PRAWO
Giertych wysyła komornika do "Wprost", Lisiecki zgłasza to do Rady Adwokackiej
Wczoraj mecenas Roman Giertych poinformował, że na jego zlecenie komornik rozpoczął egzekucję z majątku AWR "Wprost", wydawcy tygodnika "Wprost", w związku z niewykonaniem wyroku sądu. Wydawca zaprzecza, jakoby komornik prowadził działania w siedzibie wydawnictwa. Spór Romana Giertycha i "Wprost" dotyczy publikacji tygodnika z lipca 2014 roku, w której znalazł się stenogram podsłuchanej rozmowy mecenasa z dziennikarzami Janem Pińskim i Piotrem Nisztorem. W zeszłym tygodniu Michał M. Lisiecki złożył do Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zawiadomienie o naruszeniu zasad etyki adwokackiej przez mecenasa Romana Giertycha. Teraz zamierza uzupełnić zawiadomienie i opisać wczorajszą sytuację.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
PiS chce rozbić medialne oligopole, ale nie wie jak
Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że projekt ustawy dekoncentracyjnej będzie gotowy do połowy roku. "Ale nie dam głowy, że zdążymy. To trudna ustawa" - tłumaczył posłom z sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Zastrzegł, że nie będzie przeszczepiać modelu francuskiego, ale z wielu aspektów, które wyliczał wynika, że bacznie mu się przygląda. Minister nie rozstrzygnął, czy nowe przepisy będą obligować koncerny medialne do odsprzedaży udziałów.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
LUDZIE, INSTYTUCJE
Premier Szydło po raz trzeci spotkała się na obiedzie z szefami największych redakcji
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przed ważnymi politycznie wydarzeniami organizuje spotkania premier Beaty Szydło z redaktorami naczelnymi mediów. Dotychczas odbyły się trzy takie spotkania mające charakter roboczych obiadów. Ostatnie miało miejsce we wtorek 21 marca br., a prócz premier Beaty Szydło wziął w nim udział minister ds. europejskich Konrad Szymański. Szefowie redakcji uczestniczący w tych spotkaniach chwalą tę inicjatywę. Do premier nie jest zapraszana "Gazeta Wyborcza".
Źródło: Press.pl
Wydawca TVP.info skarży się na mobbing i natychmiast traci pracę
Adam Zawadzki, były wydawca i dziennikarz serwisu TVP.info, oskarża kierownictwo o niereagowanie na panujący w redakcji mobbing. - Byłem poniżany, co doprowadziło do kłopotów ze zdrowiem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Wczoraj rozwiązano z nim umowę - zaraz po tym jak o sytuacji poinformował prezesa TVP Jacka Kurskiego. - Znam sprawę, nie ma mowy o mobbingu - zapewnia Kuba Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Bartosz Kurek zniknął z anteny Polsat News
Bartosz Kurek, gospodarz pasma "Nowy dzień z Polsat News" i jeden z prowadzących "Śniadanie w Radiu Zet", zniknął z anteny Polsat News. Według dziennikarzy tej stacji wszystko przez program z 5 lutego br., z którego wyszedł poseł PiS Paweł Szefernaker. "Jestem na urlopie, nic o żadnym zawieszeniu nie wiem" - mówił 6 marca "Presserwisowi" Kurek. Dodał, że jest to zaplanowany urlop. Kurek jak na razie wrócił do prowadzenia poranka Polsat News.
Źródło: Press.pl
"Wspomnień czar" - nowy miesięcznik od Burdy
W sprzedaży ukazał się nowy miesięcznik "Wspomnień czar" (Burda International Poland), w którym znalazły się historie sprzed lat. W ub. roku wydawnictwo testowało rynek, wydając go jako numer specjalny "Dobrych Rad". Magazyn jest skierowany jest do kobiet dojrzałych, wykształconych mieszkanek średnich i dużych miejscowości, które interesują się życiem największych gwiazd kina i estrady. Pismo zawiera historie sprzed lat, sekrety polskich gwiazd, a także ze złotej ery Hollywood.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
"Krytyka Polityczna" ukaże się mimo cofnięcia ministerialnej dotacji
W kwietniu br. ukaże się numer kwartalnika "Krytyka Polityczna" (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego), w którym zmiany wprowadził nowy redaktor naczelny - Julian Kutyła zastąpił Sławomira Sierakowskiego. Kutyła z "KP" związany jest od 2005 roku jako redaktor i tłumacz, od 2010 roku jest jego wicenaczelnym. 45. numer "KP" jest pierwszym, który ukaże się za pieniądze pochodzące ze zbiórki w internecie. Pismo nie dostaje już dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Press.pl
Paweł Jabłoński odchodzi z "Rzeczpospolitej"
Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" (Gremi Media) złożył wypowiedzenie i najpóźniej z końcem maja odejdzie z redakcji. - Pracowałem tutaj 26 lat i mam wrażenie, że wystarczy, czas na zmianę - powiedział w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Poproszony o sprecyzowanie Paweł Jabłoński powiedział, że zarząd spółki zaproponował mu "ścieżkę rozwoju", która mu nie odpowiadała. Jego obowiązki najprawdopodobniej przejmie drugi zastępca naczelnego do sprawa ekonomicznych - Andrzej Stec.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Facebook już ostrzega przed fałszywymi newsami
Facebook wprowadził oznaczenie informujące użytkowników, że treści, które właśnie przeglądają, mogą być nierzetelne lub fałszywe. W środę 22 marca br. serwis społecznościowy opublikował pierwsze ostrzeżenie dotyczące kontentu określanego jako "fake news". Symbol wykrzyknika na czerwonym tle pojawił się przy artykule opublikowanym przez portal TheNewPortBuzz.com. Materiał dotyczy rzekomej niewolniczej pracy tysięcy irlandzkich emigrantów przybyłych do USA w pierwszych dekadach XX wieku.
Źródło: Press.pl
Norweskie media uruchamiają wspólny projekt, mający eliminować fałszywe informacje z debaty politycznej
Norweska telewizja publiczna NRK wraz z dwoma największymi dziennikami ("VG" oraz "Dagbladet") tworzą portal "Faktisk" ("Faktycznie"), który ma weryfikować prawdziwość informacji podawanych w debatach publicznych. Każdy będzie mógł z jego pomocą wyszukać i sprawdzić prawdziwość interesującej go informacji. Redakcja portalu ma być niezależna od właścicieli i partnerów koncernów wydawniczych, stojących za poszczególnymi mediami. Sprawdzani mają być i politycy i media, a dostęp do portalu bezpłatny.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Opinie na smyczy
Niemieckie MSZ przyznało, że wypowiedź szefa koncernu medialnego Ringier Axel Springer była "niefortunna". Sprawa miała być przedmiotem rozmów wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Polskie MSZ interweniowało w sprawie listu, jaki Mark Dekan, szef szwajcarsko-niemieckiego koncernu medialnego, skierował do swoich pracowników, a który - w ocenie MSZ - "może stanowić próbę ingerencji w niezależność mediów w Polsce".
Źródło: „Nasz Dziennik”
Mark Dekan, prezes Grupy Onet-RASP: Praworządność i wolność słowa, są fundamentem demokracji
"Chciałbym wyjaśnić, dlaczego w poprzednim newsletterze pracowniczym skomentowałem duże poparcie Polaków dla członkostwa w UE" - napisał do pracowników Grupy Onet-RASP Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer AG i Grupy Onet-RASP. Zaznaczył, że w newsletterze nie było nic tajnego, był skierowany do wszystkich zatrudnionych. Z przykrością odebrał ataki na pracowników i obrażanie ich z powodu pracy w Onet-RASP. "Stoimy w obronie wolności, praworządności, demokracji oraz idei zjednoczonej Europy. (...) To fundament naszej firmy, te wartości określają zasady pracy wszystkich naszych dziennikarzy, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie" - napisał Dekan.
Źródło: Press.pl
Piotr Tyborowicz za Jima Samplesa prezesem TVN Media, Piotr Korycki wiceprezesem
Piotr Tyborowicz objął stanowisko prezesa spółki TVN Media, zastępując Jima Samplesa, który jest prezesem i dyrektorem generalnym TVN i przewodniczącym rady nadzorczej TVN Media. Jednocześnie Piotr Korycki będzie pełnić funkcję wiceprezesa firmy. Tyborowicz z TVN związany jest od 1997 roku, rok później objął stanowisko dyrektora biura reklamy. Korycki pracę w TVN rozpoczął w 2003 roku jako zastępca dyrektora finansowego, następnie awansował na dyrektora finansowego Grupy TVN.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz