PRAWO

 

Plotki o życiu gwiazd mają swoje granice

Nawet celebrytce przysługuje prawo do zachowania swoich intymnych spraw w tajemnicy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chodzi o sprawę Pauliny Rubio, hiszpańskiej gwiazdy muzyki pop, która wniosła pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko swojemu byłemu menedżerowi oraz koncernom medialnym, które wyemitowały wywiady o jej życiu intymnym. Hiszpańskie sądy oddaliły powództwo, tłumacząc m.in., że sprawy osobiste Rubio od dawna są przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Tymczasem zdaniem ETPCz sądy krajowe mają obowiązek znaleźć równowagę między życiem prywatnym celebrytki, swobodą wypowiedzi dziennikarzy oraz interesem publicznym.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Jest pozew w sprawie okładki "Newsweeka" z Misiewiczem i Jakim inspirowanej plakatem teatralnym

Mateusz Obarek, autor plakatu, na którym - jak twierdzi - wzorował się "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska) przygotowując jedną ze swoich okładek, skierował sprawę do sądu. Żąda zadośćuczynienia i przeprosin. Numer "Newsweek Polska" z września ub.r. (39/2016) miał na okładce wizerunki Bartłomieja Misiewicza i Patryka Jakiego z krawatami, układającymi się w czerwony dywan na schodach. Grafika wykorzystała pomysł z plakatu autorstwa Obarka, promującego spektakl "Kariera Nikodema Dyzmy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Były dziennikarz "Taz" skazany za szpiegowanie kolegów

Sebastian Heiser, były dziennikarz berlińskiej gazety "Die Tageszeitung" ("Taz"), został uznany winnym nielegalnego zdobywania danych pochodzących z komputerów jego redakcyjnych kolegów. Sąd w Berlinie zdecydował, że Heiser musi zapłacić karę grzywny. Wyrok jest prawomocny. Bezpośrednio po wybuchu tzw. afery szpiegowskiej w "Taz" dziennikarz wyjechał do jednego z azjatyckich krajów, z którym Niemcy nie posiadają umowy o deportacji osób oskarżanych o popełnienie przestępstw.

Źródło: Press.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Skargi do KRRiT na słowa Wątłego w Superstacji o dziennikarzach TVP

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło sześć skarg na wypowiedź Jakuba Wątłego w "Krzywym zwierciadle" z 14 lutego br. w Superstacji na temat dziennikarzy Telewizji Polskiej, a także list otwarty zarządu SDP do Zygmunta Solorza-Żaka. Autorzy skarg wnioskują m.in. o ukaranie Superstacji, odebranie jej koncesji na nadawanie i zwolnienie Wątłego. KRRiT zgodnie z procedurą poprosi Superstację o materiał z programu oraz odpowiedź na zarzuty zawarte w skargach. Potem podejmie decyzję o ewentualnej karze dla nadawcy.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

HFPC i SGL apelują do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o włączenie problemu gazet samorządowych do planu prac Komisji

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych zwróciła się do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Elżbiety Kruk, z prośbą o objęcie pracami komisji problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego. "W ocenie inicjatorów apelu praktyka wydawania gazet samorządowych jest niezgodna z obowiązującym prawem, w szczególności z konstytucyjnie zagwarantowanymi prawami do wolności wypowiedzi, informacji publicznej oraz prowadzenia działalności gospodarczej, a także konstytucyjną zasadą pomocniczości" - podkreśla Adam Ploszka, prawnik HFPC.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 

TVN rozmawia z Ringier Axel Springer Media o sprzedaży pozostałych 25 proc. udziałów Grupy Onet

Scripps Networks Interactive poinformował, że należący do niego TVN przekazał wydawnictwu Ringier Axel Springer Media AG zamiar sprzedania mu pozostałych 25 proc. udziałów Grupy Onet (75 proc. udziałów Ringier Axel Springer Media kupił od TVN w 2012 roku za 960 mln zł). Firmy nie ujawniają, na jakim etapie jest realizacja tej transakcji.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Prezydent Ukrainy chce blokować serwisy internetowe

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się do rządu o przygotowanie projektu ustawy, która będzie umożliwiała blokowanie serwisów internetowych po decyzji sądu. Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i rząd mają przygotować przepisy ograniczające wykorzystywanie w miejscach ważnych dla bezpieczeństwa państwa oprogramowania i wyposażenia technicznego wyprodukowanego w Rosji. Ustawa dotycząca blokowania stron internetowych ma być gotowa za trzy miesiące.

Źródło: Press.pl

 

60 lat tygodnika „Polityka”

"Polityka" (Polityka) świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w środę, 22 lutego, do pisma dołączony zostanie specjalny 60-stronnicowy dodatek z tekstami autorów („60/60”), przez lata publikujących na łamach tygodnika. Pierwszy numer „Polityki” ukazał się 27 lutego 1957 roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

"Sportowa niedziela" od marca znika z ramówki TVP 1

TVP rezygnuje z emitowania magazynu "Sportowa niedziela" w telewizyjnej Jedynce. Od marca audycja będzie nadawana już tylko w TVP Sport.

Źródło: Press.pl  

 

Dotacja z MKiDN na promocję czytelnictwa dla Radia Kraków

Dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na promocję czytelnictwa otrzymało m.in. Radio Kraków. Wsparcia nie przyznano natomiast m.in. kilku oddziałom regionalnym Telewizji Polskiej i rozgłośniom regionalnym, a także spółce związanej z TV Trwam, Agorze i Fundacji "Tygodnika Powszechnego". Radio Kraków otrzymało 47,2 tys. zł na realizację w br. audycji "Sąd nad książką" i "Radiowy klub książki". Ogółem w rozstrzygniętej właśnie edycji konkursu dofinansowanie przyznano ok. 80 podmiotom.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Polskie Radio przez "Klątwę" wycofało patronat nad spektaklami Teatru Powszechnego

Polskie Radio wypowiedziało Teatrowi Powszechnemu w Warszawie umowę na patronaty nad jego spektaklami ? dowiedział się "Presserwis" i Press.pl. Powodem jest inscenizacja "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego. - Polskie Radio, jako nadawca publiczny, nie może firmować treści niezgodnych z zapisami ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącymi poszanowania przekonań religijnych - informuje Łukasz Kubiak, rzecznik Polskiego Radia. Teatr Powszechny nie chce sprawy komentować. Zarówno Polskie Radio, jak i Teatr Powszechny zaznaczają, że zamierzają dalej współpracować.

Źródło: Press.pl

 

Maciej Adamiak: z TVP Info do Nowa TV

Były reporter polityczny TVP Info, Maciej Adamiak, zaczął pracę w Nowa TV. Dziennikarz pożegnał się z poprzednim pracodawcą w grudniu 2016 roku. Adamiak w Nowa TV przygotowuje materiały dla emitowanego o godz. 18.30 programu informacyjnego stacji - "24 godziny online.pl".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Abolicja z winy Tuska

Poseł PiS Waldemar Buda zaapelował w interpelacji skierowanej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o ustawowe umorzenie zaległości z tytułu opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Powołuje się m.in. na głośną wypowiedź byłego premiera Donalda Tuska, który abonament rtv nazywał haraczem i zapowiedział jego zniesienie. "W moim odczuciu obywatel nie może ponosić skutków prawnych z tytułu wprowadzenia w błąd przez naczelny organ władzy wykonawczej, któremu poprzez ministerstwo podlega operator publiczny" - uważa Waldemar Buda.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Telewizja Polska na wniosek związków zawodowych zaktualizowała przepisy dot. skarg na mobbing

 Zarząd Telewizji Polskiej zmienił zapisy regulaminu dla pracowników firmy dotyczące postępowania w przypadku zarzutów mobbingu. Dzięki temu cała procedura będzie mogła w praktyce działać, a jedną osobę do komisji rozpatrującej skargę dotyczącą mobbingu będzie wskazywał pracownik, który skierował tę skargę. O zmiany w regulaminie wnioskowały związki zawodowe działające w TVP.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Radio Merkury chce zmiany nazwy na Radio Poznań

Zarząd Radia Merkury złożył wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o dokonanie zmiany w statucie spółki. Pozwoli to na wprowadzenie nowej nazwy.

Zarząd chce, aby rozgłośnia nazywała się Radio Poznań. Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl, wniosek zarządu został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Teraz pochyli się nad nim Rada Mediów Narodowych.

 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Oprac. Piotr Wolniewicz

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl