PRAWO

 

Dziennikarz zrezygnował z pracy po skazaniu go w procesie o zniesławienie

Łukasz Ernestowicz, dziennikarz "Gazety Pomorskiej" (Polska Press Grupa) z 10-letnim stażem, odszedł z dziennikarstwa po tym, jak przegrał proces karny z paragrafu o zniesławienie. Pod koniec stycznia br. zasądzono mu osiem miesięcy prac społecznych, opublikowanie przeprosin i osiem tysięcy złotych nawiązki. - Boję się już podejmować kontrowersyjne tematy. Może mój przypadek przyczyni się do zniknięcia tego paragrafu z polskiego prawa - mówi Ernestowicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Nowy sposób na abonament RTV

PiS chce zmienić sposób ściągania abonamentu. Resort kultury przesłał wczoraj do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Zgodnie z nim operatorzy kablowi i platformy satelitarne będą musieli przekazać Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Branża solidarnie krytykuje pomysł. Ustawa zakłada też abolicję dla wszystkich, którzy zalegali z opłatami. Docelowo rząd planuje wprowadzić opłatę audiowizualną (6-8 zł miesięcznie) pobieraną razem z podatkiem CIT, PIT i KRUS.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Nowe przepisy czekają burzliwe konsultacje z branżą

Projekt nowelizacji przepisów o abonamencie RTV nie wywołał entuzjazmu operatorów telewizji kablowych. Na przekazanie resortowi kultury swoich opinii mają dwa tygodnie. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zauważa, że nowe przepisy będą tymczasowe, gdyż wejdą w życie zapewne jesienią tego roku, a od nowego roku minister kultury już zapowiedział wejście nowej ustawy abonamentowej. Operatorzy płatnej telewizji wytykają też, że w przepisach  nie ma nowych pomysłów na poprawienie ściągalności abonamentu od widzów naziemnych (którzy nie mają wykupionej płatnej telewizji). 

Źródło: „Rzeczpospolita”  

 

"Gazeta Finansowa" nie zniesławiła wydawcy "Wprost", sąd umorzył sprawę

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie w sprawie przeciwko wydawcy "Gazety Finansowej" z oskarżenia prywatnego Michała M. Lisieckiego i PMPG Polskie Media. Spór dotyczył publikacji "GF" opisującej mechanizm pozyskiwania zleceń reklamowych we "Wprost" od Totalizatora Sportowego i PKP.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Jacek Sobala kandydatem na prezesa Polskiego Radia

Tylko dwóch kandydatów zgłosili do wczoraj członkowie Rady Mediów Narodowych w konkursie na prezesa Polskiego Radia. Pierwszym jest wytypowany przez Juliusza Brauna Lech Parell, drugim - zaproponowany przez Krzysztofa Czabańskiego Jacek Sobala. Nieformalny termin zgłaszania kandydatów minął wczoraj, jednak - jak powiedział przewodniczący RMN Krzysztof Czabański - jeśli jeszcze w środę wpłyną jakieś kandydatury, zostaną przyjęte. W czwartek 9 marca odbędzie się posiedzenie RMN, podczas którego wskazany zostanie nowy prezes PR.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Unijny sąd zabrania obniżki VAT na e-booki

Za elektroniczne książki i gazety nadal będziemy płacić 23-proc. podatek. Książka drukowana to nie to samo co elektroniczna. Pierwsza może być opodatkowana niższym VAT, druga już nie - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Z pytaniem o stawki VAT na elektroniczne wydawnictwa wystąpił do unijnego sądu polski Trybunał Konstytucyjny.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Google rusza z trzecią rundą finansowania w ramach Digital News Initiative Innovation Fund

Koncern Google ogłosił nabór do trzeciej rundy finansowania mediów w ramach funduszu Digital News Initiative Innovation Fund ujawniając, że do tej pory na wszystkie projekty przeznaczono 51 mln euro. O wsparcie finansowe mogą się ubiegać wydawnictwa i redakcje różnej wielkości, które chcą zrealizować innowacyjne projekty związane z dziennikarstwem internetowym.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Ewa Farna poprowadzi program w RMF FM

W sobotę 11 marca w RMF FM zadebiutuje program "Ewa Farna - to lubię!", który poprowadzi Ewa Farna. Audycja piosenkarki ma być emitowana w soboty o godz. 15. Podczas programu usłyszymy jej ulubione przeboje, opowieści o kulisach show-biznesu i historie z życia piosenkarki. Będą też rockandrollowe lekcje języka czeskiego.

Źródło: Press.pl

 

Daria Pawlewska redaktorem naczelnym magazynu "Kukbuk"

Daria Pawlewska, wydawczyni i współzałożycielka dwumiesięcznika kulinarnego "Kukbuk" (Wydawnictwo Kukbuk) została jego redaktorem naczelnym. Dotychczasowa naczelna, Agata Michalak, pozostaje w piśmie jako dziennikarka. Jak podano w komunikacie "zmiany w wydawnictwie wynikają z potrzeby ujednolicenia jego struktury organizacyjnej".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Informacyjne radio na Ukrainie pozbawione koncesji

Krajowa Rada Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii nie przedłużyła koncesji informacyjnemu Radiu Wiesti. Koncesja na nadawanie w Kijowie obowiązywała do 28 lutego br., ale po tym terminie rozgłośnia emitowała nadal program, czekając na wydanie licencji przez regulatora. Ten stwierdził, że licencja nie zostanie przedłużona, a na częstotliwość, na jakiej nadawany był dotychczas program Radia Wiesti, zostanie ogłoszony konkurs.

Źródło: Press.pl

 

Skandynawia na czele rankingu cyfryzacji, Polska awansowała na 23. miejsce

W przygotowanym przez Komisję Europejską tegorocznym Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego na czołowych miejscach znalazły się kraje skandynawskie (pierwsze trzy miejsca: Dania, Finlandia i Szwecja). Polska jest w tyle stawki na 23. pozycji, choć awansowała o jedno miejsce w porównaniu z rankingiem z 2016 roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Sześć milionów widzów oglądało skoki na MŚ w Lahti

Ponad sześć milionów widzów oglądało w TVP 1 i Eurosporcie 1 występy skoczków podczas Mistrzostw Świata w narciarskie klasycznym w Lahti. Jak podała TVP, sobotni konkurs drużynowy, w którym Polacy zdobyli złoty medal, przyciągnął do Jedynki 5,5 mln widzów, natomiast Eurosport 1 poinformował, że jego widownia konkursu drużynowego wyniosła 800 tys.

Źródło: Press.pl

 

Witold Rosowski, szef klubu "Gazety Polskiej" korespondentem Polskiego Radia z Nowego Jorku

Witold Rosowski, szef klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku i przewodniczący nowojorskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni 2010, został korespondentem Polskiego Radia z Nowego Jorku. Jak wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik Polskiego Radia, publiczny nadawca rozwija sieć korespondentów. Stałym korespondentem PR w Waszyngtonie ma być dalej Marek Wałkuski, który współpracuje ze stacją od ponad 15 lat.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Serwis Polskatimes.pl w nowej odsłonie

Od 6 marca br. serwis Polskatimes.pl (Polska Press Grupa) wprowadził nowy layout. W odnowionym serwisie łatwiej technicznie jest robić relacje na żywo. Strona jest zbudowana w technologii RWD. Redaktorem naczelnym serwisu jest Paweł Siennicki, jednocześnie naczelny "Polska The Times".

Źródło: Press.pl

 

Związek zawodowy w Agorze: chcemy programu dobrowolnych odejść, jego uruchomienie zależy od zarządu

Działający w Agorze związek zawodowy NSZZ „Solidarność” poinformował, że razem z radą pracowników i działem zarządzania zasobami ludzkimi pracuje nad zasadami programu dobrowolnych odejść z firmy. Przy czym zarząd spółki uważa, że taki program należy uruchomić tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia znaczących zwolnień. Zapowiedź opracowania zasad programu dobrowolnych odejść pojawiła się w komunikacie Agory z grudnia ub.r. informującym o powiększeniu skali zwolnień grupowych. 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Mariusz Jałoszewski dziennikarzem śledczym Oko.press

Mariusz Jałoszewski, do ub.r. dziennikarz "Gazety Wyborczej" (Agora SA), dołączył do Oko.press. Będzie pracował w zespole śledczym kierowanym przez Biankę Mikołajewską. Jałoszewski od 2013 roku do ub.r. był dziennikarzem działu krajowego "GW". Wcześniej, od 2009 roku, pracował w bezpłatnym dzienniku "Metro". Związany też był z "Gazetą Stołeczną", "Polska the Times" i "Rzeczpospolitą".

Źródło: Press.pl

Oprac. Piotr Wolniewicz

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl