PRAWO
Dziennikarz zrezygnował z pracy po skazaniu go w procesie o zniesławienie
Łukasz Ernestowicz, dziennikarz "Gazety Pomorskiej" (Polska Press Grupa) z 10-letnim stażem, odszedł z dziennikarstwa po tym, jak przegrał proces karny z paragrafu o zniesławienie. Pod koniec stycznia br. zasądzono mu osiem miesięcy prac społecznych, opublikowanie przeprosin i osiem tysięcy złotych nawiązki. - Boję się już podejmować kontrowersyjne tematy. Może mój przypadek przyczyni się do zniknięcia tego paragrafu z polskiego prawa - mówi Ernestowicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Nowy sposób na abonament RTV
PiS chce zmienić sposób ściągania abonamentu. Resort kultury przesłał wczoraj do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Zgodnie z nim operatorzy kablowi i platformy satelitarne będą musieli przekazać Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Branża solidarnie krytykuje pomysł. Ustawa zakłada też abolicję dla wszystkich, którzy zalegali z opłatami. Docelowo rząd planuje wprowadzić opłatę audiowizualną (6-8 zł miesięcznie) pobieraną razem z podatkiem CIT, PIT i KRUS.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
Nowe przepisy czekają burzliwe konsultacje z branżą
Projekt nowelizacji przepisów o abonamencie RTV nie wywołał entuzjazmu operatorów telewizji kablowych. Na przekazanie resortowi kultury swoich opinii mają dwa tygodnie. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zauważa, że nowe przepisy będą tymczasowe, gdyż wejdą w życie zapewne jesienią tego roku, a od nowego roku minister kultury już zapowiedział wejście nowej ustawy abonamentowej. Operatorzy płatnej telewizji wytykają też, że w przepisach nie ma nowych pomysłów na poprawienie ściągalności abonamentu od widzów naziemnych (którzy nie mają wykupionej płatnej telewizji).
Źródło: „Rzeczpospolita”
"Gazeta Finansowa" nie zniesławiła wydawcy "Wprost", sąd umorzył sprawę
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia umorzył postępowanie w sprawie przeciwko wydawcy "Gazety Finansowej" z oskarżenia prywatnego Michała M. Lisieckiego i PMPG Polskie Media. Spór dotyczył publikacji "GF" opisującej mechanizm pozyskiwania zleceń reklamowych we "Wprost" od Totalizatora Sportowego i PKP.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
LUDZIE, INSTYTUCJE
Jacek Sobala kandydatem na prezesa Polskiego Radia
Tylko dwóch kandydatów zgłosili do wczoraj członkowie Rady Mediów Narodowych w konkursie na prezesa Polskiego Radia. Pierwszym jest wytypowany przez Juliusza Brauna Lech Parell, drugim - zaproponowany przez Krzysztofa Czabańskiego Jacek Sobala. Nieformalny termin zgłaszania kandydatów minął wczoraj, jednak - jak powiedział przewodniczący RMN Krzysztof Czabański - jeśli jeszcze w środę wpłyną jakieś kandydatury, zostaną przyjęte. W czwartek 9 marca odbędzie się posiedzenie RMN, podczas którego wskazany zostanie nowy prezes PR.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Unijny sąd zabrania obniżki VAT na e-booki
Za elektroniczne książki i gazety nadal będziemy płacić 23-proc. podatek. Książka drukowana to nie to samo co elektroniczna. Pierwsza może być opodatkowana niższym VAT, druga już nie - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Z pytaniem o stawki VAT na elektroniczne wydawnictwa wystąpił do unijnego sądu polski Trybunał Konstytucyjny.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Google rusza z trzecią rundą finansowania w ramach Digital News Initiative Innovation Fund
Koncern Google ogłosił nabór do trzeciej rundy finansowania mediów w ramach funduszu Digital News Initiative Innovation Fund ujawniając, że do tej pory na wszystkie projekty przeznaczono 51 mln euro. O wsparcie finansowe mogą się ubiegać wydawnictwa i redakcje różnej wielkości, które chcą zrealizować innowacyjne projekty związane z dziennikarstwem internetowym.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Ewa Farna poprowadzi program w RMF FM
W sobotę 11 marca w RMF FM zadebiutuje program "Ewa Farna - to lubię!", który poprowadzi Ewa Farna. Audycja piosenkarki ma być emitowana w soboty o godz. 15. Podczas programu usłyszymy jej ulubione przeboje, opowieści o kulisach show-biznesu i historie z życia piosenkarki. Będą też rockandrollowe lekcje języka czeskiego.
Źródło: Press.pl
Daria Pawlewska redaktorem naczelnym magazynu "Kukbuk"
Daria Pawlewska, wydawczyni i współzałożycielka dwumiesięcznika kulinarnego "Kukbuk" (Wydawnictwo Kukbuk) została jego redaktorem naczelnym. Dotychczasowa naczelna, Agata Michalak, pozostaje w piśmie jako dziennikarka. Jak podano w komunikacie "zmiany w wydawnictwie wynikają z potrzeby ujednolicenia jego struktury organizacyjnej".
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Informacyjne radio na Ukrainie pozbawione koncesji
Krajowa Rada Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii nie przedłużyła koncesji informacyjnemu Radiu Wiesti. Koncesja na nadawanie w Kijowie obowiązywała do 28 lutego br., ale po tym terminie rozgłośnia emitowała nadal program, czekając na wydanie licencji przez regulatora. Ten stwierdził, że licencja nie zostanie przedłużona, a na częstotliwość, na jakiej nadawany był dotychczas program Radia Wiesti, zostanie ogłoszony konkurs.
Źródło: Press.pl
Skandynawia na czele rankingu cyfryzacji, Polska awansowała na 23. miejsce
W przygotowanym przez Komisję Europejską tegorocznym Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego na czołowych miejscach znalazły się kraje skandynawskie (pierwsze trzy miejsca: Dania, Finlandia i Szwecja). Polska jest w tyle stawki na 23. pozycji, choć awansowała o jedno miejsce w porównaniu z rankingiem z 2016 roku.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Sześć milionów widzów oglądało skoki na MŚ w Lahti
Ponad sześć milionów widzów oglądało w TVP 1 i Eurosporcie 1 występy skoczków podczas Mistrzostw Świata w narciarskie klasycznym w Lahti. Jak podała TVP, sobotni konkurs drużynowy, w którym Polacy zdobyli złoty medal, przyciągnął do Jedynki 5,5 mln widzów, natomiast Eurosport 1 poinformował, że jego widownia konkursu drużynowego wyniosła 800 tys.
Źródło: Press.pl
Witold Rosowski, szef klubu "Gazety Polskiej" korespondentem Polskiego Radia z Nowego Jorku
Witold Rosowski, szef klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku i przewodniczący nowojorskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni 2010, został korespondentem Polskiego Radia z Nowego Jorku. Jak wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik Polskiego Radia, publiczny nadawca rozwija sieć korespondentów. Stałym korespondentem PR w Waszyngtonie ma być dalej Marek Wałkuski, który współpracuje ze stacją od ponad 15 lat.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Serwis Polskatimes.pl w nowej odsłonie
Od 6 marca br. serwis Polskatimes.pl (Polska Press Grupa) wprowadził nowy layout. W odnowionym serwisie łatwiej technicznie jest robić relacje na żywo. Strona jest zbudowana w technologii RWD. Redaktorem naczelnym serwisu jest Paweł Siennicki, jednocześnie naczelny "Polska The Times".
Źródło: Press.pl
Związek zawodowy w Agorze: chcemy programu dobrowolnych odejść, jego uruchomienie zależy od zarządu
Działający w Agorze związek zawodowy NSZZ „Solidarność” poinformował, że razem z radą pracowników i działem zarządzania zasobami ludzkimi pracuje nad zasadami programu dobrowolnych odejść z firmy. Przy czym zarząd spółki uważa, że taki program należy uruchomić tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia znaczących zwolnień. Zapowiedź opracowania zasad programu dobrowolnych odejść pojawiła się w komunikacie Agory z grudnia ub.r. informującym o powiększeniu skali zwolnień grupowych.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Mariusz Jałoszewski dziennikarzem śledczym Oko.press
Mariusz Jałoszewski, do ub.r. dziennikarz "Gazety Wyborczej" (Agora SA), dołączył do Oko.press. Będzie pracował w zespole śledczym kierowanym przez Biankę Mikołajewską. Jałoszewski od 2013 roku do ub.r. był dziennikarzem działu krajowego "GW". Wcześniej, od 2009 roku, pracował w bezpłatnym dzienniku "Metro". Związany też był z "Gazetą Stołeczną", "Polska the Times" i "Rzeczpospolitą".
Źródło: Press.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz