PRAWO
"Masa" zeznawał ws. zabójstwa Ziętary
Jarosław Sokołowski ps. "Masa" zeznawał w czwartek przed poznańskim sądem ws. zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "Było spotkanie u mnie w domu. Na spotkaniu był Aleksander Gawronik i chwalił się, że uciszył dziennikarza" - powiedział. Wg "Masy" to miała być próba zaimponowania mu. Nazwisko Ziętary nie padło, a Sokołowski twierdzi, że dopiero dużo później skojarzył fakty. Były senator Aleksander Gawronik jest oskarżony o podżeganie do zabójstwa dziennikarza. Odpowiada z wolnej stopy. Nie przyznaje się do winy. Grozi mu kara wieloletniego więzienia lub dożywocie.
Źródło: RMF FM
Sąd Apelacyjny: wydawca "Wprost" ma przeprosić Michała Tuska
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawca "Wprost" (AWR „Wprost”) ma przeprosić Michała Tuska za sugestię popełnienia przez niego przestępstwa w aferze Amber Gold. Tygodnik nie musi zaś płacić 30 tys. zł zadośćuczynienia - w tej części wyrok sądu I instancji został uchylony. Podstawą pozwu syna b. premiera była publikacja na stronie "Wprost" z sierpnia 2012 r. pt. "Michałowi Tuskowi grozi nawet 10 lat więzienia". Wprawdzie, jak przyznał sąd, była ona przedrukiem materiału z innej gazety, jednak przytoczenie to miało charakter "niestaranny", m.in. wyraźnie nie zaznaczono, iż jest to przedruk.
Źródło: Onet.pl
LUDZIE, INSTYTUCJE
TVP 3 Wrocław z programem na 50-lecie stacji
"Fakty Retro" to nowy program TVP 3 Wrocław, w którym codziennie emitowane będą archiwalne materiały przygotowane przez lokalnych reporterów. Program, którego autorem jest Łukasz Owsiany z internetowej redakcji TVP 3 Wrocław, powstał z okazji 50-lecia stacji.
Źródło: Press.pl
TVP daje cyfrowe życie kultowym filmom i serialom. Ruszył projekt digitalizacji za 81 mln zł
Telewizja Polska zainaugurowała wczoraj projekt "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP", współfinansowany przez Unię Europejską. W ciągu trzech lat w ramach tego projektu ponad 800 archiwalnych filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zyska nowe, cyfrowe wersje. Celem digitalizacji jest m.in. upowszechnienie zbiorów programowych TVP nie tylko poprzez emisję w kanałach, ale także w internecie.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Gazeta.pl rezygnuje ze zdjęć Reutersa
Z końcem lutego br. skończyła się umowa Agory z Reutersem na wykorzystywanie zdjęć agencji w portalu Gazeta.pl. Wydawca zdecydował się jej nie przedłużać. Dotychczas redaktorzy Gazeta.pl korzystali z podobnej oferty dwóch agencji - Reuters i Associated Press. Gazeta.pl ponadto korzysta z innych agencji i autorskich materiałów zdjęciowych.
Źródło: Press.pl
Jerzy Piasny przechodzi z Radia ZET Gold do Radia Merkury
Jerzy Piasny - były dziennikarz Radia ZET Gold (Grupa Eurozet) - dołączył do zespołu Radia Merkury Poznań. Piasny poprowadzi pasmo "Wielkopolskie popołudnie", nadawane od poniedziałku do piątku od godz. 15.05 do 18.30.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Dekoncentracja mediów nabiera kształtów
Jeszcze tylko dwa tygodnie potrwają konsultacje strategii regulacyjnej na lata 2017-2022, które KRRiT prowadzi z przedstawicielami branży. To pierwszy taki dokument, który zawiera konkretne propozycje dotyczące ograniczenia możliwości nadmiernej koncentracji wpływów na którymś z rynków medialnych przez jeden podmiot. Wzorem są bardzo restrykcyjne przepisy francuskie. Ministerstwo Kultury uważnie wsłuchuje się w postulaty rady. Najważniejszy z nich dotyczy określenia "pozycji znaczącej w mediach". Ta - jak postuluje KRRiT - może zostać osiągnięta przez podmiot, który zdobędzie 30 proc. udziałów na jednym z wymienionych rynków.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
Piotr Makowski redaktorem naczelnym "Men's Health"
Piotr Makowski objął funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Men's Health" (Motor-Presse Polska). Zastąpił Krzysztofa Komara, który z końcem ub.r. przeszedł na emeryturę. Z "Men's Health" Piotr Makowski jest związany od sześciu lat, poprzednio jako redaktor odpowiadał za dział Fitness magazynu.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Piotr Kowalczuk nowym korespondentem Polskiego Radia w Rzymie. Zastąpił Marka Lehnerta
Piotr Kowalczuk został nowym korespondentem Polskiego Radia w Rzymie i Watykanie. Zastąpił Marka Lehnerta, który po 23 latach rozstaje się z publicznym radiem. Lehnert otrzymał propozycję współpracy z Polskim Radiem jako freelancer. Piotr Kowalczuk przez wiele lat był dziennikarzem polskiem sekcji BBC w Londynie i w Rzymie, a także tygodników "Polityka" i "Do Rzeczy". Jest współpracownikiem działu zagranicznego i sportowego "Rzeczpospolitej" we Włoszech.
Źródło: Press.pl
Bogdan Wasztyl kieruje oddziałem TVP3 Kraków
Od 2 marca br. Bogdan Wasztyl pełni obowiązki dyrektora TVP3 Kraków. Zastąpił Marka Szczepanka, który od początku roku kierował oddziałem po awansie Piotra Legutki na szefa TVP Historia. W latach 2009-2010 Wasztyl był już dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Kraków. Ostatnio jako wiceprzewodniczący zasiadał w radzie nadzorczej Radia Kraków.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Agnieszka Sadowska dołącza do zarządu Agory
Agnieszka Sadowska, odpowiedzialna za rozwój projektów telewizyjnych Agory, weszła do zarządu spółki. Będzie nadzorować segmenty internet i druk, piony technologia i czasopisma, dział Big Data oraz działalność telewizyjną. Z końcem lutego br. z Agory odszedł Robert Musiał, członek zarządu nadzorujący segment prasy oraz piony druk i technologia. Z kolei nadzór nad pionem "Gazeta Wyborcza" przejmie teraz prezes spółki Bartosz Hojka.
Źródło: Press.pl
Daria Dziewięcka naczelną Wysokieobcasy.pl, Summer-Brason i Dobrzyńska zajmą się marketingiem "Wysokich Obcasów"
Monika Summer-Brason odpowiada od marca za marketing "Wysokich Obcasów", "Wysokich Obcasów Extra" i serwisu Wysokieobcasy.pl (Agora). Do zespołu dołączyła też Adrianna Dobrzyńska. Zmieniła się również szefowa serwisu Wysokieobcasy.pl: Zuzannę Ziomecką zastąpiła Daria Dziewięcka. Zmiany związane są ze zmianą strategii rozwoju segmentu kobiecego w Agorze.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Prezes TVP utrzymuje, że Telewizja Wyszehradzka powstanie
Mimo wycofania się z projektu Telewizji Wyszehradzkiej nadawców publicznych z Czech i Słowacji kanał powstanie – zapowiada prezes TVP Jacek Kurski. Kanał V4 TV ma rozpocząć nadawanie w języku angielskim w 2018 roku. Siedzibą redakcji V4 TV będzie Kraków. Roczny budżet projektu to ok. 130 mln zł. V4 TV ma przybliżać Europejczykom państwa Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Węgry, Czechy i Słowację.
Jacek Kurski mówił, że chciałby, aby z czasem do projektu dołączyły jeszcze telewizje publiczne z Litwy i Rumunii.
Źródło: Press.pl
„Dorota Gawryluk zaprasza od marca w Polsat News
W marcu na antenę Polsat News trafi autorski program publicystyczny Doroty Gawryluk pt. „Dorota Gawryluk zaprasza”. Będzie realizowany w studiu zewnętrznym z udziałem publiczności. W każdym odcinku „Dorota Gawryluk zaprasza” dziennikarka spotka się z gośćmi, z którymi porozmawia na bieżące tematy społeczno-polityczne. - Program charakteryzuje otwartość na argumenty wszystkich stron każdego sporu, nie pyskówka tylko siła argumentów - opisuje swój projekt w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dorota Gawryluk.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz