Postępowania nie wykazały działań bezprawnych strony pozwanej, a dziennikarze TV Republika działali w interesie społecznym, dochowując należytej staranności i rzetelności dziennikarskiej – tak uznał wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie, oddalając pozwy, jakie przeciwko stacji oraz jej dziennikarzom, skierowali: Jan Kulczyk ( po jego śmierci sprawę kontynuowały dzieci biznesmana: Sebastian i Dominika Kulczyk) wraz z Kulczyk Investmenst oraz spółka Ciech S.A. W obu sprawach sąd zasądził także zwrot kosztów sądowych na rzecz pozwanych.

Dwa oddzielne procesy, dotyczyły odcinków programu Anity Gargas „Zadanie specjalne” z lutego 2015 r. na temat domniemanych zarzutów dotyczących prywatyzacji spółki Ciech. Obok autorki programu o naruszenie dóbr osobistych pozwani zostali także: Antoni Trzmiel, Cezary Gmyz i Tomasz Terlikowski. Ciech domagał się zapłaty 400 tys. zł solidarnie od wszystkich pozwanych oraz publikacji przeprosin w  mediach, natomiast Jan Kulczyk i Kulczyk Investments domagali się odszkodowana w wysokości 800 tys. zł oraz przeprosin we wskazanych tytułach.

Sąd, oddalając oba pozwy, stwierdził, że dziennikarze mieli prawo do zadawania pytań w tej sprawie, gdyż była ona istotna z punktu widzenia interesu społecznego. Istotą publikacji była zaś krytyka funkcjonowania służb odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych w Polsce. Nigdzie nie padło sformułowanie o tym, że pozywający popełnili jakiekolwiek przestępstwo.

Wyroki są nieprawomocne.

CMWP SDP monitorowało proces.

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl