Wniosek do TK w tej sprawie w maju ub.r. skierowała grupa senatorów oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
LUDZIE, INSTYTUCJE
Łukasz Osiński korespondentem PAP w Brukseli
Od 1 kwietnia do oddziału Polskiej Agencji Prasowej w Brukseli dołączy redaktor Łukasz Osiński. Będzie kolejnym korespondentem PAP, relacjonującym prace instytucji europejskich w Brukseli i Strasburgu oraz wydarzenia polityczne i gospodarcze w innych stolicach zachodnioeuropejskich. "To kolejny krok w kierunku odtworzenia i rozbudowy sieci korespondentów zagranicznych Polskiej Agencji Prasowej. To jedno z głównych obecnych zamierzeń Agencji" - mówi prezes PAP Artur Dmochowski. Osiński pracuje w PAP od 2008 r.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Stefan Szczepłek wybrany sportową Osobowością Mediów
Stefan Szczepłek otrzymał Nagrodę Biznesu Sportowego DEMES dla Osobowości Mediów podczas Forum Sportu i Biznesu na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Współorganizatorem wydarzenia były "Przegląd Sportowy" i Grupa Onet-RASP. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" pokonał dziennikarzy telewizyjnych Dariusza Szpakowskiego i Tomasza Smokowskiego. Podczas gali uhonorowano także inne osoby czy projekty, które w minionym roku wniosły szczególny wkład w rozwój polskiego sportu.
Źródło: Press.pl
"Gazeta Wyborcza" łączy małe lokalne wkładki z dużymi, tworząc dodatki regionalne
"Gazeta Wyborcza" (Agora) na początku kwietnia zaprezentuje dziewięć nowych dodatków regionalnych, obejmujących zasięgiem cały kraj. Zastąpią one dotychczasowe lokalne wkładki i strony. Decyzje w tej sprawie zapadły pod koniec ubiegłego tygodnia. Dziennik ma teraz 20 lokalnych oddziałów. Od listopada 2015 roku w dziesięciu z nich nie ukazują się już dodatki lokalne (od poniedziałku do czwartku), lecz strony lokalne, zamieszczane w ciągu grzbietu głównego gazety. Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej Agory S.A., mówi, że zmiana ma na celu wzmocnienie mniejszych oddziałów "GW".
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Nowego abonamentu jeszcze nie ma, ale dziury w nim już są
Do piątku trwały konsultacje projektu nowelizacji ustawy abonamentowej, który powstał w resorcie kultury. Resorty i jednostki rządowe krytykują projekt za niekonsekwencję, brak precyzji i luki prawne. Najwięcej zastrzeżeń budzi plan włączenia dostawców płatnej telewizji do systemu poboru opłaty na rzecz mediów publicznych.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
„Le Monde” uczy w szkołach, jak odróżniać informację od „fake news”
W początku lutego dziennik opublikował aplikację „Decodex”, służącą do wykrywania fałszywych informacji. Następnie dziennikarze zaczęli jeździć do szkół, by wraz z nauczycielami wyjaśniać uczniom, jak posługiwać się programem, jak podchodzić do tego, co wydaje się informacją, a może być tylko pogłoską. Według dziennika już w dwa dni po ogłoszeniu projektu ponad 200 nauczycieli zwróciło się do redakcji z prośbą o przyjazd do ich szkoły.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Zamiast swastyki jest kotwiczka
Popularna wyszukiwarka kwalifikuje znak powstańczy jako symbol hitlerowski. Problem występuje w wyszukiwarce Google i pojawia się po wpisaniu takich haseł: "znak hitlerowski", "symbol hitlerowski". Wśród wyników są głównie swastyki, ale na czołowych miejscach pojawia się Znak Polski Walczącej, tzw. kotwica. Winę za to ponosi algorytm wyszukiwarki. O kontrowersjach związanych z wyszukiwaniem znaku już w 2015 r. informowała telewizja Republika. I wydaje się, że Google posiada narzędzia, by ten problem rozwiązać.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Zatrzymani dziennikarze TV Biełsat zwolnieni wkrótce po apelu polskiego MSZ
Dwaj reporterzy TV Biełsat zostali zatrzymani w niedzielę w Mińsku na Białorusi. Po apelu polskiego MSZ około godziny 18 wypuszczono ich, nie podając przyczyny zatrzymania. Powodem represji wobec dziennikarzy jest to, że TV Biełsat pokazuje antyrządowe demonstracje na terenie Białorusi. Uwięzieni dziennikarze to Aleksandr Zaleuski i Alaksiej Minczonak. Według relacji dyrektor Biełsatu, Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, dziennikarzy miała zatrzymać milicja drogowa i przetransportować na komendę.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
WP wyciągnęła konsekwencje wobec osoby odpowiedzialnej za sondę na Facebooku
Wirtualna Polska na profilu swojej telewizji na Facebooku zamieściła w środę sondę pt. "Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?". Po tym jak skrytykowali ją internauci, portal przeprosił. Wobec pracownika, który ją zamieścił, wyciągnięto konsekwencje, choć portal nie informuje o szczegółach. Sonda odnosiła się do środowego (22 marca br.) występu w porannym programie "DzieńdobryWP" polityka Janusza Korwin-Mikkego.
Źródło: Press.pl
Zmarł Paweł Zarzeczny
W wieku 56 lat zmarł w Warszawie znany dziennikarz sportowy Paweł Zarzeczny. Jak potwierdziła jego była żona Małgorzata, w sobotę, we wczesnych godzinach porannych Zarzeczny doznał zawału serca. Zmarł tego samego dnia. Od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, cierpiał także na cukrzycę. Zarzeczny w przeszłości pisał dla tygodnika "Piłka Nożna", "Nowego Światu", "Super Expressu", był także zastępcą redaktora naczelnego "Przeglądu Sportowego", pracował także w gazecie "Fakt". W ostatnich latach współpracował z serwisem "weszło.com", którego był felietonistą, a także miał codzienny cykl videoblogów "One Man Show".
Źródło: SportoweFakty.wp.pl
Ministerstwo Kultury dofinansuje więcej wydawnictw, niż wcześniej planowało
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzyło odwołania od decyzji związanych z dofinansowaniem czasopism z tegorocznego budżetu państwa - dla ponad 40 wydawców ze skutkiem pozytywnym. Dofinansowanie przyznano nie tylko pismom związanym ze środowiskiem prawicy, ale też tytułom adresowanym do osób o światopoglądzie lewicowym. Najwięcej z puli dodatkowej dostała Fronda PL - 95 tys. zł na dwa projekty dotyczące wydawania "Frondy Lux". Po 80 tys. zł otrzymają od resortu kultury Dom Wydawniczy "Kruszona" na miesięcznik "Arteon" i Instytut im. Jerzego Grotowskiego na dwumiesięcznik "Didaskalia".
Źródło: Press.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz